Tudi letos bo udarila oljčna muha

Koper

Čeprav je do obiranja oljk še daleč, pa je pričakovati, da bodo posledice lanskih vremenskih razmer še vplivale tudi na letošnjo letino. Tako obstaja bojazen, da bo zlasti v nižjih legah Slovenske Istre tudi letos nekoliko manj pridelka, zlasti pri sorti istrska belica, ocenjuje vodja Poskusnega centra za oljkarstvo Viljanka Vesel.

Posledice lanske slabe letine oljk se utegnejo poznati tudi letos.

To zimo so bile temperature sicer nekoliko nižje kot prejšnje leto, vendar spet ne toliko, da bi se popolnoma znebili lanskega množičnega pojava oljčne muhe, ki so mu botrovale tako neobičajne temperature kot visoka vlaga skozi celo leto. Zato je tudi v letošnjem letu pričakovati večjo pojavnost oljčne muhe, pravi Veselova.

Poleg tega se morajo oljkarji spopasti še s pavjim očesom, ki ima za posledico odpadanje listja. Kot opaža vodja poskusnega centra, je v nasadih veliko istrske belice skorajda brez listja, čeprav to ne velja za vse lokacije. Pri tem sicer opozarja, da bodo lahko visoke temperature v poletnem času pozitivno vplivale na razmere, čeprav bo glavni dejavnik še naprej vlaga.

Dodatno težavo pa predstavlja pojav kaparja. Odstranitev te žuželke je zelo problematična, saj lahko posamezni kapar izleže do 3000 jajčec, bolj kot zaradi srkanja sokov oljke pa je težava v tem, da izloča medeno roso, na kateri se naselijo glive. Na prisotnost kaparja opozarjajo sajava oz. črna drevesa.

Med olkarji upada entuziazem

Veselova (na fotografiji desno) sicer opaža, da med oljkarji v Slovenski Istri v zadnjem obdobju nekoliko upada entuziazem. Ob tem opozarja na zelo stroge omejitve, ki jih država postavlja pri uporabi zaščitnih sredstev. Sama meni, da bi morali oljkarjem dovoliti, da bi uporabljali vsaj enaka sredstva, kot jih sosedje Italijani in Hrvati.

Ves čas potekajo izobraževanja in številni oljkarji so zelo dobro podučeni, poleg tega pa pridelovalci prejemajo tudi informacije o pojavu določenih škodljivcev. Kljub temu Veselova poudarja, da gre pri tem za koristne informacije, ki pa ne zadostujejo, saj je lahko stanje od nasada do nasada različno, zato mora vsak oljkar sam pozorno spremljati stanje v svojem nasadu.

Tako so se letos odločili, da bodo po terenu organizirali posamezne zanesljive oljkarje, ki bodo zadolženi za to, da o pojavu oljčne muhe opozorijo tudi bližnje oljkarje. Pri spopadanju s škodljivci je namreč pomembno, da se enotno tretira določeno območje, saj bi se muha sicer lahko selila od enega nasada do drugega.

Potrošniki niso dovolj informirani o poreklu olja

Glede nedavnega primera medijskega razkritja kmeta, ki je kot domače slovensko olje prodajal olje iz tujine, Veselova ugotavlja, da potrošniki niso dovolj informirani in da jim denimo samo slovensko poreklo pomeni več kot zaščitena označba.

"Dejstvo je, da so tisti, ki imajo zaščiteno označbo porekla 'ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre', tolikokrat kontrolirani, da se tam ne more zgoditi tako rekoč nič," poudarja vodja centra za oljkarstvo. Kot dodaja, to ne pomenu nujno, da so olja brez tovrstne označbe slaba, vendar zaščitena označba porekla "pomeni še dodatno, višjo kakovost in pa totalen nadzor".

 

Deli novico:

Rodica Semedela |  07 .04. 2015 ob  20: 25
Offerta:
svariata offerta gastronomica, specialita a base di carne e pesce, tipiche della cucina istriana (ristorante “slow-food”) con olio di olive Istriane.
ljubljana |  07 .04. 2015 ob  19: 36
ne samo obala, še bolj ljubljana, saj tam fila največ svojih produktov
parmezan |  07 .04. 2015 ob  15: 48
@Pomidor
vaš vrli prevarant Rodica saj ga cela obala pozna je zajebu vse oljkarje
čuk |  07 .04. 2015 ob  10: 53
kaj ni vsako leto?
To |  07 .04. 2015 ob  09: 14
je za ziher JJ-ev gnev sprožil....

=)
Pomidor |  07 .04. 2015 ob  09: 14
-1
V Slovenski Istri ni samo Rodica, (jaz ga ne poznam in ne vem, kaj je res ali ni, in zato nimam srca, da bi ga blatu prek spleta. Nekateri komentatorji in njihovi komentarji spominjajo na babnce, ki pridejo od maše in vse vejo od vseh, pol še pljuvajo čez nekoga...), smo tudi drugi oljkarji in pridelujemo odlična olja, se pa zgodi, da imamo kakšno leto slabo leto-krizo zaradi bolezni. Ekološki oljkarji niso imeli nič-integrirani pa tudi ne veliko, ker je bilo toliko vode v plodovih, da je bil izplen olja zelo nizek/slab. Zgleda, da meščani in furešti tega ne razmumejo in grejo zato raje kupit olje v market ker je cenejše, zato, ker je na trgu ogromno. Cene pa pod osem evrov ne moremo dat, ker poleg kvalitete so tudi stroški mletja oz. stiskanja...

(ne mešat spodnjega Ma, stistim Ma (ki se je prvi imenoval), ki ga poznam in ki ne daje takih "fureštih" izjav.)
v truškah  |  07 .04. 2015 ob  09: 08
je vse ekološko in neoporečno...olje, pa VINO tudi...toliko o verodostojnosti certifikatov
v truškah |  06 .04. 2015 ob  17: 38
so še bolj pošteni kot je bil sv frančišek, še rodico bodo proglasili za državnika leta in nadpoštenjačino
Ma |  06 .04. 2015 ob  17: 38
-5
kaj se hvalite s tem oljem?Jaz kupujem v Merkatorju,Šparu itd. in sem še živ.Kaj je šavrinsko olje zlato?Ma va cagar!!!
Zaščitna sredstva ? |  06 .04. 2015 ob  17: 31
Krivdo za pomanjkanje entuziazma gre pripisat lobistom, ki namenijo več denarja "svetovalcem" kot pa kmetu.
Kar je res je res |  06 .04. 2015 ob  17: 17
11
Torej so sedaj krivi novinarji in laboratorij? Tipičen izgovor. Zakaj pa potem dotični oljkar ni podal izjave na televiziji in je bil za javnost praktično nedosegljiv? Zanimivo.
V |  06 .04. 2015 ob  17: 07
PRODAJI JE OLJA KOLIKOR HOČEŠ.KDOR ZNA CENITI NARAVNO ,BO KUPOVAL OD OLJKARJEV, KDOR PA NE PA NAJ ŠE NAPREJ KUPUJE SMETI V MERCATORJU,EUROSPINU,HOFERJU,LIDLU...
1