NEMČIJA REGISTRIRALA 577.000 AZILANTOV: Tretjina jih prihaja iz Sirije

Svet

Nemčija je v devetih mesecih letošnjega leta registrirala okoli 577.000 prosilcev za azil, pri čemer naj bi jih tretjina prihajala iz Sirije, so danes sporočile nemške oblasti.

Nemško notranje ministrstvo je obenem opozorilo na možnost napake v omenjeni številki, saj nekateri migranti najbrž ne bodo vložili dokumentacije pri njih, medtem ko so drugi morda podali nepravilne informacije.

A kljub temu je številka več kot dvakrat višja kot leta 2014, ko so zabeležili 200.000 prihodov. Vodilno evropsko gospodarstvo v tem letu pričakuje okoli milijon prosilcev za azil.

Samo septembra skoraj 164.000 prosilcev

Samo v septembru so nemške oblasti zabeležile 163.772 prosilcev za azil, od tega 85.455 iz Sirije, 19.192 iz Iraka in 18.387 iz Afganistana, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nenaden porast v številu novih prihodov je sprožil nesoglasja v koaliciji kanclerke Angele Merkel. Njena zaveznica, konservativna Krščansko-socialna unija (CSU), ki vlada na Bavarskem, je bila še posebej glasna v kritikah politike odprtih vrat za Sirce, ki jo je ubrala Merklova.

Deli novico:

pluralizem mišljenja |  08 .10. 2015 ob  13: 06


Župan občine Hardheim, ki leži v zvezni deželi Baden-Württemberg in šteje 4600 prebivalcev, je sestavil seznam pravil za begunce, ki ga je medij Süddeutsche Zeitung označil za zgodovinski dokument, mnogi pa se sprašujejo, ali je bilo tega pravilnika res treba …
Občina je sprejela 1000 beguncev, ki si pravilnik lahko preberejo na spletu.

"Draga tujka, dragi tujec! Dobrodošli v Nemčiji, dobrodošli v Hardheimu. Prestali ste grozote, vojno, življenjske nevarnosti in nevaren beg. Tega je sedaj konec. Sedaj ste v Nemčiji, v miroljubni državi,“ je župan začel pismo, v katerem nove prišleke tudi prosi, naj se čim prej naučijo nemškega jezika, da se bodo lahko sporazumevali. Nato pa je naštel nekaj pravil. "V Nemčiji spoštujemo lastnino drugih. Ne hodimo po posestvu drugih, po njihovih vrtovih, v njihove hleve ali poslopja. Prav tako ne vzamemo zelenjave ali sadja, ki ni naše. Nemčija je čista država in takšna naj tudi ostane. Smeti odlagamo v smetnjake. Če ste na poti, smeti odvrzite v koš. V Nemčiji v trgovini najprej plačamo izdelek, šele nato ga smemo odpreti. V Nemčiji vodo uporabljamo za kuhanje, umivanje in čiščenje ter za splakovanje stranišča. Imamo javne WC-je, ki so dostopni vsem. V Nemčiji ob 22. uri začne veljati nočni mir. Po tej uri se zato obnašamo mirno, da soljudi ne bi motili. /.../ Olajšamo se izključno na stranišču in ne na vrtovih, v parku, za živimi mejami ali v grmovju. Mlada dekleta se, kadar jih ogovarjamo, sprašujemo po telefonski številki ali jih kontaktiramo po Facebooku, počutijo nadlegovana. Z nikomer se ne želijo poročiti.“

Župan jih je še opomnil, da situacija za nikogar ni prijetna in da so begunce sprejeli z odprtimi rokami. "Zato vas prosimo, da pravila spoštujete in se jih držite,“ je še dodal.