"OBALA KOT DA JE POZABLJENA": Za vozniški izpit čakajo tudi do tri mesece!

Koper

Opravljanje vozniškega izpita marsikomu predstavlja stres, saj celoten proces lahko traja več mesecev in zahteva veliko truda. Tudi s finančnega vidika ne gre za majhen zalogaj, saj pridobitev vozniškega dovoljenja v Sloveniji že vrsto let stane nekaj več kot povprečna mesečna plača. Se je pa v zadnjem obdobju med kandidati in tudi avtošolami na Obali pojavilo veliko slabe volje, saj so se podaljšale čakalne vrste za opravljanje praktičnega preverjanja znanja (glavna vožnja). Če je bilo do sedaj povprečje čakanja na glavno vožnjo mesec dni, zdaj kandidati na glavno vožnjo čakajo od dva do tri mesece. 

Opravljanje vozniškega izpita terja precej časa. Kandidati morajo najprej opraviti tečaj in izpit prve pomoči, nato sledi tečaj cestnoprometnih predpisov in teoretični del izpita. Vmes morajo opraviti zdravniški pregled za vozniško in šele nato v šoli vožnje začnejo s praktičnim usposabljanjem. Po končanem obveznem programu sledi prijava na izpitno vožnjo.

Na nas se je obrnil bralec, ki nam je predstavil problematiko, s katero se v zadnjem obdobju na Obali srečujejo kandidati, ki opravljajo vozniški izpit. Nekaterim kandidatom, ki so že bili prijavljeni na glavno vožnjo v mesecu juniju, so stornirali termine, naslednje prve roke pa imajo na voljo šele po 23. avgustu.

"V našem podjetju smo se odločili, da bomo našim delavcem, med njimi je veliko študentov, financirali opravljanje vozniškega izpita, da se v turistični sezoni na delo ne bodo vozili z javnim prevozom. Vozniški izpit so začeli opravljati že februarja, da bodo lahko junija opravili glavno vožnjo. Ko je prišel junij, se je vse porušilo. Bili so prijavljeni na izpit, vendar so njihove termine stornirali, na voljo pa so jim dali termine po 23. avgustu. Inštruktorji so kandidatom povedali, da so jih iz upravne enote obvestili, da so izpiti do nadaljnjega odpovedani," nam je pojasnil bralec.

Ker je bil to za njih kar velik šok, so se nekateri sami odpravili na obalne upravne enote, kjer so jim kot razlog za odpoved terminov navedli kadrovske težave, s katerimi se srečujejo v zadnjem obdobju. Bralec nam je ob tem povedal, da je iz zanesljivih virov izvedel, da naj bi v preteklosti nekateri člani izpitne komisije odšli v druge branže. Po njegovih besedah je več kot očitno, da se v ozadju nekaj dogaja.

Daljše čakanje na glavno vožnjo pa zagotovo ni v prid kandidatom, saj lahko v obdobju dveh do treh mesecev marsikaj pozabijo, če vmes ne opravljajo voženj. In če po dolgem čakanju na glavno vožnjo, te ne opravijo, spet sledi nov krog čakanja na naslednji termin. In tu bo že zima.

"Za nas, ki smo omogočili našim delavcem opravljanje vozniškega izpita, to pomeni, da smo jih sponzorirali zaman. Ker želimo s študenti sodelovati na dolgi rok, jim podarimo financiranje vozniškega izpita, ki ga plačamo v celoti. Namesto, da bi nam olajševali delo v naši branži, kjer so že tako težave s pridobitvijo kadra, nam s takšnimi stvarmi vse skupaj samo še poslabšujejo. Občutek imam kot da nekdo namerno poskuša uničiti podjetnike," je potožil bralec. Ob tem je dodal, da so zaradi tega slabe volje tudi v avtošolah.

Navedbe bralca smo preverili tudi v Šoli vožnje Zulič, kjer naj bi nekaj omenjenih študentov opravljalo vozniški izpit. V avtošoli so navedbe bralca potrdili. Kot pravijo, zaradi tega trpijo kandidati, pa tudi avtošola, ki sama skuša stanje izboljšati. 

