IZRAEL JE UKAZAL EVAKUACIJO 26 LIBANONSKIH MEST: Uradniki kljub napetostim zavračajo možnost vdora v Bejrut (FOTO, VIDEO)

Kronika

Izraelska vojska (IDF) je odredila evakuacijo prebivalcev 26 libanonskih obmejnih mest in vasi, saj so kopenske enote skupaj z zračno podporo okrepile napade na Hezbolahove položaje v južnem Libanonu. Evakuacijski ukaz je bil izdan prebivalcem, ki živijo južno od reke Awali, približno 60 kilometrov od izraelsko-libanonske meje. S tem so izraelske sile posvarile pred možnostjo, da se bodo spopadi razširili tudi globlje na libanonsko ozemlje.

Izraelske enote so v nočnih urah izvedle serijo kopenskih in zračnih napadov, usmerjenih proti Hezbolahovim oporiščem. Zračne napade so spremljali tudi topniški ognji, tankovska obstreljevanja in napadi helikopterjev. Pri tem so bile ciljne točke predvsem v vaseh blizu meje, za katere IDF trdi, da so bile spremenjene v vojaške baze Hezbolaha. Namen teh napadov je bil preprečiti morebitno presenečenje in onemogočiti Hezbolahu, da bi izvedel množične napade na izraelska obmejna mesta.

Cilj operacij: preprečiti "masaker, podoben napadu iz 7. oktobra"

Po besedah izraelskega kontraadmirala Daniela Hagarija je glavni cilj napadov preprečiti, da bi Hezbolah ponovil "masaker, podoben napadom Hamasa 7. oktobra", ko je bilo v koordiniranih napadih na izraelsko ozemlje ubitih več kot 1.200 civilistov. Hezbolah naj bi namreč v zadnjih mesecih v južnem Libanonu zgradil vojaško infrastrukturo, ki bi mu omogočala izvedbo obsežnih napadov na izraelska mesta in skupnosti. Hezbolah je na izraelske napade odgovoril s silovitim obstreljevanjem izraelskega ozemlja, pri čemer so bile med glavnimi tarčami severna in osrednja mesta, vključno s Tel Avivom. Rakete so sprožile zračne sirene, izraelski protiraketni sistemi pa so poskušali prestreči izstreljene izstrelke. Vendar so nekatere rakete uspele doseči tla in povzročiti eksplozije ter požare na več območjih.

Hezbolahove rakete usmerjene na Tel Aviv in vojaške cilje

Hezbolah je prevzel odgovornost za izstrelitev raket na več pomembnih ciljev, vključno s sedežem izraelske obveščevalne službe Mossad v Tel Avivu in vojaško enoto IDF 8200 v Glilotu. Čeprav izraelske oblasti še niso potrdile, kolikšna je bila dejanska škoda, so na družbenih omrežjih zaokrožili posnetki in fotografije eksplozij ter dimnih oblakov, ki se dvigujejo nad Tel Avivom. Napadi so okrepili strah pred širjenjem konflikta na večja izraelska mesta.

Operacija "Severne puščice" in intenzivni zračni napadi po Libanonu

Izraelska vojska je svojo kopensko operacijo v južnem Libanonu poimenovala "Operacija Severne puščice". Cilj je uničiti Hezbolahove predore in vojaško infrastrukturo, ki je bila zgrajena v vaseh blizu meje. Po trditvah IDF so v prvih dneh operacije uspeli uničiti več deset podzemnih predorov in skladišč orožja. Pri tem je sodelovalo tudi več tisoč pripadnikov elitne 98. divizije, ki je bila pred tem nameščena na območju Gaze. Izraelska vojska je opozorila prebivalce južnega Libanona, naj se umaknejo severno od reke Litani, da bi se izognili posledicam morebitnih nadaljnjih napadov. IDF je pojasnil, da je območje med rekama Awali in Litani trenutno izjemno nevarno zaradi intenzivnih zračnih in topniških napadov, ki so usmerjeni proti Hezbolahovim ciljem. Številni civilisti so se že začeli umikati proti severu, kar ustvarja nevarnost humanitarne krize.

Libanonski premier: "Libanon je v eni najnevarnejših faz v svoji zgodovini"

Libanonski premier Nadžib Mikati je medtem opozoril, da se Libanon sooča z eno najhujših kriz v svoji zgodovini, saj izraelski napadi že vplivajo na življenja skoraj milijona ljudi. Mikati je pozval Združene narode in mednarodno skupnost, naj nemudoma zagotovijo dodatna sredstva za pomoč razseljenim prebivalcem, saj je po njegovih besedah Libanon na robu humanitarne katastrofe. V sodelovanju z Uradom ZN za humanitarno koordinacijo (OCHA) je libanonska vlada pozvala k dodelitvi več kot 400 milijonov ameriških dolarjev (približno 378 milijonov evrov) nujne pomoči.

Izrael uničil Hezbolahove poveljnike in napovedal nadaljevanje operacij

V zadnjih dveh tednih so izraelski napadi zadali Hezbolahu več hudih udarcev. Izraelska letala so v koordiniranih operacijah uničila več Hezbolahovih poveljniških točk, pri čemer je bil ubit tudi vodja Hezbolaha, Hassan Nasrallah, ter več njegovih najvišjih poveljnikov. IDF trdi, da je s tem močno oslabila Hezbolahovo sposobnost za koordinacijo obsežnejših napadov. V odgovor na Nasrallahovo smrt je Hezbolahov namestnik Naim Kassem izjavil, da bo Hezbolah nadaljeval svojo borbo proti Izraelu. "Ne glede na izgubo naših voditeljev in poveljnikov bomo vztrajali pri obrambi Libanona in v podporo Gazi," je dejal Kassem in obljubil, da bo Hezbolah poskušal zadržati izraelsko vojsko stran od Libanona.

Izrael zavrača možnost vdora v Bejrut

Kljub intenzivnosti napadov so izraelski uradniki zatrdili, da nimajo namena zavzeti Bejruta ali izvajati dolgotrajne kopenske ofenzive po celotnem Libanonu. Po njihovih besedah bodo napadi ostali osredotočeni na ciljanje Hezbolahovih položajev v južnem Libanonu, dokler se ne povrne varnost ob izraelsko-libanonski meji. Vendar pa so številni analitiki opozorili, da se lahko konflikt hitro razširi, zlasti če se vmešajo druge sile, kot je Iran, poroča Daily Mail.

Situacija postaja vse bolj nevarna tudi za mednarodno skupnost

Medtem ko se spopadi zaostrujejo, je več evropskih držav, vključno z Veliko Britanijo, Nemčijo in Bolgarijo, začelo umikati svoje državljane iz Libanona. Britanski zunanji minister David Lammy je že pozval vse britanske državljane, naj nemudoma zapustijo Libanon, saj situacija na terenu postaja vse bolj nepredvidljiva. Velika Britanija je organizirala letalski prevoz za evakuacijo državljanov, medtem ko se Združene države Amerike pripravljajo na morebitno evakuacijo svojih diplomatov.

Humanitarna kriza na obzorju

Libanonska vlada je ocenila, da je zaradi izraelskih napadov že skoraj milijon prebivalcev zapustilo svoje domove, predvsem na jugu države. Združeni narodi in več humanitarnih organizacij so opozorili, da se lahko razmere hitro poslabšajo, če mednarodna skupnost ne bo pravočasno ukrepala. Kljub pozivom k premirju pa izraelski uradniki vztrajajo, da bodo operacije nadaljevali, dokler ne bo zagotovljena popolna varnost njihovih državljanov na severu Izraela.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija