SVETOVALEC ZELENSKEGA RAZKRIVA: Glavni vir tujih delov za rusko orožje je Kitajska

Svet

Vladyslav Vlasiuk, svetovalec ukrajinskega predsednika za sankcijsko politiko, je razkril, da približno 60 odstotkov tujih komponent, ki se uporabljajo v ruskem orožju na bojišču v Ukrajini, prihaja iz Kitajske. To postavlja Kitajsko v središče težav glede oskrbe Rusije z vojaško opremo, kljub svetovnim sankcijam, ki so uvedene proti Moskvi.

Vlasiuk je poudaril: "Če bi vzeli vse vrste običajnega orožja in prešteli tuje komponente, bi ugotovili, da približno 60 odtotkov prihaja iz Kitajske. O tem smo imeli dolge razprave z nekaterimi proizvajalci. Lahko rečem, da je Kitajska največji problem," piše RBC-Ukraine.

Ostale države vključene v dobavo komponent

Poleg Kitajske, ki ima največji delež pri dobavi delov za rusko orožje, pomembne komponente za sisteme nadzora, brezpilotna letala in rakete prihajajo tudi iz drugih držav, kot so Združene države Amerike, Nizozemska, Japonska, Švica in nekatere druge zahodne države.

Evropska unija bi lahko storila več

Vlasiuk je izrazil prepričanje, da bi Evropska unija lahko naredila več, da bi ustavila pretok zahodnih izdelkov v Rusijo. Med možnimi ukrepi je izpostavil sankcije proti ruski državni jedrski družbi Rosatom. Po njegovem mnenju je Rosatom vpleten v dobavo delov ruski vojski prek svojih mrež, vendar so evropske države zadržane do tega ukrepa zaradi odvisnosti od ruske dobave jedrske energije. "Verjamemo, da Rosatom uporablja svoje mreže za oskrbo ruske vojske," je dejal Vlasiuk. Vendar evropske prestolnice oklevajo pri ukrepanju zaradi ključne vloge, ki jo ima Rusija pri oskrbi jedrskih elektrarn v Evropi. Poleg tega bi lahko EU ciljala tudi na rusko logistiko, vključno z letališči in pristanišči, ter na finančne institucije, ki omogočajo prodajo orožja.

Učinkovitost ameriških sankcij

Vlasiuk je pohvalil ameriške sankcije na področju informacijske tehnologije, ki so bile uvedene pred kratkim, in dejal, da so bile izjemno učinkovite. Te sankcije so bile oblikovane za omejitev dostopa Rusije do poglavitnih tehnologij, potrebnih za proizvodnjo in vzdrževanje orožja, in po besedah Vlasiuka že prinašajo vidne rezultate.

Kitajska pomoč Rusiji

Rusija je leta 2022 začela obsežno invazijo na Ukrajino, kljub obsežnim sankcijam Zahoda pa je Moskvi uspelo ohraniti svojo vojaško moč z dobavo zahodnih čipov in polprevodnikov. Kitajska, kljub močnim trgovinskim povezavam z Rusijo, dosledno zanika, da bi neposredno dobavljala orožje Rusiji, in trdi, da ni vpletena v konflikt v Ukrajini. Vendar je NATO na srečanju v Washingtonu letos poleti obtožil Kitajsko, da je postala "ključni omogočevalec ruske vojne proti Ukrajini" in jo pozval, naj preneha dobavljati "komponente za orožje" in druge tehnologije, ki so bistvene za rusko vojsko.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija