Menedžerji v Portorožu o povečanju dobička

Piran

Letošnji Managerski kongres, ki se je danes začel v Portorožu, se osredotoča na vprašanje dobička. Ekonomist Jože P. Damijan je opozoril na anomalije zdajšnje gospodarske rasti Slovenije, predsednik Združenja Manager Aleksander Zalaznik pa je izpostavil pomen dobička kot goriva za razvoj in vira, ki omogoča gospodarsko rast in s tem blaginjo.

Predavatelj na ljubljanski ekonomski fakulteti Damijan je v svojem nastopu pokazal, da sta pri zdajšnji "fenomenalni" rasti šla navzgor izvoz in bruto investicije, za slednjimi pa se ne skrivajo naložbe podjetij, ampak naložbe lokalnih skupnosti v komunalno infrastrukturo, "ker niso imeli drugih idej, kam z evropskim denarjem, ki ga je treba porabiti".

Zato je po njegovem mnenju vprašanje, kako dolgo bo trajala rast, zlasti glede na signale o ohlajanju gospodarske klime na evropski ravni.

Problematičnost nizke dobičkonosnosti je Damijan utemeljil s podatki, da slovensko gospodarstvo zaostaja v produktivnosti, v primerjavi z ostalimi "novimi" članicami EU pa je prišlo do šibkega prestrukturiranja izvoza v smeri visokotehnoloških proizvodov. Neustrezna je tudi struktura izvoza, saj izvažamo predvsem komponente, ki so relativno nizko dobičkonosne. Tarejo nas tudi nizka tehnološka intenzivnost proizvodov in zelo visoke bruto plače, je dodal.

Na kratek rok so po njegovem prepričanju s strani države potrebna vlaganja v infrastrukturo in sistemsko razdolžitev podjetij. Med dolgoročnimi ukrepi pa je Damijan navedel tehnološko prestrukturiranje, ki zaobjema med drugim večjo fleksibilnost trga dela, debirokratizacijo, razdolževanje in prestrukturiranje podjetij. Tu sta še ukrepa spodbujanja inovativnosti in učenja podjetništva.

Predsednik Združenja Manager Aleksander Zalaznik pa je ožigosal pomanjkanje razumevanja pomena dobička pri nas. V primerjavi s Slovenijo je mnogo drugih držav, kjer politiki in gospodarstveniki razumejo vlogi dobička in stalnega izboljševanja, mi pa ne, in prav zato ostajamo na istem mestu ali celo padamo po lestvici navzdol, meni Zalaznik.

Dobiček je gorivo za razvoj

Prav dobiček je po njegovem prepričanju gorivo za razvoj in edini realni vir, ki omogoča gospodarsko rast, zmanjšanje brezposelnosti, povečanje plač, več prihodkov v državni proračun ter s tem povečanje blaginje za vse državljane. Med drugim se je Zalaznik zavzel za to, da menedžer zopet postane družbeno cenjen poklic.

Generalna direktorica Bisnode južni trg Maria Anselmi pa je predstavila analizo, ki kaže, da so v lanskem letu samostojni podjetniki prvič ustvarili več dobička kot gospodarske družbe. V analizi, ki je zajela podjetja iz Slovenije, Hrvaške, Srbije ter Bosne in Hercegovine, so dobiček dali v korelacijo z drugimi kazalniki za merjenje profitabilnosti in uspešnosti podjetij. Med najbolj dobičkonosnimi dejavnostmi v Sloveniji izstopajo zdravstvena dejavnost, pravno in računovodsko svetovanje ter računalniško programiranje, je navedla Anselmijeva.

Dvodnevni Managerski kongres, ki se je danes začel v Portorožu, je osrednji dogodek Združenja Manager, na katerem združenje v sodelovanju s slovenskimi in mednarodnimi govorci ponuja strokovne in aktualne vsebine iz sveta menedžmenta ter gospodarstva. So pa organizatorji že razkrili, da je upravni odbor Združenja Manager za Managerja leta 2014 imenoval direktorja Količevo Kartona Branka Rožiča, ki bo nocoj tudi prejel to prestižno nagrado.

Deli novico:

dobiček |  26 .09. 2014 ob  08: 27
ne pomeni nič, če ga lastniki porabijo za osebni luksuz, namesto, da bi vlagali v razvoj, delovna mesta in plače zaposlenih!!!!
KKoprčan |  26 .09. 2014 ob  07: 53
Povečanje svojega lastnega dobička ,ali dobička podjetij v katerih "delajo".
Aaaa |  25 .09. 2014 ob  20: 39
Katere dobičke bi radi povečevali.Ste si ogledali plače gostincev,delovne pogoje,delo v petek in svetek za te plače.