AMERIČANI GREDO ČREDNI IMUNOSTI NAPROTI: "Danes sem polna upanja," je povedala medicinska sestra, ki so jo cepili prvo

Svet

Newyorška medicinska sestra je bila uradno danes prva oseba, ki so jo v ZDA cepili proti covidu-19 s cepivom, ki sta ga razvila ameriški Pfizer in nemški BioNTech. Nato so cepili ostale njene sodelavce iz stroke, ki so prvi na vrsti pred varovanci domov za ostarele.

Začetek največje kampanje cepljenja je v ZDA sprožil optimizem, da se bo nočna mora v prihodnjem letu morda res končala in mediji to, skupaj z distribucijo cepiva, spremljajo podrobno v neposrednih prenosih.

Optimizem je zasenčilo dejstvo, da se smrtni davek covida-19 v državi približuje 300.000, z virusom pa se je okužilo že 16,3 milijona ljudi.

"Danes sem polna upanja," je povedala medicinska sestra Sandra Lindsay, potem ko je dobila prvega od od dveh potrebnih odmerkov cepiva v bolnišnici Long Island Jewish Medical Center v newyorškem Queensu. Dodala je, da se počuti normalno, tako kot po vseh dosedanjih cepljenjih.

Newyorški guverner Andrew Cuomo, ki se je med epidemijo proslavil z novinarskimi konferencami, ki so bile z zanašanjem na znanost in dejstva nasprotje tistim predsednika ZDA Donalda Trumpa v Beli hiši, je izjavil, da se je prižgala luč na koncu predora. Vendar pa je predor po njegovih besedah še vedno zelo dolg.

Odmerke cepiva pošiljajo po ZDA in jih bodo, dokler se ne bo cepilo dovolj ljudi, da bo dosežena tako imenovana čredna imunost. Pred ZDA so cepljenje proti covidu-19 začeli že v Veliki Britaniji in nekaterih drugih državah po svetu.

This is what heroes look like. Sandra Lindsay, an ICU Nurse at Long Island Jewish Medical Center in Queens, became the...

Objavil/a Governor Andrew Cuomo dne Ponedeljek, 14. december 2020

V ZDA gre za ogromno logistično operacijo, saj cepivo transportirajo v posebnih hladilnikih, glavno vlogo pa imata dostavni podjetji UPS in FedEx, ki imata najbolj ustrezno infrastrukturo.

Cepili bodo najprej odrasle osebe, saj študije učinka na otroke še potekajo. Prav tako še ni povsem jasno, kako je s cepljenjem nosečnic, čeprav je združenje ameriških ginekologov že sporočilo, da morajo cepiti tudi nosečnice.

Predsednik Trump je po prvem javnem cepljenju v Queensu, kjer se je rodil, tvitnil čestitko ZDA in čestitko svetu. Tvitnil je tudi, da bodo visoki uradniki njegove vlade še malce počakali na cepivo skupaj z drugimi Američani, potem ko se je razvedelo, da nameravajo zaposlene v Beli hiši cepiti preko vrste že ta teden.

"Ljudje, ki delajo v Beli hiši, bi morali dobiti cepivo malce kasneje, razen če bo nujno potrebno. Prosil sem za to prilagoditev. Sam še nimam na programu cepljenja, a se ga veselim ob ustreznem času," je tvitnil Trump, ki je že prebolel covid-19.

Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) je v petek izdala dovoljenje za izredno uporabo cepiva, prvih 2,9 milijona odmerkov pa so v nedeljo začeli razpošiljati po vseh zveznih državah. Več kot sto bolnišnic in drugih distribucijskih centrov naj bi do srede prejelo cepivo, s katerim bodo v ZDA, ki velja za najhuje prizadeto državo v pandemiji covida-19, cepili skoraj tri milijone ljudi.

Cepljenje proti covidu-19 so danes začeli tudi v Kanadi manj kot teden dni po odobritvi cepiva Pfizerja in BioNTecha. Prvo so cepili negovalko Anito Quidangen v bolnišnici v Torontu, ki dela s covidnimi bolniki, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V državo je že prispelo prvih 30.000 odmerkov cepiva, ki so jih razdelili v 14 mest po državi. Prednost pri cepljenju bodo imeli starejši in zdravstveni delavci, poroča britanski BBC.

Na Bližnjem vzhodu so v Abu Dabiju prav tako danes začeli s cepljenjem javnosti, pet dni po tem, ko so Združeni arabski emirati odobrili uporabo cepiva kitajskega farmacevtskega velikana Sinopharm.

V Aziji pa se je danes Singapur pridružil državam, ki so odobrile uporabo cepiva Pfizerja in BioNTecha. Med njimi so Velika Britanija, Kanada, Bahrajn, Savdska Arabija, Mehika in ZDA.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija