V gledališču v ukrajinskem mestu Mariupolj, ki so ga v sredo bombardirale ruske sile, je bilo več kot 1000 ljudi, ki so si tam poiskali zatočišče, so sporočile mestne oblasti. Večina ljudi, ki so se zatekli v klet, naj bi napad po navedbah ukrajinskega poslanca preživela. Rusija odgovornost za napad zavrača.
V BOMBARDIRANEM GLEDALIŠČU V MARIUPOLJU PREK 1000 LJUDI: Rusi napadli kljub razvidnemu napisu 'otroci' ob stavbi (FOTO)
Kronika
Poslanec Dmitro Gurin, čigar starši so ujeti v Mariupolju, je po poročanju BBC dopoldne sporočil, da je zaklonišče v kleti zgradbe napad vzdržalo in ljudje, ki so bili v njem, so preživeli. "Ne vemo še, če je kdo ranjen ali ubit, ampak kaže, da je večina ljudi preživela in so v redu," je sporočil.
"Napadalci so uničili gledališče Drama. Kraj, kjer si je zatočišče poiskalo več kot tisoč ljudi. Tega ne bomo nikoli oprostili," je v zapisu na Telegramu sporočil mestni svet v Mariupolju. Župan mesta Vadim Bojčenko je napad označil za grozljivo tragedijo in ga primerjal z genocidom. "Edina beseda, s katero lahko opišemo, kar se je danes zgodilo, je genocid, genocid našega naroda, naših ukrajinskih ljudi. A prepričan sem, da bo prišel dan, ko bo naše čudovito mesto Mariupolj znova vstalo iz ruševin," je dejal v video sporočilu.
Mestni predstavniki so tudi objavili fotografije, ki prikazujejo belo pročelje trinadstropnega poslopja gledališča pred napadom in ruševine, iz katerih se dviga dim. Nekaj dni pred napadom je bil s satelitskih posnetkov, ki jih je delilo zasebno podjetje Maxar, razviden napis 'deti' oz. otroci v ruščini na tleh na obeh straneh stavbe, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
‼️This is all that remains of the Drama Theater in #Mariupol
— NEXTA (@nexta_tv) March 16, 2022
According to local media, up to 1,000 people could have been inside the building. All of them are now under the rubble of the building. The exact number of casualties is still unknown. pic.twitter.com/4L3D8lt39E
Mariupolj je za Moskvo ključna strateška tarča, saj bi lahko povezal njene sile na Krimu in regijo Donbas na vzhodu, s čimer bi Ukrajince odrezali od Azovskega morja.
Ruske sile mesto, ki je imelo nekdaj okrog pol milijona prebivalcev, že več dni intenzivno obstreljujejo. Oskrba z elektriko, hrano in vodo je prekinjena, humanitarne razmere pa izjemno slabe.
Evidence that the war crime in Mariupol was deliberate and planned
— NEXTA (@nexta_tv) March 16, 2022
In front of the Drama Theater in #Mariupol, the word "CHILDREN" was written in huge letters.
This did not stop them from bombing. pic.twitter.com/PlurrdBrMi
Ukrajinske oblasti so bombardiranje gledališča označile za vojni zločin, češ da je šlo za namerno bombardiranje. Rusija pa za napad krivi ukrajinski nacionalistični bataljon Azov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
16. marca rusko letalstvo ni izvedlo napadov na kopenske cilje v Mariupolu. Novo krvavo provokacijo zagrešili skrajneži nacionalističnega bataljona Azov z razstrelitvijo gledališke stavbe, ki so jo pred tem minirali. Od beguncev, ki so pobegnili iz Mariupola, je bilo že prej znano, da bi lahko nacisti bataljona Azov v gledališki zgradbi zadržali civiliste, pri čemer bi zgornja nadstropja uporabili kot strelna mesta. Podobno je bilo z bolnišnico.