V prvi polovici letošnjega leta 103 napadi na policiste

Slovenija

Po petkovem dogodku, v katerem je bil pri nadzoru prometa v Litiji ustreljen policist, se med drugim odpira tudi vprašanje napadov na policiste. Število napadov na policiste v zadnjih letih je dokaj nespremenljivo. Letno beležijo okoli 250 napadov, v prvi polovici letošnjega leta pa so bili 103 napadi na policiste, kaže statistika policije.

Lani je bilo v prvem polletju 16 napadov več na policiste kot v enakem obdobju letos. Letos pa je bilo v prvih šestih mesecih poškodovanih 162 policistov, kar je štiri manj kot v polletju leta 2013.

Število napadov na policiste v zadnjih letih je dokaj nespremenljivo, po rahlem dvigu v letih 2011 in 2012 je v letu 2013 upadlo. Temu podobno je tudi gibanje števila poškodovanih policistov. Več napadov in poškodb v letih 2012 in 2013 je bilo predvsem na račun dejstva, da so bili policisti prej neprimerno večkrat tarča napada, ko so varovali množične proteste, navajajo na policiji.

Policiste so največkrat napadli na cestah, trgih, v stanovanjih, gostinskih lokalih, na javnih prireditvah, v službenih prostorih policije itn. Leta 2010 je bilo ob napadih nanje poškodovanih 149 policistov, od tega so bili trije hudo poškodovani. Leto pozneje je bilo poškodovanih 168 policistov, od tega dva huje, leta 2012 je bilo poškodovanih 176 policistov, lani pa 130 policistov.

Policisti so na splošno prisilna sredstva uporabili zakonito in strokovno v 99,7 odstotka primerov, kar kaže na visoko raven strokovne usposobljenosti policistov na tem področju, ocenjujejo v policiji.

Policija sicer redno spremlja in analizira napade na policiste tako po intenziteti kot tudi po uporabljenih sredstvih. Na podlagi ugotovitev pripravijo predloge za izboljšanje stanja na tem področju.

Tveganje za nastanek telesnih poškodb ali drugih neželenih posledic je pri uporabi prisilnih sredstev in napadih na policiste povečano, zato v policiji napovedujejo, da bodo tudi v prihodnje sproti spremljali in nadzirali dogajanje na tem področju ter si ves čas prizadevali, da bi bilo stanje čim boljše.

Večji poudarek bodo dali tudi izboljšanju kakovostnega izpopolnjevanja in usposabljanja za izvajanje pooblastil s praktičnim postopkom s samoobrambo (PPSA), kar je po njihovem prepričanju ključno za izboljšanje zakonitosti in strokovnosti uporabe prisilnih sredstev.

Strmeli bodo k temu, da inštruktorji po policijskih upravah izvajajo vadbo PPSA po metodi situacijske vadbe, kjer se bodo policisti soočali z identičnimi varnostnimi dogodki kot pri izvajanju pooblastil v praksi. Na podlagi analiz policijskih uprav in strokovnega posveta bodo tako pripravili ustrezne spremembe in dopolnitve usmeritev za izvajanje policijske intervencije, so še zapisali.

Deli novico: