KAKŠEN JE PLAN B ZA CIMOS? DUTB in SDH ne razkrivata. Poslanci ogorčeni!

Slovenija

Člani komisije DZ za nadzor javnih financ so bili na današnjem nadaljevanju seje o tematiki Cimosa enotni, da je izostanek vabljenih predstavnikov SDH in DUTB na seji nedopusten. Sejo so do zagotovitve prisotnosti SDH in DUTB znova prekinili. Nadaljevali jo bodo v torek ob 19. uri.

Na seji naj bi na zahtevo SDS obravnavali zahtevo za obrazložitev razlogov in smiselnosti financiranja delovnih mest na Hrvaškem s strani Slovenije v primeru reševanja Cimosovega spora na Hrvaškem s poravnavo med Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) in hrvaško slabo banko DAB. A ker so se v tem času razmere spremenile in je italijanski sklad Palladio Finanziaria sporočil, da odstopa od nakupa Cimosa, pogodba o poravnavi pa ni bila podpisana, so člani komisije od vlade želeli slišati vsebino alternativnega načrta za reševanje Cimosa.

Predsednik komisije Andrej Šircelj je pojasnil, da se predstavniki DUTB in Slovenskega državnega holdinga (SDH) nadaljevanja seje niso udeležili, ker da je situacija preveč občutljiva za Cimos, da bi prišli na sejo. "Predstavniki SDH in DUTB niso tisti, ki bodo diktirali katere informacije in kdaj lahko dobi DZ. Poslanci imamo pravico vedeti, kaj se dogaja v državi in kaj z davkoplačevalskim denarjem. Če so ti gospodje nad DZ, naj povedo. Če so podatki občutljivi, se seja lahko zapre za javnost," je dejal Šircelj.

Da je ignoranca vodstva DUTB in SDH nedopustna, se je strinjal tudi Jan Škoberne (SD). Obenem je predlagal sklep, da vlada zagotovi obvezno udeležbo vodstva SDH in DUTB na sejah vlade teles DZ, na katere so vabljeni. Sklep so člani komisije podprli soglasno. Do zagotovitve njihove prisotnosti pa naj se sejo ponovno prekine.

Alenka Bratušek (NP) je dejala, naj najprej prisotni predstavniki gospodarskega ministrstva povedo, kaj je novega glede Cimosa. "Če v SDH in DUTB ne čutijo odgovornosti, da bi prišli na današnjo sejo, ko v zraku visi 3000 delovnih mest, jim tudi sklep vlade ne bo pomagal," je dejala.

Nikomur ne koristi, če govorimo o člankih iz medijev, medtem ko drugih informacij ni, se je strinjala Julijana Bizjak Mlakar (DeSUS).

Luka Mesec (ZL) je poudaril, da je že naslov seje šovinističen do delavcev na Hrvaškem. "Obrat v Buzetu je bil vsa leta nepogrešljiv del skupine Cimos in hrvaški delavci na noben način niso odgovorni za usodo Cimosa," je dejal in dodal, da seja na način, kot je bila zastavljena, nima smisla.

Državni sekretar Aleš Cantarutti z gospodarskega ministrstva je poslancem pojasnil, da do izplačila sedmih milijonov evrov, s katerimi bi posredno financirali hrvaška delovna mesta, ni prišlo in da torej ni prišlo do oškodovanja državnega proračuna. Izpostavil je, da se je gospodarski minister Zdravko Počivalšek v postopek vključil z dobrimi nameni. "Minister včeraj tudi ni bil v Frankfurtu, v medije tako prihaja kup neresnic in to je najhujše, kar se trenutno dogaja Cimosu," je povedal.

Izpostavil je, da bo o samem načrtu B za Cimos več povedanega prihodnji teden na seji parlamentarnega odbora za gospodarstvo, da pa sam ni pooblaščen za dajanje informacij glede tega načrta.

SDH in DUTB sta finančno ministrstvo seznanila s tveganjem umika italijanskega kupca v primeru Cimosa in z grobim osnutkom načrta B. "Vendar morajo pripraviti načrt konkretnih aktivnosti, ki jih bomo preverili, da bodo skladne z dovoljenimi državnimi pomočmi, " je pojasnila državna Miranda Groff Ferjančič s finančnega ministrstva.

Janez Janša (SDS) pa je predlagal, da se na sejo povabi Vojka Antončiča in Andra Ocvirka, ki sta bila v času, ko je Cimos zašel v finančne težave, v nadzornem svetu te družbe. "Produkti, ki jih je Cimos proizvajal, se v tem času niso prodajali z izgubo. Torej se je treba vprašati, kaj je bilo narobe v poslovanju, da je nastal ta enormen dolg," je dodal.

Prepričan pa je tudi, da je velja razmisliti, če bi se za isti denar nekje pridobilo 2000 delovnih mest, je treba investirati tja. "Ne pristajamo, da bi bilo treba investirati ravno v Cimos," je dejal, a obenem spomnil, da Cimos ni tovarna nogavic, da proizvaja izdelke, kjer se splača potruditi, da bi našli rešitve. "Ne gre samo za delovna mesta, pač pa tudi za to, da se dejavnost, ki ima še vsaj 10 ali 20 let perspektive, nadaljuje," je še dodal Janša.

Deli novico:

Cimos |  05 .03. 2017 ob  08: 27
Kaj una čehinja?Kako je napredovala?z lizikami?:))
Plan B |  04 .03. 2017 ob  07: 07
Kraja se lahko nadaljujeje. Za krajo pa plačamo davkoplačevalci.
Oras |  04 .03. 2017 ob  06: 23
Janez Janša (SDS) pa je predlagal, da se na sejo povabi Vojka Antončiča in Andra Ocvirka.
S predlogom se strinjam; dr. Andro Ocvirk s strici iz ozadja, kot sem že komentiral, je zame kjučna oseba v tej pogubi.
On je vse od krize 1996 , ko je bil še v takratni razvojni družbi , vedril in oblačil okoli Cimos-a. Predsednik Franc K.je bil s svojim igralskim talentom , samo glavni igralec v tej drami. Vsi so videli, kaj dela in ga podpirali s krediti, za katere so vedli, da jih nebo imel kdo vrniti? Podobno kot majhni otroci, ko opazujejo dvig denarja iz bankomata?
Stroje in linije, ki so jih podarili v Bosno in Srbijo nima smisla več voziti nazaj, ker so ti že istrošeni in drugače oropani, poleg tega , jih bi naši bivši brati branili z "noži"? Potrebno je priznati poraz-zmoto , umik je - bo boleč in drag in strinjam se z g. Janšo , da je potrebno investirati v dejavnosti ki imajo perspektivo in naj bo to v Sloveniji! Če verodostojne kalkulacije kažejo kot nerentabilnost , je potrebno enostavno obrniti ključ. Ne poznam pogodb in obveznosti do kupcev in jasno mi je, da si Slovenija ne sme privoščiti še večje sramote in izgube kredibilnosti , zato je potrebno to dostojanstveno zaključiti, kljub dodatnim izgubam, ki jih bomo krili davkoplačevalci. Osebno bi Cimos razkosal in dele priključil k sistemom, ki v Sloveniji delujejo. Nekaj dobrega strokovnega kadra , je kljub katastrofalnemu vodenju ostalo. Prepičan sem, da bi te uspešni delodajalci prepoznali; ostale, pa prepustili zakonom trga. Za dobre delavce ne vidim problema, oziroma ostaja luč upanja
poslanci so ogorčeni |  03 .03. 2017 ob  21: 47
Mi,pa v jokBodo že spili malo Terana,Židan časti potem ne bodo bili več ogorčeni posebno Kozlovička.
Cimos rabi GGMja |  03 .03. 2017 ob  19: 10
Bi vidli potem kaj je razvoj. Vedno rabi pravi človek na pravem mestu...
UPOR PROTI DUTB  |  03 .03. 2017 ob  17: 37
JE CAS ZA UPOR PROTI DUTBJU. KOLIKO KRAJ SAMO V 3H LETIH OBSTOJA. ZE ZDAJ NOCEJO ODGOVARJATI KAJ JE Z NASIM DERNARJEM, KAJ BO SELE CEZ 10 LET?
KOLIKO CASA BOMO STALI OB STRANI IN GLEDALI KAKO KRADEJO PRIHODNOST NAM IN NASIM OTROKOM?
KOLIKO DREKA MORAMO POZRET?
NA ULICE SPREMENIT TO DRZAVO!
lino |  03 .03. 2017 ob  17: 35
za vse, ki so bili vabljeni na sejo iz DUTB in SDH in nimajo opravičljivega razloga za neudeležbo bi bilo prav, da jim delodajalec (vlada in tako tudi DZ) da odpoved, saj je očitno, da ne upoštevajo lastnika. In če komu, so ravno vladi in DZ dolžni dat vsa potrebna pojasnila, Da ignoriraš lastnika oz. delodajalca je pa višek nesramnosti s strani SDH in DUTB in pa nesposobnost vlade in DZ.
Geza |  03 .03. 2017 ob  16: 11
Ma kaksen nacrt b'c'e' ......samo pesek v oci in zavlacevanje konca.nevejo sami kaj sploh delajo Ali zelijo delati.
Razkrili bodo |  03 .03. 2017 ob  14: 57
dokumentacijo in kaj je šel denar iz računa.
balkanska |  03 .03. 2017 ob  14: 04
-2
posla. Levosučna PLUS Desnosučna ... pa potem zopet obratno ... W blaginja ! .........
Oj joj |  03 .03. 2017 ob  12: 21
Zdaj se dajajo kdo lepše govori za javnost ( z figo v žepu ). Kako sprenevedanje. Kaj konzumirajo ti ljudje...normalnega bi bilo sram, da uniči življenski standard 3000 ljudem...če jim je mar za 3000 ljudi kaj jim je mar še za 2.000.000. Do volitev nam bodo še tri krat oprali možgane in zopet bodo sedeli na njihovih stolčkih in uničevali vse okoli njih. Tako pač je. Pa lep dan še naprej.
@si prepričan |  03 .03. 2017 ob  12: 08
popolnoma.In časi za krajo so bili idealni.
1