Mandat nekdanje ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh je zaznamovala vrsta afer, pika na i pa je bilo razkritje o prehitri vožnji z modrimi lučmi konec maja na avstrijski avtocesti in da so se na ministrstvu poskušali izogniti plačilu globe, zaradi česar je septembra odstopila s položaja. Zaradi sumov nepravilnosti v zvezi z vožnjo službenega vozila takratne ministrice z modrimi lučmi v tujini je postopek na lastno pobudo septembra uvedla Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), ki je obravnavo že zaključila. In kaj je ugotovila?
MODRE LUČI, KI SO ODNESLE STOJMENOVO DUH: Svoje je povedala tudi KPK
Slovenija
V današnjem sporočilu za javnost so na KPK zapisali, da se je komisija v postopku v zvezi z vožnjo službenega vozila z modrimi lučmi v tujini osredotočila na sume kršitev iz lastnih pristojnosti, "to je sume nezakonitih vplivov, ki pa jih ni potrdila, zato je z obravnavo zadeve zaključila".
KPK je postopek uvedla septembra 2024 na lastno pobudo. V predhodnem preizkusu je pregledala javne objave ter pridobila pojasnila in dokumentacijo Ministrstva za digitalno preobrazbo (MDP) v zvezi z dopisom, ki ga je MDP naslovil na Veleposlaništvo RS na Dunaju, in okoliščinami uporabe modrih luči.
"Na podlagi pridobljene dokumentacije in zbranih pojasnil ni bilo mogoče potrditi, da bi ministrica ali kdorkoli drug vplival na voznika, da naj uporabi modre luči, niti ni bilo mogoče potrditi, da je ministrica ali kdor koli drug pri pripravi dopisa za veleposlaništvo vplival na njegovo pripravo. Dopis, ki ga je za veleposlaništvo pripravil MDP in ga je podpisala državna sekretarka, je bil pripravljen na podlagi vzorcev dopisov, ki jih je vozniku MDP posredoval zaposleni na Centru za varovanje in zaščito Generalne policijske uprave, MDP pa je dopis prilagodil konkretni situaciji," so navedli.
Ker je KPK pri obravnavi zadeve zaznala različne prakse in stališča organov pri ravnanju v istovrstnih ali podobnih situacijah, je ministrstvi za zunanje in evropske zadeve ter za notranje zadeve z dopisom pozvala, naj izvedejo informiranje in izobraževanje glede uporabe modrih luči v Sloveniji in tujini ter vzpostavijo enotno prakso zaprošanja veleposlaništev za posredovanje pri pristojnih organih.
Spomnimo, da so mandat nekdanje ministrice Stojmenove Duh najbolj zaznamovali predvsem zapleti pri razdeljevanju 13 tisoč prenosnih računalnikov. Da je bil nakup računalnikov neučinkovit in negospodaren, je ugotovilo tudi računsko sodišče, posel pa se je znašel tudi pod drobnogledom agencije za varstvo konkurence in protikorupcijske komisije.