Predsedovanje EU bo z novim letom od Cipra za pol leta prevzela Irska, ki bo v tej vlogi sedmič. Od prejšnjega predsedovanja leta 2004 se je država preobrazila iz samozavestnega keltskega tigra v protektorat trojke mednarodnih posojilodajalcev. Stabilnost, delovna mesta in rast - to je moto Ircev, ki napovedujejo stvarno predsedovanje brez blišča.
Za krmilo EU Irska − nekdaj keltski tiger, danes protektorat trojke
"Irska si bo prizadevala za rešitve," je napovedal Enda Kenny, premier ali v irski gelščini taoiseach in prvi mož največje irske stranke, desnosredinske Fine Gael. Kennyja se drži sloves dolgočasnega politika in lesenega govorca, ki Evrope zagotovo ne bo razvnemal z navdušujočimi govori, a obenem dobrega menedžerja in političnega tekmeca, ki ga nikakor ne gre podcenjevati.
"Irsko predsedstvo bo realistično, a obenem optimistično ... Za nas je kozarec napol poln, ne napol prazen," je dejal podpredsednik irske vlade ali tanaiste Eamon Gilmore, ki je tudi minister za zunanje zadeve in trgovino ter vodja levosredinskih laburistov, manjše koalicijske partnerice. Gilmore prinaša barvo, ki je Kenny nima, odnos med njima velja za težavnega.
Tiger se ne joka več...
To bo predsedstvo, osredotočeno na vsebino, ne na slog in šov, pa je poudarila komaj 32-letna ministrica za evropske zadeve iz Fine Gael Lucinda Creighton, ki bo skupaj z irskim veleposlanikom pri EU Roryjem Montgomeryjem na dnevni ravni bdela nad tem, da bo evropski stroj pod irsko taktirko deloval karseda brezhibno.
Tako so trije obrazi irskega predsedstva opisali modus operandi Irske za krmilom EU. Te besede niso nikakršno presenečenje, saj je Irska v programu mednarodne finančne pomoči, zato si blišča niti ne more privoščiti. V Dublinu bodo za tokratno predsedovanje odšteli 60 milijonov evrov, medtem ko jih je položaj na čelu unije leta 2004 stal skoraj še enkrat toliko, 110 milijonov evrov.
Irska, ki se je EU pridružila leta 1973, skupaj z Veliko Britanijo in Dansko, ter bo tako prihodnje leto praznovala 40. obletnico članstva v uniji, bo EU - oziroma po bruseljsko korektno Svetu EU - predsedovala sedmič. Njeno prejšnje predsedovanje je zaznamovala največja širitev doslej, veliki pok maja 2004, ko se je uniji pridružilo deset novih članic, tudi Slovenija.
Irska predseduje EU ali EU Irski in drugim "nesamostojnim"?
Irska je širitev izrecno izpostavila tudi v tokratnem programu predsedovanja. Tolikšne pozornosti države v čakalnici na vstop v unijo že dolgo niso bile deležne. "Smo izjemno navdušeni nad širitvijo," je nedavno v Bruslju poudarila Creightonova. V kolikšni meri jim bo navdušenje uspelo udejanjiti z dejanskim napredkom, je seveda drugo vprašanje.
Irci upajo na hiter napredek Islandije, oživitev pogajanj s Turčijo, začetek pogajanj s Srbijo in začetek pogajanj o stabilizacijo-pridružitvenem sporazumu s Kosovom. Makedonije, ki si prav tako želi začeti pogajanja, niso omenili. Predvsem pa pričakujejo vstop Hrvaške v EU 1. julija, dan po izteku njihovega in na prvi dan predsedovanja Litve, kot je predvideno.
V povezavi z ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v Sloveniji je Creightonova pred dnevi v Bruslju poudarila, da "dvostranska vprašanja ne smejo ovirati pristopnega procesa". "Kateri koli problem, ki ga ima Slovenija s Hrvaško in obratno, mora biti rešen dvostransko," je izpostavila. Morebitna slovenska blokada Hrvaške tako v irskem predsedstvu očitno ne bi naletela na razumevanje.
Stabilnost, delovna mesta in rast - to je sicer moto irskega predsedstva, ki se želi osredotočiti na ponoven zagon evropskega gospodarstva. Evropske prioritete so tudi irske prioritete, še poudarjajo Irci, ki napovedujejo, da bodo leta 2013 kot prva država pod nadzorom trojke izstopili iz programa pomoči, se postavili na lastne noge in se vrnili na finančne trge.
Irska bo sicer predsedovala med volitvami v Italiji in pred volitvami v Nemčiji, ki bi lahko zavrle pomembne odločitve. A Ircev to ne skrbi. "Že 18 mesecev vsakič, ko pride kakšen kompleksen dosje na dnevni red, poslušam o tem, kako se ne bo dalo nič storiti zaradi teh ali onih volitev. Realnost je drugačna ... EU bo nadaljevala pot naprej," je prepričana Creightonova.
Po uveljavitvi lizbonske pogodbe se je vpliv rotirajočega, šestmesečnega predsedstva občutno zmanjšal. Zunanjepolitično politiko, razen širitve, usmerja visoka zunanjepolitična predstavnica unije Catherine Ashton, vodenje vrhov, tudi s tretjimi državami, pa je v pristojnosti Van Rompuya.
Več iz rubrike Politika:
Mandela naj bi se počutil bolje
Predsednik, zombiji in izgubljeno ljudstvo
Montija podpira sredina, sodelovanje z Berlusconijem izključeno