V zadnjih dneh so se napetosti med Izraelom in libanonsko militantno skupino Hezbolah nevarno stopnjevale. Hezbolah je izvedel več raketnih in artilerijskih napadov na izraelska mesta, vključno s Tel Avivom, potem ko je izraelska vojska (IDF) ponoči vdrla na jug Libanona. Izraelski napadi naj bi bili preventivni ukrep, s katerim so želeli preprečiti t.i. "pokol po vzoru 7. oktobra". To je sprožilo še obsežnejše sovražnosti na obeh straneh, kar povečuje verjetnost še večjih vojaških spopadov.
HEZBOLAHOV RAKETNI NAPAD NA TEL AVIV: "Boj se bo nadaljeval; naši borci so pripravljeni na vsakršno izraelsko ofenzivo" (FOTO, VIDEO)
Kronika
Hezbolahov napad na osrčje Izraela
Hezbolah je začel ofenzivo z izstrelitvijo več valov raket, ki so sprožili zračne alarme po vsem severnem in osrednjem Izraelu, med drugim tudi v Tel Avivu. Rakete so ciljale na strateške vojaške objekte, vključno s sedežem izraelske obveščevalne službe Mossad v Tel Avivu, ter na bazo vojaške enote IDF 8200 v Glilotu. Izraelski zračni obrambni sistemi so uspeli prestreči večino raket, vendar je nekaj izstrelkov doseglo cilj in poškodovalo zgradbe, kar je sprožilo paniko med prebivalci Tel Aviva in drugih mest. Družbeni mediji so preplavljeni s posnetki in fotografijami eksplozij ter ostankov raket na ulicah izraelskih mest. Izraelske oblasti so pozvale prebivalce, naj se nemudoma umaknejo v zaklonišča, saj se pričakujejo nadaljnji napadi. Hezbolah je po napadu izjavil, da gre za povračilne ukrepe zaradi izraelske invazije na Libanon ter za obrambo libanonskega ozemlja.
????????BREAKING TEL AVIV ISRAEL
— Conlustro Research (@ConlustroR) October 1, 2024
YEMEN SENDS HYPERSONIC MISSILES TO ISRAEL #yemen #hezbollah #telaviv #Israel #Palestine #iran pic.twitter.com/Pr2kvbQMEu
Izraelski odziv: Vojaška operacija "Severne puščice"
Izraelska vojska se je na napade hitro odzvala z zračno in kopensko ofenzivo na južni Libanon, pri čemer je pričela izvajati omejene, a zelo natančne vojaške operacije proti Hezbolahovim položajem. IDF je v svoji izjavi dejal, da ciljajo na Hezbolahova oporišča, skladišča orožja in komunikacijske centre, ki so nameščeni v libanonskih vaseh tik ob izraelski meji. "Vse libanonske vasi, ki so v bližini izraelske meje, so Hezbolah spremenili v vojaške baze, pripravljene za napad na Izrael," je pojasnil kontraadmiral Daniel Hagari. Dodal je, da gre za obrambno operacijo, s katero želijo zaščititi izraelske kibuce, vasi in prebivalce, ki živijo v obmejnih območjih.
Zahteve po večji ofenzivi
V Izraelu pa so nekateri visoki uradniki, vključno z ministrom za nacionalno varnost Itamarjem Ben Gvirjem, pozvali k širši vojaški operaciji, ki bi dokončno obračunala s Hezbolahom. Ben Gvir je izjavil, da je napočil čas za "odločen in uničujoč napad na teroristično organizacijo, ki ogroža varnost Izraela". Prav tako je poudaril, da je treba preprečiti Hezbolahu, da bi se utrdil v južnem Libanonu, kjer so že več let postavljeni njegovi vojaški položaji in oporišča.
Izrael cilja na Hezbolahove voditelje
V zadnjih dneh so izraelske zračne sile izvajale natančne napade na večje Hezbolahove cilje. Po poročanju izraelskih medijev naj bi bil med napadi prejšnji teden ubit tudi dolgoletni Hezbolahov vodja Hasan Nasrallah skupaj z več visokimi poveljniki. Napadi na ključne voditelje Hezbolaha predstavljajo velik udarec za organizacijo, ki je v zadnjih desetletjih postala vodilna militantna skupina v Libanonu. Kljub temu pa je Hezbolah v izjavi zagotovil, da bodo napadi le še okrepili njihovo odločenost, da nadaljujejo boj proti Izraelu. Novi začasni voditelj Hezbolaha, Naim Kassem, je v televizijskem nagovoru dejal, da kljub izgubi Nasrallaha ne bodo odnehali. "Hezbolahov boj se bo nadaljeval. Kdor misli, da bomo opustili svoje cilje, se moti. Naši borci so pripravljeni na vsakršno izraelsko ofenzivo," je dejal.
Posledice izraelskih napadov na Libanon: Smrtonosni udarci
Izraelski letalski napadi na južni Libanon so v zadnjih dneh povzročili ogromno škodo. Libanonsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je bilo v zadnjih 24 urah v izraelskih napadih ubitih najmanj 95 ljudi, med njimi tudi civilisti, ter ranjenih več kot 170. Med žrtvami so številne ženske in otroci, ki so bili ujeti v uničenih stavbah v Bejrutu in Sidonu. Na območjih, kjer so potekali izraelski napadi, je uničenih več stanovanjskih objektov, med drugim tudi v Ain al-Helwehu, največjem palestinskem begunskem taborišču v Libanonu. Medtem ko izraelska vojska trdi, da ciljajo izključno na Hezbolahove cilje, libanonske oblasti poročajo o številnih civilnih žrtvah in uničenju osnovne infrastrukture.
Mednarodni pozivi k umiritvi razmer in evakuaciji
Mednarodna skupnost je že izrazila zaskrbljenost zaradi zaostritve konflikta. Združene države Amerike, Francija in Združeno kraljestvo so pozvale k takojšnji prekinitvi ognja, vendar izraelska stran za zdaj ne kaže pripravljenosti na umik. Francoski zunanji minister Jean-Noël Barrot, ki je trenutno na obisku v Bejrutu, je izjavil, da mora Izrael prenehati z vojaškimi operacijami, medtem ko je Hezbolah pozval, naj preneha z obstreljevanjem Izraela. Britanska vlada je pozvala vse svoje državljane, naj nemudoma zapustijo Libanon. Zunanji minister David Lammy je opozoril, da se razmere hitro zaostrujejo in da britanske oblasti morda ne bodo mogle zagotoviti varne evakuacije, če bo prišlo do širšega konflikta, piše Daily Mail.
Obeti za prihodnost: Nevarnost dolgotrajnih spopadov
Izraelska vojska je napovedala, da bodo nadaljevali s svojo operacijo "Severne puščice" in da bodo uničili vsa Hezbolahova oporišča v Libanonu. "Nadaljevali bomo, dokler ne bodo naši severni kraji ponovno varni in dokler Hezbolah ne bo onemogočen," je dejal izraelski vojaški predstavnik. Medtem pa Hezbolah še naprej obljublja, da se bo boril do zadnjega. Konflikt se torej še naprej stopnjuje, možnosti za mirovna pogajanja pa so trenutno zelo majhne. Razmere na severni izraelski meji ostajajo izjemno napete, prihodnji dnevi pa bodo ključni za nadaljnji razvoj dogodkov v regiji.