Slovenija je po oceni predsednika SDS Janeza Janše danes v slepi ulici. Da je kriza priznavajo vsi, kateri so razlogi, pa je v slovenskem prostoru točka nove delitve. "Nekateri mislijo, da smo v krizi, ker smo ohranili premalo Jugoslavije, drugi mislimo, da smo v krizi zato, ker smo je ohranili preveč," je na srečanju SDS Gorenjske dejal Janša.
Janša se je v Srednjih Bitnjah pri Kranju danes srečal s članicami in člani SDS Gorenjske. V nagovoru članstvu se je dotaknil skorajšnjega dneva državnosti in izpostavil, da se bodo časa osamosvajanja tudi prihodnje generacije spominjale kot časa, ki je iz slovenskega naroda končno naredil suvereno nacijo. Po njegovih besedah gre za čas, ko smo Slovenci dobili možnost, da na svoji zemlji odločamo o sebi. Drugo vprašanje pa je, ali smo te možnosti izkoristili.
Janša sam meni, da v Sloveniji tranzicija ni uspela. Spomnil je, da so evropske institucije že sredi 90. let prejšnjega stoletja opozarjale na posledice morebitne neuspešne razgradnje dediščine nekdanjih totalitarnih sistemov. In te posledice so v Slovenji vidne danes, je pojasnil.
Janša: Vzrok za krizo je v tem, da smo ohranili preveč Jugoslavije
Točka nove delitve v Sloveniji pa je po besedah predsednika SDS interpretacija vzrokov za krizo. Sam meni, da je vzrok za krizo v tem, da smo "ohranili preveč Jugoslavije". Ko so leta 1991 na Trgu republike dvignili slovensko nacionalno zastavo z novim državnim grbom in na ta način manifestirali suverenost države, je Janša verjel, da je bilo to narejeno "enkrat za vselej".
"Ampak takrat je nekdo dejal: Danes so dovoljene sanje, jutri bo nov dan. In danes vemo, kaj je bilo s tem mišljeno," je dejal Janša. Tisti, ki so takrat imeli občutek, da jim je nekdo ukradel njihovo državo, torej Jugoslavijo, so po besedah predsednika SDS delali na vzpostavitvi "mini socialističnega pašaluka od Triglava do Kolpe".
In na nekaterih točkah jim je to uspelo, meni Janša. Ob tem je spomnil na dogodek ob koncu aprila, ko je "celoten slovenski državni vrh stal v Stožicah in pel komunistične pesmi", kar je po njegovi oceni zunanji znak globoke moralne krize.
Janša: Trajni temelj slovenske državnosti so vrednote slovenske osamosvojitve
Kljub vsemu pa v takšnih razmerah obstaja tudi "točka svetlega upanja", ki se pojavi takrat, ko ljudje začnejo spoznavati, da je "cesar gol". Denarja za vzdrževanje monopolov namreč zmanjkuje. Še nekaj časa se bo ta denar "vleklo iz naših žepov," vendar to ne bo šlo v nedogled. Tudi pri zunanjem zadolževanju Slovenija omejena, je pojasnil.
Po prepričanju Janše so trajni temelj slovenske državnosti vrednote slovenske osamosvojitve. Slovenija bo po njegovih besedah izšla iz krize, ko bo upravljanje z državo temeljilo na teh vrednotah.
Ker so mnoge stvari prišle do konca, se bodo stvari po napovedih Janše v prihodnjih mesecih "spreminjale zelo hitro". "Zgodilo se bo marsikaj, česar danes nihče ne pričakuje, in na to je treba biti pripravljen," je dejal predsednik SDS. Zato je člane in simpatizerje pozval, naj si čez poletje naberejo moči "za vročo jesen in naslednjo pomlad".
Ko je nekdo izjavil "Danes so dovoljene sanje, jutri je nov dan", je bil g. Janša obrambni minister.
Je pa vsekakor mojster sprenevedanja.