Kdo orje po dolini reke Dragonje?

Na tabli v dolini reke Dragonje, ki je zatočišče številnih sprehajalcev in ljubiteljev neokrnjene narave, piše, da je ta naravna vrednota. In kot taka tudi zaščitena, saj mora ostati neoporečna. Kljub temu pa si je nekdo privoščil poseg v ta prostor in si z bagerjem utrl novo gozdno pot. 

"Ko sem se sprehajal po dolini, kamor pogosto zahajam, sem začudeno opazil, da nekdo dobesedno orje z bagerjem po gozdu, kjer si utira pot. Ne vem, za koga gre in kam sploh želi pot speljati. Dejstvo pa je, da to počne tik ob strugi reke, le nekaj korakov od table, na kateri piše, da je omenjeno območje naravna vrednota," nam je zaupal kolega z Radia Capris, ki sicer ni želel biti imenovan.

Omenjeno območje sicer ni del kakšnega parka, čeprav si območna enota Piran Zavoda za varstvo narave RS že od leta 2009 prizadeva, da bi omenjeno obočje razglasili kot krajinski park. Naravovarstvena namembnost območja je bila opredeljena v občinskih planskih dokumentih že v drugi polovici osemdesetih let prejšnjega stoletja, v letu 2007 pa sta občini Koper in Piran na tedanje Ministrstvo za okolje in prostor naslovili pobudo za trajno zavarovanje porečja reke Dragonje. Na osnovi te pobude in 117. člena Zakona o ohranjanju narave je Zavod RS za varstvo narave v dogovoru z MOP v letu 2009 pripravil strokovni predlog za zavarovanje Krajinskega parka Dragonja. Strokovni predlog pokriva le področje ohranjanja narave in je izhodišče za pripravo akta o zavarovanju in usklajevanju z drugimi sektorji ter dejavnostmi v prostoru.

Razlog za zaščito je predvsem biotska raznovrstnst. Ob študiji so namreč strokovnjaki zapisali, da je "pestrost rastlinskih in živalskih vrst tu zelo velika. Številni so naravno ohranjeni življenjski prostori, med katerimi so vsi, razen gozda in rečnih habitatov, nastali kot posledica človekove tisočletne rabe tal. S krčenjem prvotnega gozda v prid obdelovalne zemlje je človek nehote ustvaril številna nova življenjska okolja ter rastlinske in živalske združbe z vrstami, ki so se prilagodile življenjskim razmeram tega prostora." To pa vsekakor ni razlog, da lahko nekdo na tako pestrem, pa tudi občutljivem območju enostavno poseže v gozd in si utrdi cesto.

Iz Ministrstva za kmetijstvo in okolje so nam spročili, da "Inšpekcija za okolje in naravo prijave o navedenem posegu v naravno vrednoto do sedaj še ni prejela, zato zadeve tudi še ni obravnavala, bo pa to storila v kratkem." Zadevo pa so predali Zavodu za varstvo narave Piran, ki ga vodi Robert Turk, ta pa bo celotno dogajanje preveril na terenu. 

Več iz rubrike Pod lupo:

Odklonili nudenje pomoči: Strokovno ravnanje ali malomarnost?

"Dekleti sta se začeli slačiti v avtu"

TOP 5: Najboljše kolumne letošnjega leta

Deli novico:

bumbar |  11 .01. 2013 ob  11: 55
Kaj je zdaj s to novico? A ste uspeli zvedet kdo to orje???
bumbar |  11 .01. 2013 ob  11: 53
Kaj je zdaj s to novico? A ste uspeli zvedet kdo to orje???
mičo |  09 .01. 2013 ob  21: 10
...kolikor mi je znano ni prvi, brutalni, poseg v reko. Dosti smo si sami krivi, ker spimo z varovanjem je. Naravovarstvene delavnice pokojnega Vlada Šava, plava po Jadranu, projekt Dragonja včeraj – danes – jutri, razen čudovite oddaje RTV Koper (cca 18 let tega), besede okrogle mize plavajo po Jadranu, zaveza reki za Park za življenje (cca 14 let) plava po vodi, Krajinski park ideja in seznanitev prebivalcev porečja s sorodnim (Kozjansko, častil takratni župan) vse plava po vodi s strelom v prazno, Istrska konjeniška pot, začrtana z našo izkušnjo premnogih jež po njej, neuporabljana, občasno z naše strani, danes novi datumi iste ideje, iste besede, taistih oseb morda in upajmo ne bodo tudi te plavale po Jadranu odnešene s tokom reke. Kar strah me je letošnjega prvega obiska reke, ker vsakič nekaj novega dogaja, ma ne lepoti...
...reka drži se, vredna si tega!