Minuli konec tedna smo bili, sicer nekoliko pozno, prvič letos priča pravemu poletnemu vremenu. To je s seboj pripeljalo veliko število turistov, ponudniki kapacitet pa si že manejo roke za prihajajočo sezono. Kljub krizi upajo na dober izplen.
Čeprav že nekaj let po slovenskih tleh klesti kriza, uradni podatki glede turističnega obiska v naši najbolj turistični občini ne kažejo bistvenega upada. Prva leta krize so sliko reševali slovenski turisti, ki so domači kraj zamenjali z eksotičnimi potovanji, v zadnjih letih pa so spet aktualni tuji gostje. Leto 2011 je bilo celo rekordno po obisku, lanska sezona pa je bila le za odtenek slabša, kažejo podatki Turističnega združenja Portorož.
Tudi za letos so zato optimisti. "Pričakujemo, da bo letošnja poletna sezona zelo podobna lanski, ko smo od junija do avgusta v hotelih zabeležili dobrih 480.000 nočitev. Tri četrtine vseh nočitev so ustvarili tujci, predvsem Italijani, Avstrijci, Nemci in Rusi," pravi Lea Šuligoj iz turističnega združenja.
Leto 2012 je bilo kljub krizi drugo najboljše doslej po rekordnem letu 2011. V vseh namestitvenih kapacitetah občine Piran so v celem letu zabeležili 1.365.701 nočitev oziroma le 3 odstotke manj v primerjavi z 2011. "Ta rezultat je bil glede na gospodarsko krizo odličen. V vseh namestitvenih kapacitetah smo namreč leta 2011 zabeležili 1.407.784 nočitev, kar je bilo največ od leta 1990, ko so gostje ustvarili dober milijon in pol nočitev," je še pojasnila.
Optimizem delijo tudi v družbi Hoteli Bernardin, ki zaposluje več kot 700 oseb. "Pričakujemo podobno zasedenost kot lani. Povprašujejo tako domači kot tudi tuji gosti. Trenutno smo še v pripravah na pravo poletno sezono," nam je povedala Petra Baruca Zabukovec iz družbe Hoteli Bernardin.
Tudi v najbolj prestižnem hotelu – hotelu Kempinski so prepričani, da bo sezona pozitivna ter da bodo zabeležili želeno kvoto obiskov. "Za letošnjo sezono pričakujemo zelo dobre rezultate, tako kot preteklo leto, še posebej julija in avgusta, ko smo načrtovali povprečno mesečno zasedenost okrog 90 odstotkov," je pojasnila Najda Đorđevič, predstavnica hotela za odnose z javnostmi. Pripravili so tudi nekaj novosti, ki naj bi v hotel privabile nove goste. "Za to sezono ponujamo posebno poletno ponudbo in nekaj zanimivih paketov, ki vključujejo zunanje aktivnosti in znamenitosti v regiji, saj je za nas zelo pomembno , da gosti poleg hotela izkusijo in doživijo tudi destinacijo. Prav tako pa bomo ponudili dodatne dogodke v hotelu. Vsak drugi petek v juliju in avgustu bomo imeli "pool party", enkrat na mesec pa vinske večere. Ti potekajo že od aprila. Na njih predstavimo najboljše slovenske vinarje in svojo kulinarično ponudbo," je še dodala Đorđevičeva.
Naši vodilni trgi so še vedno Nemčija in Avstrija, prav tako imamo veliko italijanskih in slovenskih gostov, še posebej v poletnih mesecih pa velik odstotek predstavljajo ruski gosti.
Investicij malo, največja novost Lepa Vida
Kljub dobri obiskanosti v zadnjih letih se največji turistični subjekti (Hoteli Bernardin in Istrabenz turizem) srečujejo z denarnimi težavami, ki so plod previsokega zadolževanja preteklih let. Tako bistvenih investicij v Portorožu za letošnjo sezono ni bilo, govorimo lahko le o lepotnih korekcijah. Ponudba se je sicer razširila na področju wellnessa, saj je svoja vrata odprl Spa center Lepa Vida v Sečoveljskih solinah, ki predstavlja svojevrstno novost na tem področju.
V Piranu in Portorožu zato računajo na popestritev dogajanja z različnimi prireditvami. Po treh letih premora se vrača tenis turnir. Ta ne bo več ranga WTA, ampak bo Challenger. Veliko si organizatorji obetajo od lani oživljenega festivala Melodij morja in sonca, tu so še procesija z barko iz Pirana v Strunjan ter Portoroške noči.
Zaenkrat dobro kaže
Čeprav je letos poletje prišlo zelo pozno, maja pa je vreme bolj spominjalo na deževen marec, so rezultati spodbudni. Rast je glede na lani 18-odstotna, bilo je več tako domačih kot tujih gostov. Gledano na ravni celega leta (prvih pet mesecev 2013), pa so nočitve v primerjavi z lanskim letom narasle za šest odstotkov.