IZGORELI MLADI ZDRAVNIKI, NA DRUGI STRANI PA MULTIZAPOSLENI: Zdravnik, ki dela v UKC in še petih ustanovah

Slovenija

Mladi zdravniki so pod stresom, preutrujeni in izgoreli. Njihova začetna plača znaša 1500 evrov bruto. Za primerjavo, njihovi kolegi v Avstriji imajo začetno plačo 2900 evrov bruto. Na drugi strani pa obstajajo zdravniki, ki delajo tudi v šestih različnih ustanovah v Sloveniji. Le kako je to mogoče?!

Zgodba mladega, komaj 31-letnega zdravnika iz Ljutomera, ki je o preobremenjenosti in izgorelosti spregovoril z novinarji oddaje Svet na Kanalu A, še vedno odmeva. Dnevno pregleda od 80 do 120 pacientov. Poleg tega opravlja še delo urgentnega zdravnika. Vsak dan dela nadure. Njegova plača znaša 1.548 evrov neto, v kar je vštetih tudi šest dežurstev.

Razlogi za odhod v tujino: denar in pogoji dela

Kot pravijo na odboru za izobraževanje Zdravniške zbornice Slovenije, je prvi odgovor, ki ga podajo mladi zdravniki, ki so odšli delat v tujino, denar. Takoj zatem pa kot razlog navajajo organizacijo in pogoje dela.

Za primerjavo, slovenski zdravnik začne svoje delo s 1500 evri bruto plače, avstrijski mlad zdravniki pa z 2900 evri bruto plače. Še večja je razlika pri zdravniku specializantu, ki ima v Sloveniji začetno plačo 2570 evrov bruto, v Avstriji 4900 evrov bruto.

Če v tujino odide sto slovenskih zdravnikov, to pomeni, da smo izgubili kader in 25 milijonov evrov, saj izobraževanje enega zdravnika specializanta stane 250.000 evrov. Pa si to Slovenija lahko privošči? Že sedaj imamo na 1000 prebivalcev 2,5 zdravnika. Manj jih imajo le še na Poljskem, v Albaniji, Črni gori in Rouminiji.

Mariborski zdravnik, ki dela v šestih ustanovah

Takšno stanje se pozna pri pacientih in pri izgorelosti zdravnikov. Zato toliko bolj čudi razkritje novinarjev v oddaji Preverjeno na Pop TV, kako lahko mariborski zdravnik Vlado Savanović poleg tega, da dela v UKC Maribor, dela še v petih, večinoma zasebnih ustanovah: Ergomed, Fontana Perfect Body, SVZ Hrastovec, Brežice, Sky Center. In ni edini.

Kot pravi vršilec dolžnosti direktorja UKC Maribor Janez Lavre, če ima zdravnik dolgo čakalno dobo, bo hitro lahko neupravičeno ponudil pacientu, da pride v njegovo zasebno ordinacijo. Strokovna direktorica UKC Ljubljana Marija Pfeifer, odgovarja, da ne vedo, ali dela kdo od zdravnikov brez dovoljenja, saj nimajo mehanizmov, s katerimi bi to preverjali.

A slaba luč kaj hitro pade na vse zdravnike, tudi na tiste, ki ne delajo dvojnega dela po lastni volji, temveč zaradi pomanjkanja kadra. To pa jih pripelje do stresa, izgorelosti in še česa hujšega.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
bela kasta |  01 .12. 2016 ob  17: 14
Edini problem so "stari" zdravniki, ki so na svojih že močno utrjenih položajih in krojijo usodo zdravstvu. Ta usoda ni neko realno stanje, ampak je odraz interesov taistih zdravnikov. Osebnih, zelo osebnih interesov. Njih realno stanje ne zanima...
Maria |  01 .12. 2016 ob  16: 56
SBI...Pacient je izgubil svojega Urologa. Človeška roka ga je umorila.Pripravljen je bil za 4.poseg.Recidivni tumor na mehurju.Moral je biti operiran v četrtek.V ponedeljek se je pa zgodila tragedija.Umrl je Človek,Zdravnik napredne medicine,ki se je izogibal invazivnih posegov.Njegova prva skrb je bil pacient. Visoka profesionalnost, empatija.
Po mesecu dni,pacient je bil operiran. Zaupal je dr.Milošu Petroviču, mladi perspektivni urolog, ki je deloval ob dr.Martinezu.Po tednu dni je bil naročen na kontrolo . In to bi želela poudariti : naročen je bil ob 9.00... prepolni ozek hodnik.Prišel je na vrsto ob 14 h... za njim še okrog 30 pacijentov !? ... Ambulanta, operacijska soba, oddelek...
Pacijent je obnemel pred vidno izčrpanim mlajšim zdravnikom-človekom ki v skladu z etiko je opravljal svoje poslanstvo... Zamislimo se, oz. zamislite se vi ki ste prevzeli sistem v roke ... če sploh obstaja sistem... zagotovo je ,da osbstajajo interesi posameznih... Zdravniki z veliko začetnico se pa borijo za paciente v tej " Tekoči družbi" - Società liquida kot jo imenuje preminuti italijanski filozof Umberto Eco v svoji Papè,Satan...ideološka kriza,neustavljivi individualizem...
ma daj |  01 .12. 2016 ob  14: 43
kdo bi si mislil, da imamo tako sposobne kadre v zdravstvu, da lahko opravljajo toliko služb naenkrat....
Tisti |  01 .12. 2016 ob  14: 24
ki so pri koritu in v javnih službah jim ni nikoli dovolj denarja. Zdravniki naj grejo privat, pa da vidimo, kdo in koliko od njih jih bo sposobno zaslužiti več kakor kasirajo zdaj
@Ivo |  01 .12. 2016 ob  14: 14
Ne se toliko hudovat - saj tudi ostudni Borat ne more preživeti s 3000 € na mesec !...
Ivo |  01 .12. 2016 ob  13: 58
Povejte tudi to da recimo ima trgovka vAvstrji 1500 eur v Sloveniji 550 eur.Kar je se vecja razlika.Torej zdravnik ne more prezivet s svojo placo trgovka pa s 550 euri pa lahko.
@muffa |  01 .12. 2016 ob  13: 07
heh, anede - ker jih ima že 10 ali pa 11 pod svojim nožem v javni bol(niš)nici ... ;-)
muffa |  01 .12. 2016 ob  13: 01
kdor dobro dela, nima časa za letat naokoli v privat ordinacije.
QRS |  01 .12. 2016 ob  12: 54
P.S.: in pa, še o t.im. "izgorelostih" :

če npr. 1 ortoped v Valdoltri v enem dopoldnevu "odštanca" 10 ali 11 operacij na kolenu : ni vrag, da ne zajebe življenja in eksistence vsaj enemu od enajstih "slabonaletelih" !! ... ; lahko pa seveda tudi večjemu številu enega takšnega hiperproduktivnega dopoldneva v operacijski dvorani ! ... ...
QRS |  01 .12. 2016 ob  12: 43
Dej, "kolega" Lavre ***, povej raje javnosti v RS, kako si takrat, ko si kot študentek-pucuflek pri Kebrovi ženi na Kliniki Trnovo delal tudi takšne usluge tamkaj zaposlenim zdravnikom, da si se lastnoročno ( s svojim lastnim imenom in priimkom ! ) podpisoval na napotnice za Duplex v spodnjem nadstropju pri dr. Videčniku ( se pravi, ne samo NEETIČNO, ker si tako preprečil pravočasno povratno informacijo zdravniku, ki je Duplex v petek zjutraj dejansko naročil ; jebila to Kebrova žena ? ? - in torej pred vikendom, ko so šli potem VSI zdravniki, ki so bili pristojni in kompetentni za terapijo s Streptokinazo za GVT domov DO PONEDELJKA, pač pa tudi NEZAKONITO ter s sodnomedicinskega stališča v vsaki normalni državi tudi kazensko pregonljivega dejanja - uzurpacije !! ) in tako ONEMOGOČIL ( !! ) resolutivno terapijo s SK, za katero pa je bilo tedaj po medicinski doktrini v RS ( Dušan Keber, Polona Peternelj, itd. ) časovna indikacija NATANKO 7 dni in pa niti 1 dan več ! ... in katerih "7 dni", se je ravno zaradi tebe in zaradi tvojega takšnega NEODGOVORNEGA/HLAPČEVSKEGA ravnanja - ( četudi si bil tedaj samo študent medicine, si bil pa vsekakor polnoleten in za takšne rabote tudi kazensko odgovoren !! ) - ZAMUDILO, saj je v mojem konkretnem primeru v ponedeljek, ko je prišel Dušan Keber v službo, časovna indikacija za SK že 2 dni prenehala obstajati !! ...

P.S.: HALO, "kolega" Jože Balažic, a se kaj beremo ? ? .........
drita v čelo |  01 .12. 2016 ob  12: 27
To, da je med zdravniki pomanjkanje kadra, so bale in to velike. Mogoče jih je res v kakšni ,,panogi,, premalo, ampak, na splošno ni pomanjkanja. Ogromno je mladih zdravnikov, ki so sposobni in si želijo uspeti, se pa pri ,,teh starih,, ne uspejo prebiti v ospredje, ker potem bi zmanjkalo dela in zaslužka tem starim, ki nas že celo življenje buzerirajo s čakalnimi vrstami. Čakalne vrste so umetno ustvarjene od zdravnikov samih...in zobarji so prav taki. In, ne vidim ne Cerarja, ne Milojko, da bi to situacijo rešila. Sicer je bila Milojka zaposlena po vseh koncih in krajih, seveda gre tukaj za politične zaposlitve. V njenem življenjepisu piše tako: Marija Milojka Kolar Celarc je poznavalka zdravstvenega in finančnega sistema. V letu 2013 je sodelovala v delovni skupini ministrstva za zdravje za spremembo zdravstvene zakonodaje. V obdobju 2011 – 2013 je bila predsednica uprave zdravstvene zavarovalnice Vzajemna d.v.z., pred tem je bila članica in pomočnica uprave pri tej zavarovalnici. Kot preizkušena strokovnjakinja za davčni sistem in pooblaščena revizorka je delovala kot direktorica centra notranje revizije za skupino Pozavarovalnice Sava d.d. V letih 1994 – 2000 ter 2003 – 2005 je bila državna sekretarka na ministrstvu za finance, odgovorna za davčni in carinski sistem, prihodke proračuna RS, proračunsko inšpekcijo in notranjo revizijo. Uspešno je vodila projekt uvedbe davka na dodano vrednost v RS in projekt ustanovitve enotne davčne službe.
Zdaj pa tako, od vseh teh zaposlitev, niti ena stvar ne funkcionira tako, kot bi morala...in dragi moji, kako naj funkcionira zdravstvo pod takim vodstvom?