Ko so na zadnjem sestanku s pristojnimi v Ljubljani predstavili problematiko z opravljanjem glavne vožnje na Obali, so dobili odgovor, da stanje ni alarmantno. Da so čakalne dobe daljše zaradi tega, ker nekateri kandidati ne pridejo na glavno vožnjo. "Ampak to ne drži. Takšnih primerov je v celem letu kakšnih pet. Problem je v organizaciji in pomanjkanju kadra. To bi bilo potrebno urediti. Kandidati šoli vožnje plačajo storitev, nato pa se zatakne pri glavni vožnji. Zaradi tega slaba volja pade na nas. Na trgu smo že 27 let in delamo pošteno. Naš interes je, da kandidati osvojijo znanje in da opravijo izpit v razumnih rokih," so pojasnili v Šoli vožnje Zulič.

Kot navajajo, je glavni problem pomanjkanje kadra. Ena od izpitnic je na bolniški, druga pa je dala odpoved. Zaposlili so sicer še enega izpitnika, vendar po njihovih besedah to ni dovolj. Prav tako na pomoč prihajajo izpitniki iz drugih predelov Slovenije, a tudi to ne pomaga.

V Šoli vožnje Zulič so izpostavili še nekaj težav, s katerimi se srečujejo na Obali. Tako so bili tri mesece brez poligona za varno vožnjo, po zakonodaji pa bi ga morali imeti. Avtošole so same našle zemljišče in tudi nekaj vložile v to. Pri tem sta jim je na pomoč priskočila MOK in podžupan Janez Starman. Na Obali so se pojavili tudi problemi za opravljanje zdravniškega pregleda za povratnike, se pravi tiste, ki ponovno opravljajo vozniški izpit. V Kopru kontrolnega zdravniškega pregleda ne morejo več opravljati, saj mora imeti zdravstvena ustanova za to dejavnost na voljo dva psihologa. "Obala kot da je pozabljena," so še poudarili.

Z vprašanji v zvezi z dolgimi čakalnimi vrstami za opravljanje glavne izpitne vožnje na Obali, pomanjkanjem kadra in s prošnjo za pojasnili, kaj delajo na tem, da bi zapolnili primanjkljaj kadra, smo se obrnili na Upravno enoto Koper, kjer so nam povedali, da upravne enote niso pristojne za upravljanje s seznamom terminov za opravljanje vozniškega izpita. To je v pristojnosti Javne agencije RS za varnost prometa (AVP) in nas napotili na njih.

Na AVP so odgovorili, da je njihova agencija med drugim pristojna za izvajanje vozniških izpitov in zaposluje ocenjevalce na vozniškem izpitu, z navedeno problematiko na Obali pa so seznanjeni. "Trenutno je primanjkljaj kadra na AVP glavni razlog za (pre)dolge čakalne vrste na vozniški izpit," so povedali.

Na naše vprašanje, če so se lotili reševanja te problematike in če je morda na obzorju kakšna konkretna rešitev, kako zmanjšati čakalne vrste za opravljanje glavne vožnje na Obali, pa so povedali, da njihova javna agencija že ves čas izvaja dodatne aktivnosti za skrajševanje čakalnih dob, in sicer opravljanje nadurnega dela in pomoč s pogodbenimi ocenjevalci.

Bodo pa ponovno pripravili razpis za nova delovna mesta.

V zvezi s čakalnimi vrstami za opravljanje glavne izpitne vožnje smo se obrnili tudi na Ministrstvo za infrastrukturo, kjer so nam pojasnili, da njihovo ministrstvo razpolaga le s podatki za leto 2023, kjer je bila povprečna čakalna doba za opravljanje teoretičnega in praktičnega dela vozniškega izpita v okviru trideset dnevnega roka, ki je določen v 2. členu veljavnega Pravilnika o vozniškem izpitu. Iz tabele za lokacijo Koper, ki pokriva celotno Obalo, je razvidno, da je bila za leto 2023 povprečna čakalna doba za opravljanje teoretičnega izpita 28 dni, za opravljanje praktičnega dela pa 30 dni.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija