DELOVNA INŠPEKCIJA V LUKI KOPER: Ugotovitve še niso znane

Koper

Inšpektorat za delo je julija na podlagi različnih informacij glede razmer delavcev, zaposlenih v Luki Koper ali pri izvajalcih pristaniških storitev ponovno opravil nadzor pri delodajalcu Luki Koper, so na inšpektoratu potrdili za STA. Ker postopek še ni zaključen, pa o ugotovitvah in morebitnih ukrepih še ne morejo poročati.

Na inšpektoratu so spomnili, da so v preteklosti opravili številne nadzore pri različnih delodajalcih v Luki Koper in na podlagi ugotovljenih kršitev izrekli tudi številne ukrepe - ovadbe, globe in ureditvene odločbe, na območju Luke Koper pa so tudi naprej v skladu s kadrovskimi zmožnostmi stalno prisotni.

Kot so še pojasnili, pa na področju delovnih razmerij nadzore zaradi izjemnega števila prijav opravljajo večinoma na podlagi prejetih prijav oz. informacij o domnevnih nepravilnostih pri delodajalcih, sicer pa se postopek inšpekcijskega nadzora v skladu z zakonom o inšpekciji dela, razen če zakon določa drugače, vodi po uradni dolžnosti.

Glede razmer v Luki Koper oz. položaja delavcev, zaposlenih neposredno v Luki Koper ali pri delodajalcih, izvajalcih pristaniških storitev, so v začetku poletja razpravljali različni državni organi.

"Na podlagi različnih informacij, ki jih je glede razmer v Luki Koper prejel inšpektorat za delo, na podlagi omenjenih razprav in tudi medijskih objav, je inšpektorat julija opravil ponovni nadzor pri delodajalcu Luka Koper," so navedli. Kot so dodali, pa postopek še ni zaključen, zato o ugotovitvah in morebitnih ukrepih za zdaj še ne morejo poročati.

Položaj t.i. izvajalcev pristaniških storitev je bil eden od kamnov spotike ob izbruhu stavke v Luki Koper leta 2011. Na obseg zaposlovanja v Luki Koper preko statusa samostojnih podjetnikov oz. s tem povezanimi stroški pristaniških storitev sta v času pred načrtovano zamenjavo dela Lukinih nadzornikov opozorila zdaj že bivši državni sekretar Metod Dragonja in Slovenski državni holding. V Luki Koper so tedaj rast omenjenih stroškov pojasnili z rastjo pretovora, vodstvo Luke pa je do zdaj zavrnilo vse obtožbe o domnevnih nepravilnostih.

Deli novico:

@@nekdo |  11 .09. 2016 ob  19: 23
Povej kdo je ta družba. Imena in priimki! Govoriti v prazno je brez pomena! Imena na dan! Hvala
Popravek |  09 .09. 2016 ob  20: 22
To je vse.
@Nekdo |  09 .09. 2016 ob  20: 20
Damo biti pošteni in iskreni..
So ljudje, ki bi enostavno radi preživeli, zato hočejo nekaj spremeniti in tej svinjariji narediti konec.
In je "Nekdo", ki bi na vsak način rad, da taka situacija traja v nedogled. Ker mu je očitno prelepo.

Verjemi, da nihče noče uničti Luke. To podjetje bi bilo potrebno spraviti le v okvirje "legalnega".
Ti e vse.
Nekdo |  09 .09. 2016 ob  14: 02
bi na vsak način rad uničil še zadnje poslujoče podjetje na Obali.
Ta 'nekdo' ni prav daleč.
Mario |  09 .09. 2016 ob  09: 07
Dokler bo v pristanišču imela oblast samo ena družba (ki določa in odloča sama) bo tako kot je.
Temu se reče monopol. V EU ni dovoljen, ampak tako je, bi rekel povprečni Slovenec.
Vsi enaki |  08 .09. 2016 ob  20: 50
Kdor posluje s kriminalci je nedolžen, dokler sam ne ugotivi, da posluje s kriminalci. To bi lahko rekli v primeru poslovanja Luke Koper z IPS agencijami za posojanje delovne sile, ki naj bi kršile vse, kar se kršiti da.
V trenutku, ko se ugotovi, da je tvoj poslovni partner kriminalec, se poslovanje prekine.

Poslovanje se nadaljuje, če:
A) Tako enim (Luka Koper) kakor drugim (IPS Gazde) situacija odgovarja.
B) Če je tak vzorec poslovanja na noge postavila ravno Luka Koper.

Pravilen odgovor je B varianta

In ta model poslovanja teče že debelih 20 let!
Tako dolgo že nekateri bašejo v žep mastne denarce in kradejo državo in seveda vojsko sužnjev, od katerih je polovica domačinov, polovica pa iz ex YU.

Žalostno.
Luka zares skrbi za svoje delavce |  08 .09. 2016 ob  20: 38
Seveda skrbi. In to še kako dobro!
Ampak treba je vedeti, da za vso to blaginjo luških delavcev stoji vojska 1200- tih pogodbenih delavcev.
Pogodbenim (IPS) delavcem je veliko preveč vzeto, to moramo razumeti. In to luška uprava še predobro ve!

Tako kot ve, da so za, recimo 550 delovnih ur mesečno, potrebni trije delavci (če bi to bili luški) in ne dva, kot je to pri pogodbenih. Tako je. Luka to zelo dobro ve.
In tudi zelo dobro ve, koliko ur je točno vsak pogodbeni delavec mesečno na delu v Luki.
Seveda luška gospoda iz uprave prekleto dobro ve, tudi za polovične delavnike (zaposlitve za 4 ure), sa S.P.-je, za "študente" ter upokojence. Vsi našteti namreč napokajo krepko preko 200 ur mesečno, da se razumemo.

Se pa zna luška uprava distancirati od kršitev z raznimi izgovori, kot so: "Ne moremo nadzirati vsega, kar Gazde počnejo" ali "Nimamo vpliva nad vsem dogajanjem".
Seveda nmajo. Ker nočejo.


Dovolj je svinjarij!
JUrij |  08 .09. 2016 ob  16: 17
če so opravili nadzor samo pri delodajalcu Luki Koper , zagotovo niso našli nobenih nepravilnost. Luka skrbi za svoje delavce.
jebiveter |  08 .09. 2016 ob  11: 42
Hitro rešljiv problem..Ukinitev IPS-ov in redna zaposlitev potrebnih delavcev ki so danes na Zavodu za zaposlovanje v Sloveniji. Ne v Bosni, da ne bo pomote...
Prekopirano iz portala MMC |  07 .09. 2016 ob  20: 59
Stvar je v osnovi zelo preprosta.
Državne pijavke bi od luške varnostne službe - če bi znale, hotele, smele - morale zahtevati izpisek prisotnosti vsakega od teh 1200 pogodbenih delavcev (v urah) v Luki. Število delovnih ur s tega izpiska bi nato primerjali s številom delovnih ur na plačilni listi točno vsakega delavca. In dobili bi razliko. Torej, dobili bi točne zneske utajenega DDV-ja, ki se ni plačal ne delavcu (v obliki nadur ali ostalih dodatkov) in niti državi.
Zelo enostavno.
Ampak najprej se bo moral nekdo, ki bi vse to lahko ukazal, sprijazniti z izgubo žepnine, sklepam.
Nikoli red |  07 .09. 2016 ob  18: 44
DOKLER SE BODO RAZNE INSPEKCIJE NAJAVLJALE V LUKO KOPER IN SE DELALE NEVEDNE Z ZEGNOM DRZAVE BODO SE NAPREJ KRADLI KOT KRADEJO DANES KER JE NEMOGOCE DA IMAS NA MESEC 250 DO 300 UR IN ZAPOSLENI V LUKI PRECEJ KOMPENZACIJSKIH UR IN NADUR DA NE MORE LUKA ZAPOSLIT VSAJ POLOVICO OD TEH IPS DA TUDI ZA NJIH ZACNE VELJAT SLOVENSKA ZAKONODAJA
Šmitran d.o.o. |  07 .09. 2016 ob  16: 06
Spoštovani,
Pogosto berem komentarje na temu IPS-ov in ugotavljam da določeni sploh ne komentirate kot bi morali.
Novinarji in vi ki pišete komentarje se ne izpostavljate iz ovih in onih razlogov.
Ips-i in njihovi lasniki imajo svoje ime in naziv pod katerim so registrirani.
Zakaj ih ne omeniste v svojih pisanjih če že kritizorate in poznate gdo in kakšne prekrške delajo?
Zakaj do zdaj inšpekcijske inštitucuje niso opravljali svoje delo je mogoče pomanjkanje kadra, ali je problem kje drugje????
Teško mi pada ko berem komentarje da nas VSE podizvajalce mečete v isti koš, kar ni pošteno do tih ki se kolk tolk držijo črke zakona in svoje zaposlene ne izkorišča, kako nas kritizirate.
Zakaj zaposleni če so prikrajšani ne prijavijo predmet na inšpekcijo?
Leta 2011. smo vsi bili lopovi, kaj pa danes določen del delacev dobivajo del izplačila na roke in delodajalci nisu lopovi.
Kje je logika in zdravo razmišljanje? Kaj jim je takrat obljubljano.......??????
Pa še enkrat prosim da svoje komentarje osredočite DIREKT NA ips-E ZA KATERE IMATE POMISLEKE DA MANIPULIRAJO Z SVOJIMI ZAPOSLENIMI.
Lep pozdrav!!!!

1