Občina Izola na javni dražbi, ki jo je objavila 1. avgusta, prodaja dve nepremičnini – stavbno zemljišče v zaselku Slami in samostojno gradbeno parcelo ob cesti skozi Korte.
BOGATIČEVA OBČINA ZNOVA PRODAJA PARCELE: Za eno izklicna cena nekaj manj kot 30.000 evrov (FOTO)
Izola
Lega zemljišča v Kortah
Naprodaj je 583 kvadratnih metrov veliko stavbno zemljišče v zaselku Slami, za katerega veljajo prostorski ureditveni pogoji v Občini Piran (nepremičnina je na meji z Občino Izola). Izklicna cena znaša 29.800 evrov.
Prodaja se tudi 540 kvadratnih metrov velika samostojna gradbena parcela ob cesti skozi vas Korte. Skladno z ureditvenim načrtom Korte je na gradbenih parcelah velikosti od 500 do 800 kvadratnih metrov mogoče postaviti objekt z do tremi stanovanjskimi enotami, od katerih pa je ena lahko poslovna. Predkupno pravico ima Stanovanjski sklad RS. Izklicna cena znaša 125.600 evrov.
Zemljišče v Kortah je ob cesti, ki poteka skozi vas.
Izklicne cene so brez vštetega DDV oziroma davka na promet nepremičnin. Javna dražba bo potekala v četrtek, 22. avgusta, ob 15. uri v sejni sobi občinskega sveta na Trgu Etbina Kristana 1 v Izoli. Najnižji znesek višanja kupnine bo 1000 evrov.
Tisti, ki želijo sodelovati na dražbi, morajo vplačati varščino v višini 10 odstotkov izklicne cene nepremičnine najkasneje do vključno ponedeljka, 19. avgusta.
Več informacij in dokumenti, povezani z dražbo, so na tej povezavi.
Iz objave št.584531 - 5.1.2022 iz Občine Izola je razvidno da se pri SD OPNju upoštevajo strokovne podlage:
* Krajinska zasnova zalednega dela občine Izola,
* Strokovne podlage za poselitev za zaledje občine Izola,
* Demografska študija za potrebe urejanja prostora in ostalih potreb Občine Izola,
* Strokovne podlage za spremljanje stanja v prostoru,
* osnutek Izhodiščnega poročila o prostorskem razvoju občine Izola.
Skupaj oblikujemo nov OPN in prihodnost Izole:
Izolski občani so na referendumu januarja leta 2022 zavrnili uveljavitev sprejetega OPN. Civilna iniciativa Gibanje za Izolo je podala 33 zahtev, s katerimi bo občina uskladila krovni prostorski občinski akt, ki ga mora sprejeti do konca leta. Občina je v dosedanjih postopkih skupaj z zunanjimi strokovnjaki preučila zahteve in pripravila predloge za njihovo upoštevanje v prvem in drugem delu posvetovalnega procesa.
Predlogi so bili oblikovani na 5 srečanjih posvetovalne skupine, katere člani so poleg predstavnikov civilne iniciative tudi predstavniki gospodarstva, kulture, turizma, športa, mladih, starejših, znanosti, pomembnejših lastnikov zemljišč ob morju in prostorske stroke. Od novembra lani do konca januarja letos so v posvetovalni skupini obravnavali vseh 33 referendumskih zahtev.
Za nam sta prvi in drugi del posvetovalnega procesa – Prvi del: posvetovalna skupina in podskupina za kmetije
Postopek obravnave v posvetovalni skupini so začeli z lažjimi referendumskimi zahtevami, glede katerih so se dokaj hitro poenotili in pripravili predloge za uskladitev OPN. Sledila je obravnava kompleksnejših zahtev, ki posegajo v strateški razvoj občine, predvsem mesta. To so zahteve, ki se nanašajo na območje "za Drogo", skupnega območja Arga in Male opreme, ladjedelnice, na zelene površine pod izolsko bolnišnico ter na pet razvojnih pobud na kmetijskih zemljiščih. Na zaključnem srečanju, ki je potekalo 30. januarja letos, so člani in članice posvetovalne skupine pripravili predloge za uskladitev OPN tudi s kompleksnimi zahtevami.
Sočasno je bila imenovana posebna podskupina, ki je pripravila kriterije za obravnavo pobud občanov, poslanih občini v postopku izdelave OPN, nanašajo pa se na ureditev kmetij. Podskupina, ki jo sestavljajo vinarji, oljkarji ter drugi predstavniki s področja kmetijstva in z njim povezanih strokovnih institucij, se je sestala 5. marca in 11. aprila.
Drugi del posvetovalnega procesa: posveti z zainteresirano javnostjo
Čeprav sta posvetovalna skupina in podskupina za kmetije opravili zelo pomembno delo, nista mogli nadomestiti širše javnosti, udeležbe občanov in občank na javnih posvetih. Zato so bili v nadaljnjem postopku organizirani trije javni posveti: dva v mestu (13. in 18. marca v prostorih hotela Delfin oziroma OŠ Vojke Šmuc) ter eden na podeželju (14. marca v vaškem domu na Šaredu). Teh posvetov so se udeležili tudi nekateri člani posvetovalne skupine, ki so spremljali upoštevanje podanih predlogov v postopku sprejemanja novega OPN. Vabljena je bila vsa zainteresirana javnost, saj jo je občina želela celovito seznaniti in pridobiti dodatna mnenja oziroma predloge za uskladitev OPN.
Posebna pozornost je bila namenjena izražanju mnenj glede prostorske ureditve območja "za Drogo", širšega območja ladjedelnice ter skupnega območja Arga in Male opreme. Njihova ureditev je bila predmet delavnic, ki so bile del javnih posvetih, saj so se v posvetovalni skupini za prvi dve navedeni območji ("za Drogo", širše območje ladjedelnice) dogovorili, naj občina končni predlog upoštevanja referendumskih zahtev oblikuje na podlagi tehtanja vseh vidikov prostorskega načrtovanja, vključno z izsledki javne razprave. Za širše območje ladjedelnice so se prav tako uskladili, naj občina pridobi še mnenja prebivalcev, za Argo in Malo opremo pa naj pristopi k pripravi enotne razvojne strategije za ta prostor ob morju.
Poleg tega je posvetovalna skupina sprejela konkretna predloga: za območje "za Drogo", kjer je neuveljavljeni OPN predvideval ureditev nove gospodarske cone, naj se ohrani sedanja kmetijska namenska raba in se stavbnih zemljišč ne širi, za Argo in Malo opremo pa, naj se ohrani veljavna namenska raba območja in se novih stanovanj ne predvidi.
Od projektne naloge za uskladitev OPN do novega predloga OPN
Strokovne službe občine skupaj s prostorskimi in pravnimi strokovnjaki zdaj tehtajo možne prostorske rešitve, strokovne argumente zanje ter zbrana mnenja in predloge javnosti. V ospredju je uveljavljanje javnega interesa, v največji možni meri bodo upoštevani tudi vplivi na zasebne interese.
Na temeljih rezultatov presojanja in tehtanja bo v nadaljnjem koraku pripravljena projektna naloga za uskladitev OPN; to bo podlaga za pripravo novega predloga OPN, ki bo javno razgrnjen in javno obravnavan. Takrat zbrane pripombe in predlogi bodo preučeni in, če bo možno, tudi upoštevani pri dopolnitvi novega predloga OPN.
V dialogu z javnostjo bo mogoče doseči skupni cilj: sprejetje in uveljavitev široko sprejemljivega OPN, ki bo koristen za sedanje generacije občank in občanov pa tudi za prihodnji družbeni, gospodarski in okoljski razvoj občine.