PO OBISKU V BRUSLJU: Se bo komisija odločila za častno dejanje?

Slovenija

Evropska komisija ima možnost častnega dejanja, da na podlagi priporočila evropske varuhinje človekovih pravic Sloveniji posreduje hrvaško dokumentacijo, ji da čas za njeno preučitev in prekine postopek sprejemanja delegiranega akta za dodelitev izjeme Hrvaški pri uporabi imena teran, je v Bruslju poudaril kmetijski minister Dejan Židan.

Dejan Židan

Minister mnenje evropske varuhinje o nepravilnosti odločitve komisije proti razkritju hrvaške dokumentacije, ki ga je zahtevala Slovenija, razume kot pomembno novo dejstvo in prelomno točko. "Sedaj je jasno, da je postopek nepravilen," poudarja.

Komisija ima po Židanovih besedah zdaj tri možnosti: da to mnenje zavrne kot nepomembno, da opozorilo sprejme in ustavi postopek ali da v skladu s priporočilom Sloveniji posreduje dokumente, ji da čas za njihovo preučitev in postopek prekine.

Minister pravi, da sicer še vedno obstaja tudi črni scenarij - tožba komisije na Sodišču EU, na katerega se prav tako še naprej pripravljajo. To po njegovih besedah ni nič neobičajnega, saj članice pogosto tožijo komisijo in pogosto tudi zmagajo.

V Sloveniji je preveč tistih, ki prehitro sklonijo glavo, še meni minister in izpostavlja, da slovenski predstavniki v nobenem primeru nimajo pravice skloniti glave, ko gre za zaščito terana.

Predsednik civilne iniciative za zaščito terana Marjan Colja je na novinarski konferenci poleg informacije o ponarejenih hrvaških dokumentih izpostavil tudi "govorice", da predlog delegiranega akta še ni javno objavljen zaradi težav s pravno službo.

Marjan Colja 

V komisiji v odzivu na to pravijo, da datum objave predloga akta ni določen in da postopek poteka po običajnih korakih, na primer predlog akta je treba prevesti pred objavo na portalu za izboljšanje zakonodaje, ko postane javen.

Po mesecu dni na tem portalu roma akt predvidoma v pisni postopek v sprejetje na komisiji, v okviru katerega odločajo komisarji. Nato začne teči dvemesečno obdobje, v katerem lahko Svet ali Evropski parlament akt z ustrezno večino zavrneta.

Akt je sicer skoraj nemogoče izpodbiti, saj je za zavrnitev na Svetu potrebna super kvalificirana večina članic, kar je 72 odstotkov ali 21 članic, ali absolutna večina v Evropskem parlamentu.

Deli novico:

Ištrijan |  01 .03. 2017 ob  09: 46
Istrian, kaj po tvoje bi lahko vsak kupil bilo katero trto (rec. Tokaji) in ji da ime, čeprav je zaščiteno: "Teran ni ime vinske sorte, ampak ime vina, ki ga iz sorte refošk pridelujejo na Krasu." Teran ni sorta grozdja, da se razumemo in niso čakule. Če pa so Hrvati ponarejali dokumente in delali za hrbtom svoje sosede, pa pride do takih zapletov s Slovenijo in vroče krvi!
Yo |  01 .03. 2017 ob  09: 28
Istrijan, nehajmo se slepiti. Teran je vino, basta. Pa zaščiteno. Če imajo sadike teran, kar naj bi imeli, v čem je problem, da vino poimenujejo drugače? Veliko drugih vin se je poimenovalo drugače, ker jih je nekdo geografsko zaščitil. Tudi pri nas imamo take primere... Očitno ime vina teran nekaj pomeni, sicer ne bi Hrvati na polno rinili v poimenovanje. In delali še naprej škodo imenu vina...
Recimo ima Ikea ali kdo zaščiten nek lesen izdelek. Ti narediš identičnega in ga enako poimenuješ, pa pač trdiš, da si uporabil drug les...
Istrijan |  01 .03. 2017 ob  07: 24
Naša delegacija zatrjuje, da so Hrvati ponaredili podatke.
Problem je v temu, da govori to kar tako v tri dni na osnovi čakul.
Čakule pa izhajajo iz trditve, da naj bi Hrvati kupovali sadike pri nas in jih nato sadili pri njih, kar se lahko zgodi.
Ni pa to nobeno pravilo.
Pozabljajo pa na dejstvo, da imajo hrvati svojo sorto ki se od vedno imenuje teran.
In ta sorta se genetsko razlikuje od refoška.
Na krasu pa sadijo sorto refošk in ne istrski teran.
Mislim, da bojo s svojim nepremišljenim delovanjem dosegli samo spor s Hrvati in nas bojo osmešli pred celotno Evropo.