Mandatno-volilna komisija je prejela šest predlogov kandidatov poslanskih skupin za nadzornike Slovenskega državnega holdinga. PS predlaga Andreja Cetinskega, NSi Jovana Lukovca, DL Mirka Mušiča, DeSUS Andreja Polenca, SLS Marka Smoleta in SDS Aleš Štrancarja. Komisija bo imena obravnavala v četrtek.
Poslanske skupine razkrile svoje adute: koga pošiljajo v državni holding?
Cetinski je kot poslovni svetovalec že desetletja aktiven v gospodarstvu, med drugim v podjetjih, kot sta Sava in Elektronček. Že v času vlade Staneta Kavčiča so v podjetju, kjer je bil zaposlen, uvedli obliko delavskega lastništva. Njegovo področje so poslovna učinkovitost, poslovna uspešnost, prestrukturiranje in strateški kontroling. Pogosto se posveča tudi vprašanju upravljanja z državnimi naložbami v gospodarstvu.
Lukovac je finančni strokovnjak, nekdanji direktor Agencije za trg vrednostnih papirjev in bivši predsednik uprave borzno-posredniške hiše Medvešek Pušnik, trenutno pa je tudi nadzornik Zavarovalnice Triglav.
Mušič je svetovalec, podjetnik in menedžer. Je lastnik družbe za svetovanje poslovodstvom Venture Consulting. Je tudi neizvršni direktor v upravnem odboru IT-družbe Halcom in predsednik upravnega odbora ter večinski lastnik družbe Kalček. Poleg tega je aktiven član Slovensko-nemške gospodarske zbornice in član upravnega odbora Zbornice za Management Consulting Slovenije.
Polenec je bil dolgoletni prvi mož kranjskega Iskratela in tudi eden njegovih večjih lastnikov, prej pa je bil dolgo na vodilnih delovnih mestih v družbi Iskra Commerce. Leta 2003 je prejel tudi nagrado manager leta, s čela Iskratela pa se je umaknil na začetku lanskega leta.
Smole je regionalni direktor Svetovne konzularne federacije predsednik slovenskega konzularnega zbora ter častni konzul Sejšelov v Sloveniji. Je tudi ustanovitelj in član uprave investicijske družbe AC Investment.
Štrancar pa je javnosti najbolj znan kot uspešen in prodoren podjetnik. Je lastnik in direktor primorskega visokotehnološkega podjetja BIA Separations ter prejemnik nagrade podjetnik leta za 2005.
Imenovanje z absolutno večino
Slovenski državni holding bo imel v skladu z zakonom devet nadzornikov, od katerega enega predlaga komisija DZ za nadzor javnih financ, v kateri ima večino opozicija. Od preostalih članov štiri predlaga vlada, od tega enega na predlog Ekonomsko-socialnega sveta, in štiri poslanske skupine. DZ bo glasoval o vsakem kandidatu posebej, imenoval pa jih bo z absolutno večino.
Rok za vložitev predlogov za nadzornike holdinga se izteče 28. januarja, mandatno-volilna komisija DZ pa je pred časom sklenila, da bi morale poslanske skupine kandidate za nadzornike predlagati do minulega petka.
Pri izboru preko strankarskih okvirjev
Komisija DZ za nadzor javnih financ bo svojega kandidata izbrala v sredo, v petek pa naj bi svoje ime sporočili socialni partnerji na Ekonomsko-socialnem svetu.
V zvezi z imenovanjem nadzornikov holdinga sta danes predsedniku DZ Gregorju Virantu pisala Alenka Bratušek, ki začasno vodi PS, in vodja poslanske skupine največje opozicijske stranke Jani Möderndorfer.
Glede na kratke roke kandidacijskega postopka za nadzornike in skorajšnje odločanje DZ o kandidatih sta izrazila željo, da bi pri tem vprašanju znali prestopiti strankarske ločnice in se ukvarjali s strokovnostjo predlaganih kandidatov, ne pa s strankarsko pripadnostjo.
Prav to kot ključno vodilo pri izbiri nadzornikov izpostavlja tudi Virant. Ravno zato so se 10. januarja na Virantovo pobudo na usklajevalnem sestanku že sestali predlagatelji nadzornikov Slovenskega državnega holdinga z izjemo strank SDS in SD.
Bratuškova in Möderndorfer sta Viranta danes pozvala, naj kljub zaostrenim političnim razmeram čim prej ponovno skliče usklajevanje za vsaj tiste kandidate, ki so v domeni poslanskih skupin in komisije za nadzor javnih financ. Pozneje pa tudi za ostale.
Več iz rubrike Politika: