Minister za zdravje Tomaž Gantar upa, da vendarle ne bo prišlo do dviga DDV, saj bi to pomenilo dodatne obremenitve za zdravstvo. Hkrati pravi, da je treba za stabilizacijo stanja v zdravstvu nujno sprejeti pripravljene zakone, sicer bo razmislil o nadaljevanju ministrovanja.
Kot pravi Gantar, se strinja z oceno Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, da bi se v primeru dviga davka stroški povečali za okoli 15 milijonov evrov. Če bi se spodnji DDV zvišal za odstotno točko, bi to pomenilo približno toliko, kot je znašala celoletna lanska izguba v zdravstvu, je ponazoril minister.
V kolikor se bo resno razmišljalo o dvigu DDV, potem bo, tako Gantar, treba odpreti razpravo o davku na zdravila. Ob tem je minister opozoril, da imajo nekatere države bistveno nižji davek na zdravila: "Upam, da ne bo prišlo do dviga DDV, saj je zdravstvo že četrto leto pod varčevanjem zaradi stanja v zdravstveni blagajni."
Po Gantarjevih besedah so se v tem času cene zdravstvenih storitev realno znižale za več kot 18 odstotkov. "Že danes rezerv pri zmanjševanju materialnih stroškov skoraj ni več. V primeru dviga DDV brez zagotovitve dodatnega denarja za zdravstvo bi morali začeti resno govoriti tudi o zmanjševanju pravic iz naslova zdravstvenega varstva," je opozoril Gantar.
Napovedal je še, da bo ministrstvo v petek svoje predloge predstavilo koalicijskim partnerjem. Na mizi bosta predvsem interventni zakon in zakon o pacientovih pravicah. "V kolikor ne bomo uspeli stabilizirati stanja zdaj in seveda sprejeti predvidene zakone, kot so pripravljeni, potem verjetno nimam več moči, da bi lahko vplival na izboljšanje razmer v zdravstvu. V tem primeru bi moral razmišljati, ali lahko delam naprej ali ne," je še dodal.
Sorodne vsebine:
Neuradno na ESS: Krizni davek do petodstoten