PORTOROŽ GOSTI STROKOVNJAKE JEZIKOVNIH VIROV: Mednarodna konferenca z najnovejšimi trendi

Piran

V Portorožu se je danes uradno začela mednarodna znanstvena konferenca o jezikovnih virih in evaluaciji (LREC). Gre za že deseto izvedbo te konference pod okriljem Evropskega združenja za jezikovne vire, na kateri je govora o najnovejših trendih in izzivih na področju razvoja in uporabe jezikovnih virov ter jezikovnih tehnologij.

"Človeško prevajanje je pogosto predrago in počasno pri naslavljanju potreb večjezičnosti v spletni domeni," je povedal Stančič in dodal, da napredek na področju jezikovnih tehnologij oziroma strojnega prevajanja rešuje to težavo. Evropska komisija zato namenja znatna sredstva tudi za sofinanciranje raziskav in inovacij na tem področju.

Jezikovni viri predstavljajo osnovni predpogoj za razvoj ustreznih jezikovnih tehnologij. S pomočjo teh nato nastanejo rešitve, kot so digitalni osebni pomočniki, strojni prevajalniki in podobne aplikacije, ki so neizogiben del sodobne digitalne družbe.

Pomen jezikovnih virov in tehnologij je ob odprtju konference izpostavil tudi vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Zoran Stančič. Med ključnimi cilji Evropske komisije je namreč enotni digitalni trg, razvoj slednjega pa mora preseči med drugim tudi jezikovne ovire, in sicer na način, da se ohrani jezikovno raznolikost oziroma bogatost večjezične EU.

Med novejšimi trendi je t.i. globoko učenje

Predsednica upravnega odbora združenja Evropskega združenja za jezikovne vire ELRA Nicoletta Calzolari je poudarila, da je to znanstveno področje v zadnjih 30 letih doseglo velik napredek. Marko Grobelnik iz Laboratorija za umetno inteligenco na Institutu Jožef Stefan je med novejšimi trendi izpostavil t.i. globoko učenje - nabor tehnik za strojno učenje.

Generalni sekretar združenja ELRA Khalid Choukri je ob vsem tem izrazil zadovoljstvo nad tem, da na podlagi znanstvenega napredka na področju jezikovnih virov nastaja vedno več navdušujočih aplikacij v industriji in družbi. Obenem je izpostavil nekaj izzivov, ki so pred znanstveno skupnostjo, med drugim razpoložljivost jezikovnih virov za nekatere jezike ter vprašanje intelektualne lastnine.

Konferenca poteka pod častnim pokroviteljstvom Boruta Pahorja

Konferenca LREC 2016 poteka od 23. do 28. maja v Portorožu pod častnim pokroviteljstvom predsednika države Boruta Pahorja, udeležuje se je več kot 1200 znanstvenikov in raziskovalcev. Osrednji del konference se bo odvijal od danes do petka. V vlogi tokratnega lokalnega soorganizatorja nastopa Laboratorij za umetno inteligenco z Instituta Jožef Stefan.

Med osrednjimi govorci na konferenci bo med drugim tudi raziskovalni znanstvenik Ryan McDonald iz angleške podružnice ameriškega spletnega velikana Google. Slednji namreč pri več več svojih rešitvah za končne uporabnike, kot je denimo Googlov strojni prevajalnik, uporablja jezikovne tehnologije in vire.

Deli novico: