Po tem, ko jo je decembra lani uničila močna nevihta, je, kot smo že poročali, nedavno začela podvodna kamera na dnu Rta Madona spet delovati. Toda zaradi včerajšnjega neurja pogled v podvodni svet spet ni mogoč. Na Morski biološki postaji še ne vedo, kaj se je zgodilo včeraj, torej ali je kamero odtrgalo, uničilo, ali zgolj prekinilo internetno povezavo. Na teren se bodo odpravili danes, vsekakor pa bodo, tako so nam zagotovili, skušali situacijo v čim krajšem možnem času sanirati.
Projekt ima korenine v letu 2008, ko sta Nacionalni inštitut za biologijo (NIB) in Zavod RS za varstvo narave v zaščitenem območju Rta Madona postavila podvodno kamero. Ta je do decembra lani, ko sta orkanska burja in visoki valovi močno poškodovali kamero in povezovalni kabel, redno zajemala sliko tamkajšnjega podvodnega sveta. Glede na to, da je včeraj ob štirih popoldne, ko se je razbesenelo neurje, kamera prenehala oddajati, gre sklepati, da je tudi tokrat ni dobro odnesla.
NIB je sicer v preteklih mesecih z zunanjimi sodelavci odpravil strojne težave, v sodelovanju z Zavodom Arnes pa so tudi nadgradili programsko opremo. Živa slika podvodnega sveta Piranskega zaliva je bila po novem dostopna tudi na mobilnih napravah iOS in Android.
Sanirali bodo
Kot je za Regional povedal vodja izred. prof. dr. Vlado Malačič, zaenkrat postavitve novih kamer nimajo v načrtu. A tudi če bi jih imeli: glede na včerajšnji dogodek bi najverjetneje zanje zmanjkalo sredstev - na postaji se bodo zdaj osredotočili na sanacijo škode.
Kamero so sicer v prvi vrsti postavili z namenom, da bi podvodni svet približali širši javnosti. Ob tem so veseli t.i. pozitivnih stranskih učinkov, kot so posnetki, ki pridejo prav pri preučevanju morskega sveta najrazličnejšim strokovnjakom. Zelo radi si jih ogledajo tako na Morski biološki postaji kot na Zavodu za ribištvo. "Nekaj edinstvenega je, ko vidiš, kako se, na primer, nad leščurji hranijo ciplji. Iz posnetkov se da marsikaj naučiti," je zadovoljno zaključil Malačič.