ZAKAJ JE NOVA ŠOLA NA ŠKOFIJAH TAKO POSEBNA? Ima vrsto novosti, ki vplivajo na višjo kvaliteto pouka in dobro počutje otrok

Koper

Sodobna in zelo svetla šola je posebnost med slovenskimi šolami, saj prinaša vrsto novosti, ki vplivajo na višjo kvaliteto pouka in dobro počutje otrok. Investicija, za katero je Mestna občina Koper (MOK) odštela skoraj 16 milijonov evrov, upravičeno dobiva sloves najlepše šole v Sloveniji. Od učilnic s premičnimi stenami do zelene strehe, ki je lahko rekreativna površina, atrijev z igrali, zeliščnega vrta, nasadov sadja in poljščin  vse to so rešitve, ki omogočajo pouk v učilnicah ali na prostem in predvsem veliko medsebojnega druženja. Zato ni naključje, da je šola prejela prestižno nagrado OHS Award za arhitekturne dosežke.

Objekt je terasaste in stopničaste oblike, ki ponuja možnosti alternativnih oblik pouka in se prilagaja okoliški gradnji. Arhitekturna zasnova šole vključuje suhozid, pergolo in druge tipično sredozemske elemente, krajinska ureditev pa se navezuje na obstoječe grajene, rastlinske in krajinske značilnosti prostora. V okolici šole je bilo na novo zasajenih približno 88 večjih dreves, sadnega drevja in oljk ter številne druge rastline.  

Kot so zapisali pri Festivalu arhitekture in prostorskih ureditev Odprte hiše Slovenije, zasnova šole na Škofijah učencem pripoveduje o šoli kot izobraževalni ustanovi, kar se odraža v formalni razporeditvi učilnic in o šoli kot prostoru druženja, kar se odraža skozi višinsko in tlorisno razgiban sistem skupnih prostorov z neposredno povezavo z zunanjostjo.

Zanimalo nas je, kaj ta utemeljitev nagrade konkretno pomeni za tiste, ki v šoli preživljajo večino svojega dneva, torej učence in učitelje, zato smo ravnateljico šole Enejo Baloh zaprosili za predstavitev nekaterih rešitev. 

Po besedah Balohove se arhitekturne posebnosti šole kažejo med  drugim v razporeditvi prostorov, steklenih površinah oziroma stenah, ki učencem od prvega do petega razreda omogočajo dostop do vmesnih atrijskih (igralnih) površin in tako hibridnosti pouka v učilnici in na prostem.

"Učilnici prvega razreda imata premično steno, ki omogoča razširitev posameznega prostora ter združitev obeh učilnic. Premično steno ima tudi učilnica likovne umetnosti, ki se lahko odpre na glavno šolsko stopnišče." 

Zasnova stavbe omogoča tudi vlogo šole kot prostora druženja. "Garderoba s šolskim stopniščem, jedilnica in knjižnica omogočajo izvedbo prireditev in drugih oblik druženja. Učenci na teh površinah preživljajo rekreativne odmore in v jutranjem času čakajo na začetek pouka," pove ravnateljica Balohova.

Okolica in hortikulturna zasnova šole omogoča pouk na prostem"Stavba ima zeleno streho, ki jo bomo ob ustrezni ozelenitvi uporabljali kot rekreativno površino in jo uredili za pouk na prostem. Slednjega omogočajo tudi vmesne atrijske površine z igrali za razvijanje motoričnih spretnosti, zeliščni vrt ter obdelovalne površine," pojasni Balohova. Tako so že uredili prvo zasaditev, in sicer nasad kivijev in poljščin. Pred šolo je predvideno tudi balinišče.

Župan MOK Aleš Bržan je stavbo razglasil za "najlepšo šolo v Sloveniji". Kot kažejo izkušnje, ta zanimiva šolska arhitektura pozitivno vpliva na izboljšanje počutja tako učencev kot učiteljev in celotno pedagoško delo.

"Prostor je pomembno izhodišče za snovanje in realizacijo pedagoškega procesa in nov objekt šole je zagotovo ključen motivacijski dejavnik za zagotavljanje spodbudnega, vključujočega in inovativnega učnega okolja. Zadovoljstvo vseh deležnikov, zaposlenih, učencev, staršev in krajanov se kaže v izvajanju pouka, dodatnih dejavnostih, prireditev in medsebojnem povezovanju, ki ga prostor nudi in spodbuja," še poudarja ravnateljica Eneja Baloh.

Nagrada OHS AWARD za arhitekturne dosežke je posebna tudi zato, ker nagrajuje celotno ekipo, ki pri projektu sodeluje – od arhitektov, inženirjev, izvajalcev, pa do naročnika in investitorjev, saj morajo za uspeh arhitekturnega projekta vsi razumeti, kaj pomeni kakovosten prostor in tej zamisli slediti do konca izvedbe.

To je gradbeniška zgodba z dobrim koncem. Samo želeti si je, da bi v našem prostoru videli še več takšnih uspešnih arhitekturnih in gradbenih rešitev.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija