LENARČIČ GRE POD NEBO PO PODATKE ZA NOVOGORIŠKO UNIVERZO: "Čakajo nas močni vetrovi in turbulence"

Slovenija

Rektor Univerze v Novi Gorici Danilo Zavrtanik ter slovenski letalec in okoljski raziskovalec Matevž Lenarčič sta včeraj v Vipavi podpisala dogovor o sodelovanju. Lenarčič se aprila letos podaja na okoljsko misijo v Indijo, Butan in Nepal, kjer bo meril koncentracije črnega ogljika nad indijsko podcelino in Himalajo, ki negativno vpliva na podnebje.

Matevž Lenarčič (levo) in Danilo Zavrtanik, rektor Univerze v Novi Gorici

Meritve, ki jih bo na svojem poletu opravil Lenarčič, bodo obdelali v Centru za raziskave atmosfere Univerze v Novi Gorici, dale pa bodo nov vpogled na dogajanje v atmosferi in spremembe, ki jih povzročamo ljudje.

Ob podpisu dogovora z novogoriško univerzo je Lenarčič povedal, da je vesel novega sodelovanja s partnerji, s katerimi lahko deli način mišljenja, poslovno filozofijo in odgovoren odnos do okolja.

Težave pričakuje predvsem ob letenju v lepem vremenu, saj je tedaj vidljivost zaradi onesnaženosti zelo slaba. "Letenje v Himalaji pa je svoja zgodba, čakajo nas močni vetrovi, turbulence, upamo pa na najboljše," je dejal Lenarčič.

Odprava na indijsko podcelino in v Himalajo je nadaljevanje misije GreenLight WordFlight, katere namen je pridobiti dragocene meritve za raziskovanje okolja ter hkrati opozarjati na drastične negativne podnebne spremembe, ki jih z neodgovornim ravnanjem povzročamo ljudje.

Vodja znanstvenega dela odprave in vodja Centra za raziskovanje atmosfere Univerze v Novi Gorici Griša Močnik je pojasnil, da bodo zbrane meritve ključne za razumevanje vloge črnega ogljika in drugih ogljičnih aerosolov, ki absorbirajo sončno svetlobo, na segrevanje atmosfere.

Center za raziskave atmosfere se je doslej ukvarjal predvsem z meritvami onesnaženosti zraka v visokih plasteh atmosfere in s študijami o pojavu burje. To so merili z napravami, ki so bile nameščene v observatoriju. "Sedaj pa se prvič spuščamo v meritve teh srednjih plasti atmosfere, in to z napravami, ki so na letalu, tako da merimo atmosfero neposredno iz atmosfere," pa je po podpisu dejal Zavrtanik.

"Naša naloga v tem projektu je pripraviti vse potrebno za meritve in nato tudi analizirati vse podatke, ki jih bo ta odprava pridobila. Naš del tako ni v tehničnem, pač pa v znanstvenem delu, v obdelavi in interpretaciji podatkov, ki jih bo ta odprava zbrala," je še poudaril rektor novogoriške univerze.

Lenarčič bo odpravo financiral z donacijami, ki jih zbira. Kot je povedal, ga bodo samo dovoljenja za pristanke na tamkajšnjih letališčih in ostala dovoljenja stala okrog 25.000 dolarjev. "Tukaj še niso všteti stroški goriva. Trenutno imamo na razpolago okrog 30.000 dolarjev," je še navedel.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija