NIJZ PO SMRTNEM PRIMERU ZARADI SKRIVNOSTNEGA VIRUSA V BENEČIJI: "Spremljamo situacijo, povzročitelj bolezni ostaja neznan"

Slovenija

Včeraj smo poročali o pojavu skrivnostnega virusa, zaradi katerega obolevajo in umirajo ljudje v Kongu. Več primerov okužb so v zadnjem mesecu dni zabeležili tudi v severni Italiji, kjer sicer pristojne zdravstvene oblasti zagotavljajo, da so razmere pod nadzorom. Kljub temu je precej vznemirjenja in zaskrbljenosti povzročila smrt 55-letnika iz pokrajine Treviž, ki se mu je po vrnitvi s potovanja v Kongu zdravstveno stanje poslabšalo do te mere, da je umrl. "Povzročitelj bolezni zaenkrat ostaja neznan," pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

"Na NIJZ redno spremljamo situacijo v Demokratični republiki Kongo. Povzročitelj bolezni zaenkrat ostaja neznan. Nimamo podatka, da bi bil kdorkoli po povratku iz Konga obravnavan zaradi zdravstvenih težav," odgovarjajo na NIJZ na vprašanje, ali so se morda slovenski zdravniki v zadnjem času srečali s takšnim bolnikom. Njihovi podatki glede števila okužb in smrtnih primerov v Kongu se nekoliko razlikujejo od podatkov, ki so jih pridobili italijanski mediji od ministrstva za zdravje iz Konga.

Po podatkih NIJZ je do 12. decembra v Kongu zbolelo 527 ljudi, 32 primerov se je končalo s smrtjo. Po podatkih kongovskega zdravstvenega ministrstva, ki so jih objavili italijanski mediji, pa so samo novembra zabeležili 143 smrtnih primerov.

"Večina prijavljenih primerov je med otroki, zlasti tistimi, ki so mlajši od pet let. Klinični znaki in simptomi bolezni vključujejo izcedek iz nosu, vročino, kašelj in utrujenost. V hujših oblikah bolezni se pojavijo težave z dihanjem, slabokrvnost (anemija) in znaki akutne podhranjenosti," razlagajo na NIJZ. Večje tveganje za hudo obliko bolezni je pri ljudeh, ki so podhranjeni. "Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) ocenjuje, da je tveganje za EU nizko," dodajajo.

Po navedbah NIJZ se bolezen v Kongu pojavlja v ruralnem območju, do katerega je zaradi deževne sezone dostop oviran. "Zaradi omejene diagnostike v regiji je identifikacija povzročitelja bolezni tako otežena. Na prizadetem območju so v zadnjih mesecih zaznali poslabšanje prehranske varnosti, nizko stopnjo precepljenosti, omejen dostop do diagnostičnih storitev in kakovostne zdravstvene oskrbe," izpostavljajo na NIJZ in zaključujejo:

"V teku so laboratorijske preiskave za določitev točnega vzroka bolezni. Možno je tudi, da k številu primerov in smrti prispeva več kot ena bolezen."

Kot smo že poročali, se je 55-letnik, doma iz pokrajine Treviž, pred dnevi vrnil s potovanja po Kongu. Dobil je vročino, ki jo je spremljala krvavitev. Njegovo zdravstveno stanje se je hitro poslabšalo, umrl je v bolnišnici. Za osebe, ki so bile z njim v tesnem stiku, so odredili izolacijo na domu. Pred tem je zdravniško pomoč iskala ženska, ki se je iz Konga vrnila z vročino in bolečinami. V zadnjih dneh novembra pa je iskal v bolnišnici v Lucci pomoč 50-letnik, ki se je iz Konga vrnil z vročino in slabokrven.

Kdor iz Slovenije potuje v Kongo, se mora obvezno cepiti proti rumeni mrzlici, priporočajo pa tudi cepljenje proti hepatitisu A in B, tetanusu, steklini, tifusu in otroški paralizi. "Za določene skupine potnikov se priporoča tudi cepivo proti meningokoknemu meningitisu. Poleg osnovne zaščite je potrebna zaščita z zdravilom antimalarikom," še pravijo na NIJZ.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija