NAJBOGATEJŠI SRB OSVAJA SLOVENSKO OBALO: Po Hotelu Palace ga zanima letališče Portorož

Istra

Najbogatejši Srb Miodrag Kostić, čigar premoženje je ocenjeno na pol milijarde evrov, je lani postal lastnik portoroškega Grand hotela Palace. Nekaj mesecev po nakupu je družba nakazala 2,5 milijona evrov kratkoročnega posojila na račun neznanega podjetja Groton Global Corp. z Britanskih Deviških otokov. Kostić je oddal ponudbo za nakup turističnega kompleksa Kempinski v Savudriji, ki ga je pred leti gradil Vegrad. Zanima ga portoroško letališče. Playboyu, ki je v zadnjih letih osvojil srce marsikatere srbske estradnice, pomaga odpirati vrata v Sloveniji Matjaž Kovačič, nekdanji predsednik prave Nove KBM. 

57-letni poslovnež črnogorskih korenin Miodrag Kostić že nekaj časa velja za najbogatejšega Srba. Pod okriljem njegovega krovnega podjetja MK Grupe deluje 35 podjetij v kmetijstvu, mesnopredelovalni in sladkorni industriji, trgovini in turizmu. Zaposluje 4.500 ljudi. V prvi polovici prejšnjega stoletja je polnil strani rumenih časopisov zaradi zveze z 20 let mlajšo srbsko pop pevko Natašo Bekvalac. Potem se je poročil s hčerko nekdanjega sekretarja Nogometna kluba Partizan. Vrsto let je predsedoval Nogometnemu klubu Vojvodina.

Lani je MK Grupa od Istrabenza za 25 miljonov evrov kupila portoroški Grand hotel Palace. Preko pete največje srbske banke AIK Banke, ki jo lastniško obvladuje Kostić, je v začetku leta z vplačilom dodatnega kapitala postal 14-odstotni lastnik Gorenjske banke. Oddal je ponudbo za nakup turističnega kompleksa Kempinski v Savudriji, ki ga je z denarjem Hypo Alpe Adria Bank gradil Vegrad. Zanima ga letališče Portorož. Z omenjenimi naložbami bi Kostić prevzel pomemben del primata v segmentu prestižnih gostov finančno načetima Savi in Istrabenzu. Savo s Kostićem povezuje solastništvo Gorenjske banke. V Sloveniji Kostića zanima še nakup celotne Gorenjske banke in drugih hotelov.

Za načrte v Sloveniji pravi, da ima denar

V Črni gori je postal 15-odstotni lastnik Budvanske rivijere, v Srbiji ga zanima kemična industrija in odkup Komercijalne banke iz BiH. Vrata v Slovenijo Kostiću pomaga odpirati Matjaž Kovačič, nekdanji predsednik uprave Nove KBM. Kaj natančno počne Kovačič za Kostića, ostaja skrivnost.

Kostić pravi, da za načrte v Sloveniji ima denar, vendar ni vse odvisno od njega. Kako je zaslužil prvi milijon, ne pove. Do razpada Jugoslavije se je ukvarjal s proizvodnjo kosmičev in trgovino. Bil je dobavitelj tovarne sladkorja v Vrbasu, ki je danes v njegovi lasti. V začetku devetdesetih je vstopil v politiko. Potem, ko je Državljanska stranka pokojnega vojvodinskega politika Ilije Raduna, propadla, je leta 1992 spoznal Zorana Đinđića, nekdanjega predsednika srbske vlade, ubitega v atentatu leta 2003. Kostić je na pogrebu nosil njegovo krsto. MK Grupa je leta 1996 imela več kot 100 milijonov nemških mark prometa. Leta 2000 je bil Kostić generalni direktor Đinđićeve Demokratske stranke in je skrbel za njeno financiranje.

Blizu naj bi si bil z vojvodinskim politikom Nenadom Čanakom in Radovanom Božovićem, predsednikom srbske vlade v času Miloševića do leta 1993. Božović naj bi Kostića vpeljal v poslovne vode. Pri širitvi naj bi mu pomagala subvencionirana posojila srbskega sklada za razvoj.

Tri tovarne za devet evrov

Od srbske države je odkupil tri tovarne sladkorja in zanje plačal skupaj devet evrov. V tako imenovani sladkorni aferi se je moral braniti obtožb, da je leta 2002 po sprostitvi sankcij proti Srbiji iz s tem izvoza sladkorja iz Srbije v EU tja v resnici prodajal sladkov, ki ga je kupil v vzhodnih državah. Ovadba je bila zavržena. Danes Kostić v Srbiji velja za uglednega poslovneža.

Leta 2003 naj bi madžarska policija preiskovala njegove transakcije prek off-shore podjetij iz davčnih oaz. Glavno vlogo naj bi imeli podjetji Maxwell Atlantic iz ameriške zvezne države Delaware in Union Trade Tortola z Britanskih Deviških otokov, preko katerih naj bi Kostić trgoval s sladkorjem. Leta 2004 so ga aretirali na meji med Hrvaško in Črno goro.

Februarja letos, nekaj mesecev po nakupu Grand Hotela Palace, je ta družba nakazala 2,5 milijona evrov kratkoročnega posojila na račun neznanjega podjetja Groton Global Corp. z Britanskih Deviških otokov.

Za vlaganja je dobil denar EBRD

Po letu 2008 je Kostić nadaljeval serijo nakupov kometijske in hotelske dejavnosti na Kopaoniku. Od grških lastnikov družbe Sunoko je poskušal odkupiti dve tovarni sladkorja v Srbiji. Leta 2011 je prevzel Carnex, mesnega predelovalca, ki izvaža na trge od zahodne Evrope do Avstralije. V Ukrajini je lastnik okrog 60.000 hektajrev obdelovalnih površin. Za vlaganja v Ukrajini je dobil posojila Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), a ga je leta 2014 prehitela vojna. Leta 2013 je EBRD dokapitalizirala MK Grupo.

Kostićeva hči Dajana Kostić je poročena s sinom Rinata Ahmetova, najbogatejšega ukrajinskega oligarha, čigar premoženje naj bi bilo vredno 6,5 milijarde ameriških dolarjev.

Na dovoljenje Banke Slovenije še čaka

Kostićevo ime se pojavlja v panamskih dokumentih, med transakcijami, ki naj bi jih iz ene od davčnih oaz prejelo podjetje, ki je uradni solastnik AIK Banke. V Srbiji Kostić prevzema premoženja propadlih tajkunov, ki so se zadolžili pri njegovi AIK Banki, nato pa v finančnem in političnem smislu nasedli. Uživa podporo predsednika vlade Aleksandra Vučića, ki ga je pred dvema letoma želel videti na čelu srbskih železnic.

AIK Banka ni še dobila dovoljenja Banke Slovenije za povečanje deleža v Gorenjski banki do 20 odstotkov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
pošten poslovnež iz zapora |  15 .05. 2016 ob  15: 10
elita kupuje tovarne po 3€, plačuje jih raja, lepo smo zakone postavli, živel kapitalizem
pomoje |  12 .05. 2016 ob  18: 22
je nek pravi poštenjak
Ejga |  12 .05. 2016 ob  17: 36
Isti Čkalja .
in tako se vrača ukrden denar |  12 .05. 2016 ob  14: 39
ki so si ga nakradli naši vrli tajkunčki,seveda zdaj bodo lahko z njim mirno razpolagali.