"VSAK DAN IZGINE ENA VAS": V mrtvašnici ni več mest, trupla ležijo na hodnikih bolnišnice  

Kronika

V mrtvašnici največje romunske bolnišnice ni več prostora za preminule zaradi koronavirusa. Telesa umrlih bolnikov, zavita v plastične vreče, ležijo postavljena v vrsti na hodnikih bolnišnice v Bukarešti, poroča dnevnik.hr.

Zadnja dva meseca v Romuniji, državi, ki jo je najbolj prizadel četrti val pandemije, vsak dan zaradi koronavirusa umre na stotine ljudi. Stopnja precepljenosti v tej državi je v primerjavi s preostalo Evropo zelo nizka. Z 19 milijoni prebivalcev ima Romunija trenutno eno najvišjih stopenj umrljivosti v Evropi. Prejšnji mesec je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) poslala ekipo, da jim pomaga v boju proti pandemiji.

Tamkajšnji zdravniki so izčrpani in razočarani. "Vsak dan izgine ena vas v državi," je dejal dr. Catalin Cirstoiu, vodja Univerzitetne urgentne bolnišnice v Bukarešti. ''Kaj se bo zgodilo čez teden ali dva? Večja vas? Ali pa celotno mesto? Kje se nameravamo ustaviti?" se sprašuje po poročanju AP.

Strokovnjaki za veliko število umrlih krivijo nizko stopnjo precepljenosti, v celoti je cepljenih okoli 40 odstotkov prebivalstva, kar je zelo malo v primerjavi s 75-odstotnim evropskim povprečjem. Nizka precepljenost naj bi bila posledica splošnega nezaupanja v vlado, pomanjkanja izobraženih in globoko zakoreninjenih gibanj proti cepljenju, ki imajo velik ugled. Med njimi so celo vrhunski zdravniki.

"Finančno smo izčrpani ... fizično in psihično," je potožil Cirstoju. "Vse to na koncu povzroča ena stvar: nezmožnost prebivalstva, da bi se zavedlo, da se je treba cepiti." Po njegovem mnenju ne bi prišlo do takšnega četrtega vala, če bi bilo cepljenih okoli 70 odstotkov prebivalstva.

V bolnišnici so celo čakalnico na urgenci spremenili v prostor za covid-19, ki je zaprt s plastično folijo. Ob dnevih, ko je število sprejemov veliko, so novi pacienti prisiljeni ležati na nosilih na hodnikih, preden dobijo posteljo.

Romunija je najvišje dnevno število smrtnih žrtev zabeležila 2. novembra, ko so poročali o 591 smrti zaradi koronavirusa. Več kot 90 odstotkov jih ni bilo cepljenih. Trenutno je na intenzivni negi 1870 bolnikov. Od začetka pandemije je umrlo približno 51.000 ljudi.

Pred dvema tednoma so razmere oblasti prisilile k uvedbi strožjih omejitev in ukrepov. Tako so covidna potrdila postala obvezna za razne vsakodnevne aktivnosti, kot so obisk telovadnice, kina ali nakupovalnega centra. Uvedena je bila tudi policijska ura.

Čeprav je zadnja zaostritev ukrepov v Romuniji privedla do rahlega zmanjšanja dnevnega števila okužb in smrti, so v torek objavili, da je v preteklih 24 urah umrlo 487 bolnikov s covidom-19. Zdravniki opozarjajo, da je številka še vedno visoka in da je malo verjetno, da se bo kmalu zmanjšala.

Maria Sajin, vodja mrtvašnice na univerzitetni kliniki, pravi, da je v bolnišnici v normalnih okoliščinah največ 10 preminulih na dan, prejšnji teden pa so jih imeli v enem dnevu 35. Med njimi so bili mladi od 20 do 25 let. "Po hodnikih so odmevali kriki sorodnikov, ki so jih prišli prepoznavati," je povedala.

"Njihove družine ne razumejo, kako so lahko tako zboleli, velik problem pa je tudi v tem, da ne razumejo, da se je treba cepiti, da ni zdravila," pravi Sajinova. "To so zelo težki časi, nihče ne razume, da cepiva rešujejo življenja."

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija