Tartinijevi dnevi kot približevanje klasične glasbe mladim

Piran

S sobotno šolo Tartinijeve glasbe se bodo začele prireditve v sklopu letošnjega festivala Tartinijevi dnevi Piran. Osrednji dogodek bo Tartinijada, na kateri se bo predstavilo 170 godalcev vseh starosti. S festivalom želijo organizatorji promovirati glasbo Giuseppeja Tartinija ter klasično glasbo približati širšemu občinstvu, zlasti mladim.

Festival se bo začel to soboto s šolo Tartinijeve glasbe, 23. aprila bo sledil koncertni večer Tartinijeve vragolije, ki bo potekal v lucijski knjižnici in bo ob Noči knjige povezal glasbeno in besedno umetnost.

Osrednji dogodek festivala bo Tartinijada, ki se bo 10. maja odvila na osrednjem Tartinijevem trgu v Piranu. Festivalski orkester sestavlja 170 godalcev iz Slovenije, Hrvaške, Italije in Avstrije, najmlajša violinistka pa imela komaj šest let. Konec maja bo na vrsti še glasbeno-pravljična urica Tartinijeva skrivnost za predšolske otroke. Vsi dogodki razen šole Tartinijeve glasbe so brezplačni.

Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril idejni oče festivala Zdravko Pleše, je bil Tartini kot glasbenik individualist in "izjemen raziskovalec instrumenta", zaradi česar je marsikatera njegova glasbena zamisel težko izvedljiva. Šola Tartinijeve glasbe je namenjena predvsem krogu violinistov - učencev, učiteljev in tistih, ki bi radi več izvedeli o sami interpretaciji Tartinijeve glasbe.

Želijo podirati meje med izvajalci in občinstvom

S Tartinijevimi vragolijami želijo podirati meje med izvajalci in občinstvom ter poslušalce vključiti v dogajanje ter tako klasično glasbo približati splošni publiki, je pojasnila Tina Bržan Pleše.

Vrhunec festivala, ki nastaja predvsem s prostovoljnim delom in ob pomoči partnerjev in podpornikov, bo Tartinijada. V festivalski orkester se je vključilo 170 glasbenikov z raznolikim glasbenim znanjem, od otrok, ki obiskujejo glasbeno šolo, do odraslih amaterskih glasbenikov.

S takšno sestavo festivalskega orkestra so organizatorji želeli uresničiti Tartinijevo idejo o glasbi kot povezovalki ljudi in narodov, je dodala Bržan Plešetova.

Deli novico: