ČAS, DA SE NAUŽIJEMO VITAMINA D: Na sonce brez krem in kvalitetno jejte

Slovenija

Telo lahko pridobi optimalno količino vitamina D z zmernim izpostavljanjem kože sončnim žarkom ter z mešano in uravnoteženo prehrano. Izpostavljanje obraza in podlahti soncu nekajkrat na teden, 15 minut na dan zadošča za ustrezno preskrbo z vitaminom D, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Vitamin D ima posebno mesto med vitamini, saj poleg virov v prehrani nastaja tudi endogeno v telesu s pomočjo sončne svetlobe. "Naše telo samo tvori dovolj vitamina D, če nekajkrat na teden po približno 15 minut soncu izpostavljamo obraz, roke in dekolte ali druge dele kože. Pomembno je, da smo neposredno izpostavljeni sončni svetlobi in da ne uporabljamo krem za sončenje. Po nekajminutnem sončenju uporabimo zaščitno kremo in oblačila ali se prestavimo v senco," svetujejo na NIJZ.

Vitamin D je pomemben za normalno rast kosti, zob, delovanje mišic in imunskega sistema. Ljudje, ki veliko časa preživijo v zaprtih prostorih ali živijo na severnih zemljepisnih širinah, si dovolj vitamina D lahko zagotovijo le z ustrezno prehrano ali z jemanjem vitaminskih prehranskih dopolnil. Naravni viri vitamina D so ribje olje, sardine, losos, tuna, jajčni rumenjak, mleko in mlečni izdelki.

Do pomanjkanja pri zdravih otrocih, mladostnikih in odraslih pride zaradi nezadostne izpostavljenosti sončnim žarkom ali zaradi prehrane, v kateri ni dovolj vitamina D. Pomanjkanje vitamina D se klinično pokaže z motnjami uravnavanja vsebnosti kalcija in fosfatov ali splošno demineralizacijo kosti, bolečinami v kosteh, spontanimi frakturami in oslabelostjo mišic. Pri odraslih se te spremembe imenujejo osteomalacija. Nizka preskrba z vitaminom D prispeva k nastanku osteoporoze v starosti. Za optimalen učinek vitamina D je potreben ustrezen vnos kalcija in velja tudi obratno.

Pri otrocih se po navedbah NIJZ lahko pojavijo zaostanek v rasti in deformacije skeleta, zlasti dolgih kosti, oziroma rahitis. Zato dojenčki dobivajo kapljice z D vitaminom, saj vsebnost vitamina D v materinem mleku ne zadošča za pokrivanje potreb. Pomanjkanje vitamina D pri nosečnicah je povezano s povečanim tveganjem za pojav povišanega krvnega tlaka in pojavom beljakovin v urinu v nosečnosti ter nosečniške sladkorne bolezni.

V starosti je sposobnost za tvorjenje vitamina D v koži v primerjavi z mladimi odraslimi občutno zmanjšana. Če se temu pridruži še omejeno zadrževanje na prostem, kar se pogosto dogaja, potem je smiselno uživanje prehranskih dopolnil z vitaminom D v zmernih odmerkih.

Stanje vitamina D v organizmu se najlažje ugotovi na podlagi koncentracije 25-hidroksi vitamina D v krvni plazmi, take preiskave se že izvajajo v biokemijskih laboratorijih.

Znaki prekomernega vnosa vitamina D so zmanjšan tek, slabost, bruhanje, žeja, pogosto uriniranje, občutek utrujenosti, zmedenosti, nervoze in visok krvni tlak. Prekomerni vnos vitamina D ni možen s prekomerno izpostavljenostjo soncu, možen pa je z vnosom prehranskih dopolnil z visokimi odmerki vitamina D, so še zapisali na NIJZ.

Deli novico:

FKK |  16 .05. 2017 ob  15: 34
Komaj čakam, da moja mucica dobi malo vitamina D.