VARUHINJA ISTRSKE KULINARIČNE TRADICIJE: Emilija Pavlič o tipičnih velikonočnih jedeh

Koper

V Istri, tam kjer so none pustile sledi in se mame trudijo, da jih prenašajo na svoje hčere in snahe, se tradicija ohranja, pravi priznana primorska kuharica Emilija Pavlič. Tako bo tudi ob tokratnih velikonočnih praznikih za svojo družino pripravila tipične istrske oziroma primorske jedi - žolco, pinco in po praznikih še nadavo. V nadaljevanju nam je zaupala dva recepta, za katera pravi, da ju lahko pripravi tudi vsaka sodobna gospodinja.

Emilijo Pavlič poznamo kot gorečo zagovornico domačega, tradicionalnega, kot kuharico, ki prisega na lokalne sestavine, na pristnost. "Tradicionalne jedi puščajo spomine na ljudi", je v svoji knjigi Tipične istrske jedi zapisala Pavličeva.

"Želim si, da se ti spomini ne bi izgubili … ni težko, treba je imeti le voljo," nam pove. Tudi veliko primorskih deklet in mater pozablja na tradicijo, a Emilija vztraja, da se lahko velikonočne pince loti vsak. Da je ni treba kupovati. Niti ne čokolade, da bi se lahko posladkali.

Recept za primorsko pinco pa gre tako:

Potrebujemo: pol kilograma kakovostne bele moke ščep soli, približno deciliter kravjega mleka, 3 žlice sladkorja, 4 rumenjake, 1 celo jajce, malo janeževih semen, 10 dag kvalitetnega masla, 3–4 dag svežega kvasa, 1 jajce za premaz.

Priprava: moko večkrat presejemo, solimo, dodamo nasekljan in presejan janež. Premešamo, prilijemo toplo mleko, v katerem smo stopili maslo in sladkor. Ponovno premešamo, da segrejemo moko. Dodamo stepena jajca, premešamo in prilijemo kvas, ki smo ga razmešali v prstu mlačne vode.

Če želimo, da bo pinca rahla, zamesimo bolj redko testo, da ga lahko na začetku preobračamo kar s kuhalnico. Ko se testo nekoliko zgosti, ga stresemo na leseno desko za testo in nekaj časa gnetemo. Naredimo enega ali več hlebčkov, jih pokrijemo s porcelanasto skledo in počakamo, da vzhaja na toplem eno do dve uri.

Ko je pinca vzhajana do polovice, jo s škarjami trikrat skoraj do dna uščipnemo od sredine navzven. Namažemo s stepenim jajcem in damo v hladno pečico. Manjše pince pečemo približno 40 minut na 170 ºC.

Oba recepta sta iz Emilijine knjige Mamica, nauči me kuhati.

In če vam po praznikih še kaj pince ostane, lahko pripravite nádavo ali nakeldo. Gre za 'povelikonočno pecivo', ki so ga pripravljali v istrskem zaledju. Emilija Pavlič se ga je naučila pripravljati od svoje tašče, ki je "bila iz šavrinskih hribov". Recepti se sicer lahko med vasmi nekoliko razlikujejo. 

Za 4 osebe potrebujemo: 4 kose domače pince, 4 žlice parmezana, 3 jajca, 4 žlice rozin ali drugega suhega sadje, majaron, 2 žlici masla, 4 žlice drobtin, med.

Priprava: Posušeno pinco zdrobimo. Dodamo jajca, sveže nariban sir, rozine, majaron in maslo. Dobro premešamo in damo v hladilnik, da se masa zgosti.

Zmes oblikujemo v tanke štručke, jih na rahlo povaljamo v presejanih drobtinah in pol ure kuhamo nad soparo. Še tople narežemo na topli leseni deski (toplo na toplo), zlagamo v toplo ponev, v kateri smo na maslu pocvrli presejane drobtine, in pokapamo z medom.

Pa prijetne praznike! 

Deli novico: