NAS IMAJO HRVATI ZA NORCA? Dodali pogoje, ki ne omogočajo preživetja Cimosa

Koper

Hrvaška vlada je po poročanju portala Siol.net danes slovenski strani poslala predlog sporazuma za rešitev Cimosovega spora na Hrvaškem, v katerem naj bi bili dodatni pogoji glede ohranjanja delovnih mest na Hrvaškem, ki odstopajo od dogovora iz minulega tedna. Ti pogoji naj bi bili za italijanske kupce nesprejemljivi.

V Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB), kjer vodijo postopek prodaje Cimosa italijanskemu skladu Palladio Finanziaria oz. njegovi družbi TCH Cogeme, so napovedali sporočilo za javnost, potem ko ga bodo uskladili z drugimi deležniki v zgodbi. Poleg DUTB namreč v pogovorih s hrvaško stranjo sodelujeta še Slovenski državni holding (SDH) in gospodarsko ministrstvo, koraki pa morajo biti usklajeni z italijanskimi kupci.

Če do prodaje Cimosa, ki je trenutno v državni lasti, ne bo prišlo, bodo ogroženi novi posli in delovna mesta več kot 4000 zaposlenih, opozarjajo v koprski družbi.

Minuli ponedeljek sta sicer gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za državno premoženje Goran Marić na Otočcu dosegla dogovor glede terjatve hrvaške Agencije za zavarovanje depozitov in sanacijo bank (DAB) do Cimosa, ki je ključni odložni pogoj za izpeljavo nakupa 92-odstotnega deleža Cimosa. Tega je nato potrdila tudi hrvaška vlada.

A Siol.net zdaj piše, da naj bi v Zagrebu v besedilo sporazuma, ki so ga danes poslali v Ljubljano, vnesli nekatere pogoje glede ohranitve delovnih mest na Hrvaškem, ki niso bili predmet dogovora med ministroma, nesprejemljivi pa so tudi za italijanskega kupca. Če bo Hrvaška pri teh pogojih vztrajala, se bodo Italijani iz posla v prihodnjih dneh dokončno umaknili, so zapisali na portalu.

Pogoji, ki ne omogočajo preživetja Cimosa

Sporazum, ki so ga poslali, namreč po navedbah Siol.net izrecno predvideva, da bo Palladio Finanziaria proizvodnjo na Hrvaškem v prihodnjih dveh letih zadržal v dosedanjem obsegu, in to na vseh treh istrskih lokacijah - v Buzetu, Roču in Labinu.

A v Cimosovih družbah na Hrvaškem po pojasnilih portala že odpuščajo po programu, ki je usklajen tudi s sindikati v Cimosu. Italijani naj bi tako ponudili zavezo po ohranitvi delovnih mest v letošnjem letu na najmanj dveh lokacijah, in to na podlagi poslovnega načrta, ki je usklajen tudi s ključnimi kupci koprske skupine. Če novih naročil ne bo, potem novi lastniki vseh proizvodnih lokacij Cimosa ne bodo potrebovali.

Iz virov blizu italijanskega sklada je tako po pisanju Siol.net mogoče slišati, da gre za pogoje, ki ne omogočajo preživetja Cimosa in posegajo v poslovne odločitve morebitnega novega lastnika.

Dvajset let pravice do vložitve tožbe

Dogovor iz Otočca sicer predvideva, da bo Cimosov dolg, ki naj bi skupaj z obrestmi dosegel že 57 milijonov evrov, DAB pa zaradi njega toži Cimos, odkupila DUTB, zanj pa plačala sedem milijonov evrov. DAB, neke vrste hrvaška slaba banka, bo medtem umaknila tožbo proti Cimosu.

A Siol.net opozarja, da se s tem sporazumom ne ustavlja preostalih postopkov in morebitnih novih terjatev do DUTB drugih državnih organov Hrvaške. Istočasno, ko je DAB proti Cimosu vložil tožbo, je namreč skušalo hrvaško državno pravobranilstvo po pisanju portala izpodbijati pridobitev lastninske pravice na Cimosovih nepremičninah v Buzetu in Roču. Sodni postopek za lokacijo v Buzetu je pravobranilstvo sicer tudi na drugi stopnji izgubilo, a imajo zdaj v Zagrebu še skoraj dvajset let pravico do vložitve tožbe.

Deli novico:

..psi lajajo.. |  13 .02. 2017 ob  10: 35
Bomo čez kak mesec brali naslove kjer bo Hit namesto Cimos?
https://www.portalplus.si/2017/hit-v/

https://www.portalplus.si/991/kaj-si-marko-golob-v-resnici-misli-o-borutu-jamniku/ - tle je govora o Cimosu

bonus:
https://www.portalplus.si/1204/jamnikov-imperij/
https://www.portalplus.si/1236/borut-jamnik/
..prođe karavana.. |  13 .02. 2017 ob  09: 04
Toliko besed a nobene o Borutu Jamniku.. Dejte kaj napisat o tem grobarju slovenskih podjetij rajši.
nič ne preseneča  |  10 .02. 2017 ob  16: 17
Čim so poslali na pregovore Počivalška,mi je bilo takoj jasno,da iz te moke nebo kruha.Kot ga ni bilo nikjer kjer je on bil prisoten.Meni se zdi,da nas ti naš politiki načrtno uničujejo predvsem nas na Obali.Tak občutek sem pač dobil žal.
Oras |  10 .02. 2017 ob  14: 29
@ Oras | včeraj ob 20:13 | danes ob 12:52
Odgovor; Moja vest je čista ! Marsikateri strokovni delavec je bil zaradi svojega dela kaznovan na razne načine. Osebno so se me nakateri vodje bali , ker so vedeli da sem sposoben borbe do kraja in vladal je nekakšno premirje v hladni vojni
Dokumente in poročila so redno dobivali in iskali so bližnjice kako bi tudi to preprečili.
Razni inšpektorjii , ki so bili zadolženi za Cimos so se tudi sprenevedali, čeprav so bili seznanjeni z rezultati ocene tveganja. Torej inšpekcija ; nič, sindikat nič , delavci nič ; enostavno ostaneš sam!?
Pustimo vse to; Pripravljen sem vsakemu eventuelnemu tožniku pomagati doseči vsaj minimalno zadoščenje!
Inženir |  10 .02. 2017 ob  13: 28
V Slovenceljnih je zasidran pregovor: "ta pameten odneha"! Da, potem pa ta neumni vladajo. Torej smo se sami pustili povoziti!
tako pa |  10 .02. 2017 ob  13: 17
tako pa je samo opozarjal na nepravilnosti in upal na pozitivne odzive in boljse case...dokler ni obupal kot vsi mi
vsak bi cakal |  10 .02. 2017 ob  13: 16
mogoce je cakal, ker bi ce ne v hipu letel iz sluze kot vsak ki je pisknil proti njim.
@ Oras | včeraj ob 20:13  |  10 .02. 2017 ob  12: 52
-1
lepo in pohvalno, da ste se izpostavili in povedali kako in kaj in, da ste pripravljeni vsem, ki bodo šli v tožbo nudit takšno in drugačno pomoč, se pa sprašujem zakaj ste se izpostavili šele sedaj, saj problemi niso stari 14 dni in zakaj čakate na druge? kot varnostni inžinir ste bil tudi sam del širšega kroga ljudi, ki je odločalo o tem, torej ste s tem, da ste samo čakali in arhivirali dokumentacijo in o nepravilnostih nikogar od pristojnih obvestili, tudi sami deloma krivi za to za kar sedaj druge nagovarjate k tožbi!
Oj joj |  10 .02. 2017 ob  12: 47
Mennedžerji so samo hoteli povečat skupino z nakupi podjetij v republikah bivše juge....nato so banke zaprle pipce in začeli so nastajati problemi. Večji delež krivde gre pipisati sindikatu, kateri je vedel za vsako odločitev, ki ga je sprejela uprava, tako škodljive kot pravilne.....ukrepali pa niso NIKOLI in to je dejstvo!!! Tudi v luki Koper je uprava oz država hotela nekaj po svoje in zgodil se je ( kao ) spontan štrajk ( stavka ). Glede odpuščanj v Cimosu....uprava bi morala sprejet program o odpuščanju, ampak v sodelovanju s sindikatom so to elegantno obšli.
mixi-maxi |  10 .02. 2017 ob  12: 23
Tako je, amaterski pristop do tako pomembnega podjetja kot je Cimos, čeprav žal skoraj propadel, so vedno
poleg kvazi poslovneži, menedžerji od tu in tam, pametnjakoviči, da te kap. Pa saj tukaj gre za veliko število
ljudi, ki bodo ostali spet na cesti, brez denarja, brez vsega. Pa saj ne more biti res, a žal je to še kako res.
vedno so za naše "pametne poteze" krivi drugi, ker vedno samo pametujemo, se pa z dejstvi nikakor ne soočamo.
Istrjan |  10 .02. 2017 ob  10: 34
Cimos so dokončno pokopali novodobni menažerji, ki so še danes v vrhu. Saj jih je bilo nekaj od teh celo v sodnem postopku. Kaj je z tem ?? Delavce na cesto, kaj pa glavni krivci ??
@g.Oras |  10 .02. 2017 ob  10: 01
enako kot vi je doživljal še kdo v kakšnem obalnem podjetju ,npr. V TURIZMU v mondenem Portorožu , razumem vas
1