KER NI VLAGATELJEV, DRŽAVA PLAČUJE POSEBNE UGODNOSTI: Multinacionalke niso nezaželene, vendar ...

Slovenija

Slovenija se ob močnem pomanjkanju tujih in domačih naložb vse bolj zateka k neke vrste zasilnemu izhodu: tujim podjetjem država plača ali obljubi posebne ugodnosti, da pridejo k nam. To velja tako za Magno kot tudi za Yaskawo in še nekaj drugih, v Financah piše Karel Lipnik.

Seveda se kupovanje vlagateljev splača. A ti nakupi so dragi in prav bi bilo, da se država iz tega kaj nauči. Če bo recimo Magna lahko začela graditi v pol leta, zakaj morajo drugi vlagatelji na dovoljenja čakati več kot dve leti?

Ne gre zgolj za preudarnost, ampak je to tudi nujno, če se hoče izogniti velikim šokom, ko se bo katera od teh multinacionalk "zaplezala". Kako je to videti, lepo kaže naložba Intela v Kostariki. Intel je v to srednjeameriško državo del svoje proizvodnje preselil leta 1977. Leta 2014 se je vse končalo. Intel se je v paketu rezanja stroškov odločil oklestiti dejavnosti tudi v Kostariki in na cesto postavil 1500 zaposlenih.

Nikakor ne trdim, da so megalomanske naložbe multinacionalk nezaželene. Prav nasprotno. Kostarika ima zdaj tehnično izobražen kader, ki privlači vlagatelje, davčno in poslovno okolje je precej boljše kot leta 1997. In prav to mora narediti tudi Slovenija, če hoče država povečati blaginjo. A posel, znanje in ne nazadnje davke, ki ga od države sponzorirane naložbe prinašajo, je treba izkoristiti tudi za to, da se zmanjšajo bremena drugim poslovnežem v Sloveniji, še piše komentator.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
muffa |  25 .01. 2017 ob  09: 26
ne rabimo trgovinskih sporazumov, naša vlada sama ponuja multinacionalkam zemljo, tovarne, subvencije...verjetno, ker jih za to dobijo bogato nagrado, za državljanje in državo jim itak ni niti malo mar !!!!