KATALONCI GREDO PO SVOJE: Parlament začel postopek odcepitve od Španije

Svet

Parlament Katalonije je danes v skladu z napovedmi potrdil resolucijo, s katero se začenja 18-mesečen postopek odcepitve te pokrajine od Španije. Za resolucijo, ki naj bi bila uraden uvod v neodvisno državo Katalonijo, je glasovalo 72 poslancev, proti pa 63. Španski premier Mariano Rajoy je že napovedal izpodbijanje resolucije na ustavnem sodišču.

Neodvisnosti Katalonije naklonjene stranke - koalicija pod vodstvom predsednika regionalne vlade Artura Masa in manjša levičarska stranka CUP - so si na regionalnih volitvah konec septembra zagotovile absolutno večino v parlamentu v Barceloni. Dobile so 72 od skupno 135 poslanskih sedežev, čeprav jim je absolutna večina glasov za las ušla.

Mesec dni po volitvah prične proces razhoda

Točno mesec dni po volitvah so te stranke nato tudi začele proces osamosvajanja. V parlament so vložile predlog resolucije in ga danes potrdile. "S to resolucijo slavnostno začenjamo gradnjo države (...) Številni bodo ta dan doživljali zelo čustveno," je sprejetje v parlamentu komentiral poslanec Masove koalicije Raul Romeva.

V resoluciji med drugim piše, da se parlament in načrtovani proces odcepitve ne bosta podrejala odločitvam inštitucij španske države, še posebej ustavnega sodišča. V 30 dneh bo sedaj steklo delo na zakonodaji, ki bo omogočila vzpostavitev ločenega, katalonskega sistem socialne varnosti in državnih financ, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Španci bodo naredili vse da preprečijo razhod

Premier Rajoy, ki ga decembra sicer čakajo parlamentarne volitve, je odločen preprečiti katalonska prizadevanja za osamosvojitev. Resolucijo je ob njeni vložitvi označil za dejanje provokacije, ki ne bo imelo nobenega učinka, in napovedal, da se bo v primeru njene potrditve obrnil na špansko ustavno sodišče.

To je v prvem odzivu danes potrdil, poroča AFP. Kot je povedal pred novinarji, bo po izredni seji vlade to sredo podpisal ustavno pritožbo in zahteval "takojšnje suspendiranje te pobude in vseh njenih morebitnih učinkov".

Že pred dnevi so poleg tega v Madridu zaostrili nadzor nad izplačevanjem finančne pomoči Kataloniji, da bi zagotovili, da sredstva ne bodo namenjena separatističnim prizadevanjem.

Gospodarsko najmočnejša regija v državi

Katalonija je sicer gospodarsko najmočnejša regija Španije, ki ustvari približno 20 odstotkov bruto domačega proizvoda države. A obenem spada tudi med pokrajine z najvišjo zadolženostjo.

Osamosvojitvi Katalonije nasprotuje večina glavnih strank v Španiji - tako premierjeva desnosredinska Ljudska stranka kot opozicijski socialisti ter tudi novi, vse bolj priljubljeni stranki Podemos in Ciudadanos.

 

 

Deli novico:

ma daj |  09 .11. 2015 ob  16: 52
malo sutra se bodo odcepili, le kdo jih bo pustil oditi.....preveč pomembni za državo, da bi jim dovolili odhod