LUKA KOPER SREDI CIKLA INVESTICIJ: Največje tveganje je pridobivanje dovoljenj

Koper

Po poglobitvi prvega bazena v letu 2015 je Luka Koper tudi v iztekajočem se letu nadaljevala niz pomembnih naložb, za kar so samo v prvih devetih mesecih leta porabili preko 40 milijonov evrov. Rezultati naložb, ki se bodo nadaljevali tudi v letu 2017, pa so že zdaj vidni. Poleg višjega dobička so zabeležili tudi nove rekorde v pretovoru.

V Luki Koper so v prvih devetih mesecih leta za naložbe porabili 40,3 milijona evrov. S temi sredstvi so med drugim zgradili tri rezervoarje za tekoče tovore in začeli gradnjo večnamenskega skladišča za potrebe generalnih in sipkih tovorov, na kontejnerskem terminalu pa je prišlo do premika skladiščnih blokov, zgradili so za skupno dva kilometra novih železniških tirov. Lotili so se gradnje žerjavne proge za tirna mostna dvigala, nabavili pa so tudi tri tovrstna dvigala ter še sedem električnih mostnih dvigal na kolesih, so za STA navedli v Luki.

V letu 2017 pa bodo nadaljevali s ključnimi investicijami, ki so bile zajete že v strateškem načrtu za obdobje med letoma 2016 in 2020. Poleg dokončanja omenjenega večnamenskega skladišča na drugem pomolu med pomembnejšimi naložbami načrtujejo še dodatne površine za skladiščenje avtomobilov oz. povečevanje kapacitet, začetek podaljševanja prvega pomola za 100 metrov, ki naj bi bilo sicer zaključeno leta 2018, nabavo dveh novih obalnih kontejnerskih dvigal tipa super post-panamax ter dokončanje žerjavne proge na kontejnerskem terminalu.

Kot so poudarili v Luki, je pri nabavi nove opreme kriterij okoljevarstva eden ključnih kriterijev izbora, saj izbirajo opremo, ki zmanjšuje porabo energentov in emisije. Obenem so opozorili na stalno prisotna geopolitična tveganja. Tako zaradi razmer na tradicionalnih trgih izvoza lesa, kot sta severna Afrika in Bližnji vzhod, že nekaj časa čutijo posledice v smislu manjšega pretovora lesa.

Največje tveganje predstavlja pravočasna pridobitev potrebnih dovoljenj za izvedbo načrtovanih investicij v povečevanje pristaniških kapacitet. "V prihodnjem letu bo na tem področju največji izziv podaljšanje prvega pomola za potrebe kontejnerskega terminala zaradi odklonilnega stališča Mestne občine Koper," so priznali v Luki.

Kljub tveganjem pa dosedanji rezultati dajejo prav naložbeni usmeritvi uprave. Po podatkih za prvo devetmesečje je Luka Koper na ravni skupine namreč ustvarila 149,5 milijona čistih prihodkov od prodaje oz. 11 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, čisti dobiček pa je znašal 33,2 milijona evrov, kar je 23 odstotkov več od primerjalnega lanskega obdobja. Po zadnjih ocenah bodo čisti prihodki od prodaje letos znašali slabih 200 milijonov evrov, dobiček pa bo znašal 43,4 milijona evrov. Pretovor bodo povečali za šest odstotkov glede na leto 2015 in dosegli skupaj 22 milijona ton pretovora.

V letu 2017 bo pretovor po načrtih dosegel že 22,8 milijona ton, čisti prihodki od prodaje naj bi presegli 215 milijonov evrov, čisto dobiček pa znašal 47,5 milijona evrov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Berto |  20 .12. 2016 ob  03: 58
Pridobivanje dovoljenj je takšno kakršno so si nastlali sami v toku vseh let do sedaj. Če samo pomislim kako se vrhuške v upravi te pretovorna in skladiščne firme obnašajo do vrhuške v državi, me prime direktno za na WC!

