OBELEŽUJEMO SVETOVNI DAN HRANE: Letos posvečen odnosu med migracijami in prehransko varnostjo

Slovenija

Danes obeležujemo svetovni dan hrane, ki ga je Organizacija ZN za hrano in kmetijstvo (FAO) letos posvetila odnosu med migracijami in prehransko varnostjo. V zadnjih letih smo bili priča izjemno velikemu številu mednarodnih migrantov. V 2015 je z 244 milijoni doseglo najvišje število od druge svetovne vojne. Lačen pa je že vsak deveti Zemljan.

Začetki obeleževanja svetovnega dne hrane sicer segajo v leto 1979, ko je Generalna konferenca FAO sprejela resolucijo, s katero je razglasila 16. oktober za svetovni dan hrane. Ta dan je namenjen ozaveščanju o pomenu hrane kot temeljne človekove pravice ter osnovne potrebe, od katere je odvisen potencialni razvoj tako posameznika, kot celotne družbe. 16. oktober sovpada tudi z ustanovitvijo FAO, leta 1945.

Število lačnih se je v zadnjih dveh letih povečalo za 38 milijonov na 815 milijonov. Z izpostavljanjem tematike migracij želi organizacija opozoriti na pomen vlaganj v kmetijstvo in razvoj podeželja, kar lahko bistveno pripomore k zmanjšanju strukturnih vzrokov za migracije.

Bistveno večje od števila mednarodnih migrantov je sicer število notranje razseljenih oseb, in sicer 763 milijonov. Glavna razloga za migracije in razseljevanje pa sta oboroženi konflikti in politična nestabilnost. Konflikti so poleg podnebnih sprememb tudi med razlogi za naraščajočo lakoto in revščino v svetu. To je glavna ugotovitev poročila FAO o stanju prehranske varnosti za leto 2017.

Osrednja prireditev v Rimu

Osrednja prireditev ob obeleževanju svetovnega dne hrane bo na sedežu FAO v Rimu, udeležil pa se je bo tudi papež Frančišek, ki bo pozval mednarodno skupnost k odločnejšemu ukrepanju pri odpravi lakote ter revščine v svetu.

Koncept prehranske varnosti je tudi v ospredju slovenske pobude za razglasitev 20. maja za svetovni dan čebel v okviru OZN. Slovenija želi s pobudo svetovni javnosti čim bolj približati pomen čebel in drugi opraševalcev za človeštvo, predvsem pri zagotavljanju prehranske varnosti in preprečevanju lakote ter ohranjanju okolja in biotske raznovrstnosti.

Deli novico: