CIMOS PRED BREZNOM PROPADA: Vprašljiva prodaja, znova odpuščanja

Koper

Od leta 2014 poteka sanacija Cimosa, a družba je, kot kaže, na robu preživetja. Če v nekaj mesecih ne bo sklenjen dogovor s kupcem, ki bi zagotovil tudi svež kapital, bo naslednji korak bo le še stečaj koprske družbe. Siol.net je preverjal, kakšne so možnosti, da se Cimosova zgodba nadaljuje in kaj bi po drugi strani za vpletene, med njimi okoli 5000 zaposlenih, pomenil stečaj.

Cimos kot pomemben dobavitelj svetovne avtomobilske industrije pomeni tudi vir preživetja za številne družine. Njegova usoda pa bo do jeseni negotova. V igri za nakup je ostal še italijanski finančni sklad Palladio Finanziaria, ki pa ni nič kaj radodaren s svojo ponudbo. To prodajalcem ni pustilo veliko prostora, a ob misli na črni scenarij, bosta DUTB in SDH prodajni postopek nadaljevala.

Največja lastnika Cimosa sta po informacijah portala Palladiu dala čas do 9. septembra, da se z upniki, torej bankami, dobavitelji in kupci, dogovori za sklenitev prodajnega sporazuma. Prodajalci so se ob tem zavezali, da se v tem času ne bodo pogajali z nobenim drugim kupcem, če bi se ta seveda pojavil. Italijani pa morajo z druge strani do prihodnjega torka pristati na odložne pogoje slabe banke.

Ponudba vključuje nove odpise

V dosedanjem postopku prisilne poravnave so banke in država Cimosu odpisale okoli 40 milijonov evrov obveznosti, v kapital so pretvorile še 170 milijonov in tako postale njegove lastnice. Cimos pa naj bi sedaj imel še 185 milijonov evrov dolgov.

Italijani so za zadolženo koprsko družbo ponudili le dobrih sto milijonov evrov, dodajajo na Siol.net. Upoštevajoč dokapitalizacijo in nekaj drugih zavez ponudba znaša slabih 170 milijonov evrov. Dobavitelje in kupce bi v doglednem času poplačali v celoti, medtem ko bi banke lastnice potegnile kratko. Zanje Paladio ponuja zgolj poplačilo likvidacijske vrednosti posojil, kar naj bi znašalo nekaj manj kot 30 milijonov evrov. Banke pa bi tako morale odpisati za okoli sto milijonov evrov.

Nova odpuščanja

Italijanski sklad naj bi se zavezal tudi k dokapitalizaciji Cimosa, in sicer bi financiral “obratni kapital, nujne investicije in odpravnine zaposlenim”.

V skupini Cimos so število zaposlenih od leta 2014 že zmanjšali z dobrih sedem na slabih pet tisoč, največ z odprodajo odvisnih družb, nekaj pa tudi z odpuščanjem. Pri nas Cimos zaposluje okoli dva tisoč ljudi.

V zadnjem času se je načrtovano odpuščanje upočasnilo, vzrok pa pomanjkanje sredstev za izplačilo zakonskih odpravnin. Palladio sicer namerava prevzeti načrt odpuščanja obstoječega vodstva. Do konca letošnjega leta naj bi skupina imela le še okoli 4.500 zaposlenih.

Vir: Siol.net

“Poleg nizke kupnine, na katero bodo morale pristati banke, ostaja odprtih še nekaj vprašanj, med drugim kdo bo prevzel breme morebitnih izgubljenih tožb Cimosa,” še pišejo na Siolu. Te naj bi znašale okoli 60 milijonov evrov.

Odločitev odvisna predvsem od tujih bank

Do jeseni je torej še upanje za Cimos. A pogajanja med potencialnim italijanskim kupcem in bankami ne bodo lahka. Niti pa držijo predvsem tiste banke, ki niso pristopile k medbančnemu sporazumu in pretvorile terjatev v kapital. To naj bi bile Unicredit, Intesa Sanpaolo, Mednarodna finančna korporacija IFC, Heta in Erste Bank.

Čas za koprsko družbo se tako izteka. Ali se bo pravočasno rešila pred breznom propada, je torej odvisno od bank. Če kupca in svežih sredstev ne bo pravočasno, je stečaj neizogiben. Še pred koncem leta naj bi namreč Cimosu zmanjkalo likvidnih sredstev.

Najkrajšo utegnejo potegniti banke upnice
Dve leti od začetka prisilne poravnave Cimosa so upnice spoznale, da “interesa med velikimi igralci v avtomobilski industriji za lastništvo Cimosa ni”. Da v vsakem primeru banke čakajo dodatni znatni odpisi dolgov. Prav tako naj bi, kljub drugačnim napovedim, v Cimosu imeli vse manj naročil. Zlasti skrbi, ker še ni sklenjenih dogovorov za razvojna naročila za naslednji večletni cikel.

Kje je grešila DUTB kot največja upnica

Poznavalci pravijo, da finančno prestrukturiranje ni bilo ustrezno, “saj je Cimos kljub 200-milijonskemu odpisu v letu 2014 še vedno bistveno prezadolženo podjetje. To duši njegovo tekoče poslovanje, zmanjšuje interes potencialnih kupcev in predvsem ovira njegov razvoj, saj poslovni partnerji zadolženost ocenjujejo kot preveč tvegano za nadaljnje sodelovanje”. Računi glede novih poslov, ki sta jih delala DUTB in vodstvo Cimosa, se niso izšli in družba nujno potrebuje svež kapital.

Največji kupci, ki jih je DUTB prisilila, da so Cimosu posodili denar, naj bi izgubili tudi zaupanje do Cimosa in njegovih lastnikov.

Pojavljajo pa se tudi številni namigi, da je menedžer DUTB Janne Harjunpää, vodilni v projektu prestrukturiranja Cimosa, “izrazito favoriziral bosanskega poslovneža Nijaza Hastorja, ki je imel pred leti ključno vlogo pri propadu slovenjgraškega Prevent Globala in je bil za državo kot kupec nesprejemljiv”. Hastor se je po vstopu Italijanov v igro umaknil, dobro obveščeni pa so prepričani, “da čaka na stečaj Cimosa, v okviru katerega bi se za nizko ceno lahko dokopal do Cimosove proizvodnje v Bosni in Srbiji”.

Harjunpääju, ki naj bi se tako kot DUTB do upnikov obnašal precej arogantno, se je, kot dodaja Siol.net, prejšnji teden izteklo pogodbeno sodelovanje z DUTB.

Na DUTB do konca prodajnega postopka Cimosa ne želijo dajati dodatnih pojasnil, prav tako se še ni odzvalo vodstvo Cimosa.

Deli novico:

jovo |  26 .08. 2016 ob  09: 53
tudi nabavniki v Cimosu so veliki gospodje provizij od dobaviteljev --predvsem mariborski
državljan |  13 .07. 2016 ob  15: 18
V Luki dodajajo vrednost najemniški delavci, ki niso državljani Slovenije. Najemnike domov, njihove bogate šefe nagnat, zaposliti pridne CIMOSOVE delavce.
popović |  12 .07. 2016 ob  11: 23
Če bi država namesto v CIMOS denar vložila v drugi tir LUKE, bi bil ta že pri koncu z izgradnjo in imeli bi nova delovna mesta.
re VSI |  12 .07. 2016 ob  11: 15
Ne moreš reševati delovnih mest z nizko dodano vrednostjo v prezadolženem podjetju. Treba je ustvarjati nova delovna mesta z večjo dodano vrednostjo tudi v Kopru in takim firmam je treba pomagat. Potem bodo imeli delavci tudi boljše plače in večjo socialno varnost. Na račun CIMOSA, ki je vreča brez dna je država pognala ogromne količine evrov namesto , da bi z temi evri odpirala kvalitetna delovna mesta v dobrih firmah. To je naš davkoplačevalski denar.
VSI  |  11 .07. 2016 ob  23: 28
Bi morasli reševat VSA delovna mesta .
re ti |  11 .07. 2016 ob  18: 03
Ma tudi ves drek oblastnikov ni treba jest.upret drugace kot ustavit delo se ne mores ce ni delavcev ni oblastnikov
ti |  10 .07. 2016 ob  16: 37
Vlada pri CIMOSU ne more narediti nič, ker ji to zakon ne dovoljuje. Kiks DUTB pri sanaciji je bil narejen, lahko so sankcionirani akterji sanacije in stari in novi nadzorniki. Glavne napake so se zgodile zaradi napačne poslovne politike zadnjih uprav. Te uprave pa bi morale odgovarjati. PRIMORSKA pa tu nima kaj vstajati, saj nismo v Miloševičevem času, ko so bili v Srbiji mitingi..
simon |  10 .07. 2016 ob  16: 24
KJE JE VSTALA PRIMORSKA. Zakaj tukaj ne ZAHTEVAJO POGOVOR z Mirotom . postavijo ultimatov, odstop ministra, zamenjavo državnega sekretarja , barikad, ni niti kulturnega programa in ne barikad.
trezen |  10 .07. 2016 ob  15: 15
Delavec v CIMOSU gara za majhno plačo. Veliko ne more imeti, ker ni dobička. Uprava pa si deli velike nagrade, ker je to denar nas davkoplačevalcev. Torej, vstaje V Cimosu NE MORE BITI, ker bi to pomenilo avtomatičen stečaj in je vse skupaj prepozno. V Luki pa so enormni dobičkI, pa ne račun dobrega dela IZVAJALCEV. VSTAJA se je zgodila zaradi bojazni, da bo potrebno z delom povečati dobičkonosnost, kar pomeni izguba monopola lobijev. Če bi CIMOSOVI izvajalci delali v LUKUI, se bi dobiček enormno povečal. To je ta resnica in ulica, ni orodje upravljanja..to je bilo v SAMOUPRAVLJANJU..
jaz |  10 .07. 2016 ob  12: 00
Odpisali so jim 200 milijonov in še vedno so prezadolzeni, kar pomeni, da Cimos takšen, kot je, ni vreden nič. Če bi ga prodali leta 91 bi bilo danes ali uspešno podjetje ali pa vsaj ne bi davkoplacevalci zalagali za njihove neodplacane kredite. Tistemu, ki tukaj spodaj pravi, da najmga država kupi, pa sporočam, da ga je ravno to lastništvo pripeljalo sem, kjer je!!!!
Kaksne |  09 .07. 2016 ob  20: 56
-1
Veze ima vstaja v luki z cimosom 25 let so tiho in dovolijo upravi da dela iz njih kar hoce nimajo sindikata ali predstavnika ki bi jih zastopal tako da so pripeljali podjetje na kolena.upirat so se morali prej a se vedno je mozno samo naj se uprejo in pomoc bo prisla tudi z strani luskih delavcev in sirse primorske pa tudi Slovenije
Naj župan sveta |  09 .07. 2016 ob  18: 48
A ve kdo koliko smo plačali to nagrado?
1