Pogovori o novi metodi določanja kurilne vrednosti premoga

Slovenija

Premogovnik Velenje in Termoelektrarna Šoštanj (Teš) se pogovarjata o novi metodi določanja kurilne vrednosti premoga. Premogovnik se z novo metodo ne strinja, saj vsako zniževanje kalorične vrednosti pomeni določen del izpada prihodkov, v Tešu pa pravijo, da bo prehod na novi standard določanja vrednosti izveden po privolitvi vseh partnerjev.

"Metodologija določanja kurilne vrednosti je ostala nespremenjena," so za STA zagotovili v Tešu in dodali: "Zaradi trenutne vsebnosti vlage v premogu je pri pripravi vzorca premoga uporabljena zanka znotraj predpisanega standarda, ki narekuje ravnanje z vzorci v takšnih primerih, še vedno pa analiza poteka v okviru doslej uporabljenih standardov."

Tako bo prehod na novi standard določanja kurilne vrednosti izveden šele po privolitvi vseh partnerjev. Ob tem so pojasnili, da se kurilna vrednost lignita odraža na napravi. "Zaradi tega težko govorimo o tem, ali bodo potrebne večje količine premoga za enak učinek. Za celotno skupino HSE lahko to pomeni tudi več milijonov evrov manj stroškov," so poudarili.

V Premogovniku Velenje so medtem za STA poudarili, da se ne strinjajo z novo metodo določanja kurilne vrednosti premoga. "Vsako zniževanje kalorične vrednosti za Premogovnik seveda pomeni določen del izpada prihodkov," so pojasnili in dodali, da pogovori o tem še vedno potekajo.

Premoga dovolj za delovanje termoelektrarne

Tako v Šoštanju kot v Velenju so sicer zagotovili, da je premoga dovolj za potrebe termoelekrarne. Trenutno je sicer odkop premoga manjši od načrtovanega, a so v Tešu pojasnili, da je trenutna dobava premoga takšna, kot je poraba - od 5000 do 10.000 ton na dan.

Povprečna poraba petega in šestega bloka zadnjih 14 dni je od 8500 do 11.000 ton premoga na dan, medtem ko bi teoretično lahko pri polni angažiranosti maksimalno porabila tudi do 16.000 ton premoga dnevno, a še ni bilo takšnega povpraševanja po električni energiji, so pojasnili v Tešu. Teš 6 bo ob polnem obratovanju porabil okoli 10.500 ton premoga na dan.

Trenutna zaloga, ki jo ima Teš na deponiji, je okoli 250.000 ton premoga. To brez dobave iz Premogovnika Velenje zadostuje za 25-dnevno obratovanje.

Zadnje uradno verificirano potrdilo o stanju bilančnih in odkopnih zalog premoga v Premogovniku Velenje kaže, da je v rudniku na razpolago še 162,5 milijona ton bilančnih zalog premoga, od tega jih je na zadnji lanski dan 126,75 milijona ton odkopnih. To je, kot so poudarili v Velenju, "več kot dovolj za delovanje Termoelektrarne Šoštanj".

Višina dnevne proizvodnje premoga je sicer odvisna od delujočih odkopov. V Velenju so prejšnji teden začeli z odkopavanjem na odkopu D na etaži k.-65 v jami Pesje, v začetku novembra zaključujejo s pridobivanjem premoga na odkopu C na etaži k.-65 v jami Pesje.

"Odkop CD1 bo predvidoma začel z obratovanjem v drugi polovici novembra. Načrtovana višina dnevne proizvodnje pri obratovanju odkopa D in CD1 je 11.500 ton," so navedli.

Čeprav je Teš nedavno na Agencijo RS za okolje (Arso) dal vlogo za spremembo okoljevarstvenega dovoljenja, ki bi dopuščala primešavanje tujega premoga, pa so v Šoštanju znova zagotovili, da ne načrtujejo uvoza premoga.

"Vloga za dopolnitev okoljevarstvenega dovoljenja ne pomeni, da bi Teš iskal alternativo za redno oskrbo s premogom iz Premogovnika Velenje. Z nikomer nismo v nikakršnih dogovorih za uvoz premoga niti se na kaj takega ne pripravljamo," so poudarili v Tešu, kjer so prepričani, da bodo v Velenju odpravili trenutne težave z odkopom premoga in začeli dobavljati načrtovane količine.

Premogovnik o ceni noče govoriti

V Premogovniku Velenje o ceni premogi ne želijo govoriti, saj da je ta določena s sporazumu, podpisanem julija med Premogovnikom, Holdingom Slovenske elektrarne (HSE) in Tešem ter da je poslovna skrivnost. "Trenutna cena premoga pa je bistveno nižja od vseh ostalih uvoženih premogov v Slovenijo," so še dodali v Velenju.

V Tešu so medtem dodali, da bo cena premoga od 1. januarja dalje 2,25 evra na gigajoul.

Teš 6, zdaj vreden 1,428 milijarde evrov, je od septembra vključen v elektroenergetsko omrežje. Preizkusno obdobje bo trajalo do 26. junija 2015, pred tem je spomladi predviden tehnični pregled. Zatem je predvidena pridobitev obratovalnega dovoljenja. Po 26. juniju 2015 se bo začelo enoletno obratovanje v garancijski dobi, a je to po pojasnilih Teša že redno obratovanje.

Deli novico: