Poslancem PS se zdi Jankovićeva odpoved vodenju stranke primerna poteza

Poslancev PS povečini ni presenetila odločitev Zorana Jankovića o zamrznitvi svoje funkcije predsednika PS do volilnega kongresa. Poteza se jim zdi primerna, zdaj pa so na vrsti drugi, menijo. Po besedah vodje poslanske skupine Janija Möderndorferja se je Janković v resnici odpovedal vodenju stranke, saj zamrznitve statut stranke ne predvideva.

Na današnjem kongresu PS so namreč sprejeli sklep, da so se seznanili z odločitvijo Jankovića, da bo zamrznil svojo funkcijo predsednika stranke do volilnega kongresa in da tudi ne bo sodeloval pri oblikovanju morebitne nove koalicije ali tehnične vlade. Janković sicer ni želel odstopiti s funkcij, ker meni, da bi s tem dal signal, da je kriv tega, kar mu očita komisija za preprečevanje korupcije, kar pa zagotavlja, da ne drži.

A Möderndorfer je medijem povedal, da v statutu stranke "pojma zamrznitve ni", kar v resnici pomeni, da se je Janković "odpovedal vodenju stranke, zato moramo sklicati volilni kongres in izbrati novega predsednika". Kot je pojasnil Möderndorfer, imajo po statutu stranke sicer vsi člani PS pravico kandidirati za položaj predsednika, vendar na volilnem kongresu, do takrat pa mora predsednika zamenjati podpredsednik. Vendar pa v stranki pojasnjujejo, da je kongres danes pooblastil svet stranke, da določi, kdo bo do volilnega kongresa, ki bo predvidoma še letos, vodil stranko. To pomeni, da svetu ni treba izbirati le med podpredsedniki.

Svet stranke se bo po besedah Möderndorferja sestal v sedmih, osmih dneh. Do takrat pa bodo, kot so pojasnili v stranki, predsedniška opravila opravljali podpredsedniki, saj Janković za to ni nikogar pooblastil. Opravila si bodo med seboj razdelili po dogovoru. Stranka ima sicer tri podpredsednike, Mašo Kociper in Melito Župevc, ki sta tudi poslanki, ter Roberta Goloba. Vsi so medijem po današnjem kongresu stranke zatrdili, da še niso razmišljali o morebitnem prevzemu začasnega vodenja stranke, hkrati pa noben od njih na volilnem kongresu tudi ne namerava kandidirati za novega predsednika.

Župevčeva je sicer dejala, da je bilo danes odprto vse, osebno pa Jankovićeve poteze ne razume kot dokončni odhod. Po besedah Kociprove pa je Jankovićeva poteza politično zelo modra odločitev, ki razbremenjuje politično situacijo. Golob pa je poudaril, da so v stranki naredili "točno tisti korak, ki je potreben za to, da se politična kriza na državni ravni preseka, zdaj so na potezi drugi".

Kot je v izjavi medijem po kongresu dejala poslanka PS Janja Klasinc, je dejanje Jankovića ni presenetilo, saj ga pozna kot "človeka, ki mu je bilo skupno dobro vedno pomembnejše od lastnega dobrega". Ta umik po njenih besedah koristi predvsem stranki in Sloveniji, saj so s tem dali možnost tudi premieru Janezu Janši, da "pokaže, če je tudi v njem kanček odgovornosti, in odstopi".

"Nihče od nas ni dvomil, da bo predsednik potegnil tisto potezo, ki bo za državo najbolj pomembna, ne pa toliko zanj osebno," se je strinjal poslanec PS Roman Jakič, ki je ob tem izrazil upanje, da bo Janković upošteval poziv Möderndorferja, naj na volilnem kongresu ponovno kandidira za položaj predsednika PS.

Po mnenju poslanca PS Gašparja Gašparja Mišiča je s to potezo Janković Janši sporočil, da bi moral ravnati "najmanj podobno", poslanka PS Renata Brunskole pa je prepričana, da je v danem trenutku to rešitev za Slovenijo.

Kongres je sicer danes sprejel tudi sklep, da do zamenjave aktualne vlade lahko pride samo z oblikovanjem nove koalicije, ki bo sposobna oblikovati ali podpreti tehnično ali kakršno koli drugo vlado do novih volitev. Poleg tega udeleženci kongresa ugotavljajo, da se cilji njihove temeljne listine lahko uresničujejo le, če pride do "zamenjave vlade in njene za državo pogubne politike".

"Kolikor vem, bodo v ponedeljek vsi skupaj ugotovili, da koalicije ni več," je po kongresu še povedal Möderndorfer in dodal, da se bodo šele takrat lahko začeli pogovarjati o različnih scenarijih, ki bi lahko sledili. Glede možnosti predčasnih volitev pravi, da je o tem še prezgodaj govoriti, dokler DZ ni izkoristil vseh možnosti, ki jih zakonodaja omogoča, torej da ugotovi, ali lahko znotraj te sestave sestavi drugo vlado.

Sorodne novice: 

SDS: Če želi DL zamenjati vlado, naj vloži konstruktivno nezaupnico

Janša naj odstopi

Vogrin kazensko ovadil Viranta

Deli novico: