Po nekajtedenskem "prazničnem" premoru, se pripravlja druga vseslovenska vstaja. Dogajanje bo potrebno spremljati tudi v Kopru, kjer organizatorji danes pričakujejo več kot 1000 protestnikov.
Čeprav so protesti takorekoč po celi državi, vključno z Mariborom, kjer se je vse skupaj začelo, v zadnjem obdobju nekoliko slabše zastopani in gledano z vidika udeležbe manj številčni, bodo dogodki zadnjih dni najbrž prilili nekaj olja na ogenj. Zaradi poročila Protikorupcijske komisije glede premoženja Janeza Janše in Zorana Jankoviča, predvsem pa zato, ker so prazniki mimo, gre danes pričakovati višjo udeležbo, morda tako, kot je bila zabeležena konec novembra, ko se je na trgu zbralo več kot 700 protestnikov.
Objava na Facebooku
Koper ni izjema
Facebook skupina Obalna vstaja, ki koordinira dogajanje na Obali, je tako napovedala suport vseslovenski vstaji in protest v Kopru. Kljub temu, da skupina deluje anonimno, smo se uspeli povezati z njenimi voditelji. Ti so za naš medij zapisali: "V petek pričakujemo in upamo na udeležbo čez 1000 ljudi, saj smo naredili veliko reklame in veliko ljudi je že izvedelo za proteste. Koprski protest je uperjen proti vsej politični eliti, saj nas tako vodenje in tako sprenevedanje slovenskih politikov vodi samo v propad, česar pa si mi ne želimo, ker imamo preveč radi to našo državo. Ne moremo le nemo gledati, kako se politiki mastijo, kradejo denar itd., medtem ko ljudstvo strada." Zapisali so tudi, da bodo še nekaj časa delovali anonimno, da ne iščejo liderja protestov, želijo si le, da bi ti uspeli.
"Lokalnih zahtev nismo oblikovali, razen tega, da so sedaj govorice, da bi vlada prodala Luko Koper. Temu odločno nasprotujemo, saj bi to pomenilo propad za občino in za ljudi, saj je Luka Koper eno redkih podjetij, ki posluje dobro in prinaša denar. Sicer pa gre za suport vseslovenski vstaji ter tamkajšnjim zahtevam," so še zapisali.
Na strani Obalna vstaja sicer piše naslednja zahteva: Potrdilo o nekaznovanosti za opravljanje katerekoli funkcije v politiki, omejitev na največ dva mandata vseh političnih funkcij, konec politike izčrpavanja proračuna, avstralski pokojninski sistem in manjše število občin.
Več iz rubrike Pod lupo:
"Slovaške pogodbe v Žitu" z druge plati
Kdo orje po dolini reke Dragonje?
Odklonili nudenje pomoči: Strokovno ravnanje ali malomarnost?