Prihajajoče dneve poleg druženj in praznovanj zaznamuje tudi uporaba pirotehničnih sredstev, ki je žal še vedno pogosto nepremišljena in zato izjemno nevarna. Na Policijski upravi (PU) Koper so letos zaznali povečanje števila klicev na interventno številko 113 zaradi uporabe pirotehnike. Ta pa se najpogosteje uporablja na krajih, kjer se zbirajo mladostniki. Na posledice nepravilne uporabe pirotehničnih sredstev opozarjajo tudi v Društvu prvih posredovalcev, kjer tudi izpostavljajo najpogostejše poškodbe ob nepravilni uporabi pirotehnike ter načine, kako oskrbeti rane in poškodovancem nuditi prvo pomoč.
NA OBALI NAJVEČ POKANJA NA KRAJIH, KJER SE ZBIRAJO MLADI: Kako ukrepati, če pride do poškodbe? (FOTO)
Koper
Fotografije so simbolične, nastale so v okviru srečanj prvih posredovalcev.
V Društvu prvih posredovalcev izpostavljajo, da so telesne poškodbe zaradi uporabe pirotehnike lahko lažje – opekline, krvavitve – ali celo hujše – raztrganine, odtrganine, zlomi kosti ter poškodba sluhovoda in oči. Po poškodbah pa so lahko prisotne tudi travme – vsak pok, ki ga posameznik kasneje sliši, ga pripelje nazaj v čas nesreče.
Telesne poškodbe so lahko trajne
"Največ je primerov poškodovanih rok, sledijo obraz ter poškodbe sluha in vida. Večinoma so posledice trajne, saj eksplozija povzroči raztrganine, zmečkanine, poškodbe živcev in obsežne poškodbe mehkih tkiv. Delček sekunde pri eksploziji lahko povzroči nepopravljivo telesno in psihično poškodbo, ki je žal pogosto tudi najboljša kirurška tehnika ne zmore popraviti,« je povedal Dejan Rogelj, vodja Društva prvih posredovalcev, ki se zaveda, kako pomembno je, da ob poškodbah pravilno odreagiramo: "Sorodniki, prijatelji ali očividci, ki imajo osnovno znanje prve pomoči, lahko poškodovancu takoj pomagajo in oskrbijo rano do prihoda reševalcev ali obiska urgentnega centra."
Prva pomoč po poškodbi s pirotehničnimi sredstvi
Ko pride do lažje poškodbe in je okrvavljen le ud, je potrebno osebo odmakniti od morebitnih dodatnih nevarnosti ter zaustaviti krvavitev s prevezo. Z direktnim pritiskom sterilne gaze pokrijemo mesto krvavitve in povijemo s povojem. Če je krvavitev močnejša in prodre čez sterilno gazo, se poslužimo kompresijske preveze. Na rano položimo gazo in prvi sloj povoja, nato pa na krvaveče mesto položimo nerazvit povoj in čvrsto povijemo, svetujejo v Društvu prvih posredovalcev.
Žal pa so prvi posredovalci vedno pogosteje priča nesrečam z raztrganino ali odtrganino: "Pri taki nesreči je pomembno, da poškodovano osebo najprej odmaknemo na varno mesto za izognitev možnosti dodatnih eksplozij petard in raket ter ji čim prej zaustavimo krvavitev. Najprej zaustavimo krvavitev s pritiskom na področno arterijo in nato čim prej nad odtrganim udom namestimo Esmarchovo prevezo ter oskrbimo krn uda oziroma raztrganino. Krn uda ali odtrgani ud sterilno pokrijmo z gazo in povijemo."
Naj novoletni prazniki minejo brez poškodb
Društvo prvih posredovalcev si prizadeva, da bi posamezniki svoje znanje prve pomoči čim pogosteje obnavljali, a hkrati čim manjkrat potrebovali: "Bolj pogosto kot obnovimo znanje prve pomoči, bolj si bomo zaupali v primeru, ko ga bomo potrebovali. Seveda si želimo, da so pred nami čim mirnejši prazniki in bosta namesto pirotehnike raje odzvanjala smeh in dobra volja. V kolikor posamezniki vendarle uporabljajo pirotehnična sredstva, naj bo uporaba premišljena, pravilna in predvsem brez predhodnega uživanja alkohola."
Na območju PU Koper uporaba pirotehnike najbolj pogosta na krajih, kjer se zbirajo mladostniki
Kot so pred dnevni sporočili iz koprske policijske uprave, na njihovem območju v letošnjem letu zaznavajo povečanje klicev občanov na interventno številko 113, zaradi uporabe pirotehnike. Večino klicev (in s tem kršitev) se je do sedaj pojavljala ob vikendih, v večernih urah. Koncentracija klicev pa je bila na krajih, kjer se zbirajo mladostniki (Bonifika, Markovec, igrišča …). Na srečo do telesnih poškodb zaradi uporabe pirotehnike ni prišlo, so pa obravnavali eno kaznivo dejanje poškodovanja tuje stvari s pirotehniko.
'Letos pokamo le od sreče'
"V skladu z našim sloganom 'Letos pokamo le od sreče' apeliramo na vse, da se letos v celoti odpovejo uporabi pirotehnike. S tem bo preprečena tako nevarnost za nastanek poškodb, ki je lahko posledica nepravilne uporabe ali slabe kakovosti izdelka, kot tudi poskrbljeno za dobrobit živali in čisto okolje, v katerem živimo," pozivajo na PU Koper.
Komentiraj
Otroci pokajo ne od sreče ampak za malo pozornosti.
Kitajska ima milijarde profita in se ne ubada z problemi ki niso njihovi