Hotel Arija na Debelem rtiču bo na koncu stal 10 milijonov evrov in po petih letih še vedno posluje negativno. V Rdečem križu Slovenije (RKS) za takšno poslovanje krivijo visoke stroške amortizacije, odpravljanje napak, visoke stroške obratovanja notranjega bazena in stroške pravdnih storitev, piše Dnevnik. RKS bo začel s prodajo svojih nepremičnin.
POLOMIJA S HOTELOM ARIJA: Podizvajalcem še najmanj 1,6 milijona evrov, Rdeči križ v prodajo nepremičnin
Ankaran
Za stroške tožb podizvajalcev bo po poročanju Dnevnika RKS najel 1,5 milijona evrov kredita in ga odplačal z odprodajo svojega premoženja. Letovišča Debeli rtič naj ne bi privatizirali. Bodo pa za odplačilo kredita prodali nepremičnine v Ankaranu in drugod po Sloveniji, ki jih ne potrebujejo za izvajanje humanitarne dejavnosti. Med temi naj bi bila privlačna in nepozidana, a zazidljiva zemljišča ob obali, ki jih je RKS v času Jugoslavije prejel od države kot donacijo.
Spomnimo, da je RKS leta 2009 naročil gradnjo hotela Arija pri Vegradu za 8,5 milijona evrov, opremo je dobavilo Gradbeno podjetje Grosuplje za 820.000 evrov. Nadejali so se subvencije EU v višini 3,5 milijona evrov, dejansko pa so dobili milijon manj, ker je bila finančna konstrukcija slaba, prav tako niso izpolnili obljub iz pogodbe.
Nekaj je bilo plačano dvakrat, nekaj je bilo plačano, ne pa tudi narejeno
Napake pri gradnji so bile velike in jih še vedno ugotavljajo. Elementi ob bazenu niso bili primerni za slano vodo. Sončne celice za ogrevanje bazena niso bile z njim povezane. Ni bilo klančine za invalidske vozičke, v pritličju ni sanitarij, manjkalo je več balkonov. Plačane naj bi bile stvari, ki niso bile narejene, na primer nekateri načrti. Savne in džakuziji naj bi bili plačani dvakrat. Plačani sta bili dve različici kuhinj, izvedena je bila ena.
RKS je od Vegrada v stečaju terjal 4 milijone evrov, vendar neuspešno, zato so šli v tožbo v višini 900.000 evrov. Na koncu so se pogodili, ker upniki v stečaju Vegrada ne bodo poplačani.
Tožbe proti RKS je vložilo 13 podizvajalcev. Šest tožb je zaključenih, v ostalih primerih sodišča še odločajo. Skupni strošek sodb v RKS ocenjujejo na 1,6 milijona evrov, a se lahko zgodi, da bo narasel do 2,3 milijona evrov brez 150.000 evrov stroškov za odvetnike.
Pri RKS jih moti, da je na sodišče za pričo v postopkih pogosto klican Alojz Unetič, ki je bil pri RKS zaposlen za vodenje gradnje Arije. Zoper Unetiča je RKS vložil kazensko ovadbo zaradi nepopolnega obveščanja vodstva RKS v zvezi z gradnjo, zavajanja in slabo opravljenega dela. Do kazenskega postopka ni prišlo.
Za neuspešen kazenski pregon Unetiča naj bi bilo krivo tudi to, da manjka pomemben del dokumentacije, za katero je bil prav tako odgovoren Unetič. Slednji očitke zavrača in obtožuje RKS, da so dokumentacijo izgubili sami.
Mogoče se motim, a močno dvomim.
Kako lahko odobriš dvokratno plačilo, kako ne vidiš, da ni klančin itd.?
Da jih šajeta zadane v neumne in kradljive betice.