Gre namreč za tipično držo povprečnega Slovenca do nadrejenih, politikov ali tistih zaposlenih v kakšni državni upravi. Kljub temu, da imamo demokratično urejeno državo, imamo po Ustavi vsi enake pravice in dolžnosti, ostaja odnos in obnašanje povprečenga državljana do nadrejenih, politikov in zaposlenih v državni upravi, neskončno podrejen, klečeplazen in popolnoma nepotrebno strahospoštovan (bolj ustrahovan kot spoštovan!).
V enaki meri se vzvišeno obnašajo prej imenovani na položajih. Tako nikakor ne more priti do dialoga, kompromisa ali kakršne koli oblike uspešnega sodelovanja. Vse našteto pa izkazuje precej nizko raven zavedanja o delovanju demokratične države,
Organi nadzora tako predvidevajo, da smo vsi potencialni kršitelji, namesto da bi svetovali in delali na tem, da bi bilo čim manj napak v sistemih.

Povsod je enako, nikjer nihče ne naredi ali reče ničesar. Obstajajo določeni posamezniki, ki se zavedajo, da soodločajo in si želijo boljše stanje ali pogoje za vse, se večkrat izpostavijo v imenu ostalih, pa od njih nimajo nikoli podpore. Z druge strani pa na njih gledajo kot, da so izmečki ali najmanj zmešani....
RENA |  19 .12. 2016 ob  13: 10
Kaj se ni kontejnerska barka "RENA" potopila?
Mah čudna napoved, teh 22,8 mio tovora medtem ko se barka potapla.
dingo |  19 .12. 2016 ob  12: 33
Prebivalci imajo pa dividende, koncesnino... aja pa mnogi službo.
Kopernik |  19 .12. 2016 ob  12: 18
Pridobivanje dovoljenj res ne bi smelo biti problem s pravilnim pristopom, vsi vemo kaksni pristopi so v uporabi v Sloveniji. Glavno vprasane pa je, kot je nekdo ze izpostavil, kaj bodo imeli prebivalci of tega glede na to, da je Luka Koper drzavno podjetje, s cimer se sami zaposleni v Luki Koper tako radi hvalijo!
Ibro2 |  18 .12. 2016 ob  15: 36
-2
IBRO KAJ PA IMA SLEHERNI DRŽAVLJAN OD TVOJEGA PODJETJA KI JE VERJETNO PRIVAT? ? MA SI RES GLUPSON
Ibro2 |  18 .12. 2016 ob  15: 35
-2
IBRO KAJ PA IMA SLEHERNI DRŽAVLJAN OD TVOJEGA PODJETJA KI JE VERJETNO PRIVAT? ? MA SI RES GLUPSON
@ibro -  |  18 .12. 2016 ob  13: 16
Od kdaj ste janezi padli na nivo južnih Balkancev. Ne rabi se skrivat za imenom Ibro, napiši da si žabar.
@sp |  18 .12. 2016 ob  12: 30
Drzi... vsi polni sp se morajo zaposliti pri svojem gazdi. Izbira je velika 6 eur/ na uro ( zaposlen za 4 ure), 5 eur na uro ( pol place na placilno pol na roke) ali 3 eur na uro ( z vsemi dodatki vse na placilno listo)- takih so v luki mogoce trije . Zivele gazde!!!!
@ibro |  18 .12. 2016 ob  11: 44
zagotovo ima nekaj od tega prvi občan kopra.
ibro |  18 .12. 2016 ob  11: 38
Lepi dosezki ! Kaj pa IMA sleherni drzavljan od tega,najbrz cisto nic,ceprav je podjetje drzavno.
s.p. |  18 .12. 2016 ob  11: 14
Kaj bo z IPS delavci po novem letu? Pravijo da luka ne bo več dovolila takšnega načina zaposlitve, v bistvu, "gazde" morajo zaposliti tiste, ki imajo s.p.-je.