NA OBALI LANI ODKRIT EN PRIMER AIDSA: Smrtnih žrtev zaradi te bolezni ni bilo

Koper

Slovenija se uvršča med države z eno najnižjih stopenj epidemije HIV-a v Evropi. Po ocenah živi v Sloveniji približno 950 oseb okuženih s HIV-om, od tega jih približno ena desetina ne ve, da so okuženi z njim. V letu 2024 do vključno 20. novembra smo v Sloveniji zabeležili 36 novih diagnoz, največ med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. Lani je bila na območju koprske zdravstvene regije zabeležena ena oseba, obolela za aidsom, letos pa doslej še nobena.

Vsako leto 1. decembra po vsem svetu obeležujemo Svetovni dan aidsa, ki letos poteka pod geslom "Moje zdravje, moja izbira, moja pravica". Epidemija HIV-a je v svetu leta 2023 beležila že 39,9 milijona okužb, od tega 1,3 milijona novih in 630.000 smrti. Poleg temeljne preventive, kot je varno spolno vedenja z uporabo kondoma, strokovnjaki opozarjajo na testiranje, zgodnje zdravljenje, zaščito z zdravili pred izpostavitvijo hivu in po njej, diagnosticiranje in zdravljenje spolno prenosljivih okužb ter obveščanje partnerjev o izpostavljenosti okužbi.

Slovenija se uvršča med države z eno najnižjih stopenj epidemije HIV-a v Evropi. Po ocenah živi v Sloveniji približno 950 oseb s HIV-om, od tega jih približno ena desetina ne ve, da so okuženi z njim. Velika večina tistih z znano okužbo, več kot 90 odstotkov, prejema učinkovito protiretrovirusno terapijo in ne morejo okužiti drugih.

V letu 2024 do vključno 20. novembra smo v Sloveniji zabeležili 36 novih diagnoz, kar je dve manj kot v celem lanskem letu. Najpogostejši način prenosa še vedno predstavljajo nezaščiteni spolni odnosi. Največ novih okužb, 19, so zabeležili med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. Med osmimi primeri novih diagnoz med ženskami se jih je šest najverjetneje okužilo s heteroseksualnimi spolnimi odnosi. Med uporabniki drog, nosečnicami in otroki ni bilo novih diagnoz.

Kako se gibajo podatki za koprsko zdravstveno regijo?

Lani je bilo na območju koprske zdravstvene regije na HIV testiranih skupno 1.211 vzorcev oziroma skupaj 1.158 oseb. Pozitivni so bili štirje vzorci oziroma tri osebe. V letu 2023 so zabeležili tudi eno osebo, obolelo za aidsom, letos pa doslej še nobene. Smrtnih primerov zaradi te bolezni tako lani kot letos ni bilo. 

"V letu 2023 smo zabeležili eno osebo obolelo za aidsom, ki je ob prijavi bivala v koprski zdravstveni regiji, medtem ko letos do vključno 20.11.2024 v koprski regiji ni bilo nobene osebe obolele za aidsom," navajajo na NIJZ, kjer pojasnjujejo tudi, da je bilo v obdobju 2014 - 2023 v koprski zdravstveni regiji zabeleženih 20 primerov okužbe s HIV in šest primerov obolelih za aidsom. Med okuženimi z aidsom je bila ena oseba iz starostne skupine od 30 do 34 let, dve osebi iz skupine od 35 do 44 let in tri osebe iz starostne skupine od 45 do  65 let.

Kam na testiranje?

Od leta 2021 je v Sloveniji vzpostavljeno presejalno testiranje na okužbo s HIV pri nosečnicah. Prav tako se presejalno testiranje krvi opravlja pri oddaji krvi na krvodajalski akciji, in sicer na označevalce okužb, ki se prenašajo s krvjo: HIV, virus hepatitisa B in C ter sifilis, v obdobju aktivnosti komarjev lahko tudi na virus Zahodnega Nila. "V primeru nepričakovanih rezultatov preiskav o njih krvodajalca zaupno obvestijo, kri pa izločijo iz uporabe," zagotavljajo na NIJZ.

Testiranje na okužbo s HIV je sicer najbolj smiselno pri osebah s simptomi in znaki, ki kažejo na okužbo s HIV, osebah, obravnavanih v ambulantah za spolno prenesene okužbe, osebah z okužbami, ki kažejo na tvegano spolno vedenje, osebah, ki injicirajo droge, osebah z okužbami, ki so povezane z injiciranjem drog in osebah z višjim tveganjem (moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi; osebami, ki imajo spolne odnose z osebami iz drugih geografskih področij, kjer je velika pojavnost HIV/ aidsa).  

Brezplačno zaupno testiranje na okužbo s HIV, z virusoma hepatitisa B in C je na voljo pri izbranem osebnem zdravniku, samoplačniško testiranje na HIV, hepatitisa B in C ter na sifilis pa je dostopno na Zavodu RS za transfuzijsko medicino

Za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi, Društvo informacijski center Legebitra v sodelovanju z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani izvaja testiranje na HIV, virusa hepatitisa B in C ter testiranje na sifilis in gonorejo. Testiranja potekajo tudi v Kopru v prostorih študentske organizacije UP.

Testiranje na okužbo s HIV lahko osebe izvedejo tudi same v domačem okolju. Testi za samotestiranje so na voljo v lekarnah, vendar pa je v primeru pozitivnega izvida pri samotestiranju nujen potrditveni test v zdravstvenih ustanovah.

Anonimno brezplačno testiranje na HIV in virusa hepatitisa B in C je dostopno tudi na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
hribi |  29 .11. 2024 ob  16: 33
Nauk zgodbe: istospolni intimni odnosi ubijajo.