SLOVENSKI LJUBITELJI VINA NAVELIČANI TRADICIONALNIH SORT: Kaj iščejo po novem?

Slovenija

V zadnjih letih je med vinskimi kupci prišlo do neverjetnega porasta zanimanja za vino in način uživanja vina, opaža doktorica vinogradništva Katja Šuklje. Vinski kupci so se naveličali pitja tradicionalnih sort ter vedno bolj iščejo avtohtone, lokalne posebnosti, s katerimi prej niso bili seznanjeni. Slovenija ima po njenem mnenju na tem področju velik potencial.

Šukljetova je doktorica vinogradništva, zaposlena kot predavateljica vinogradništva na Univerzi v Novi Gorici. Meni, da se kultura pitja vina v Sloveniji dviga. "V zadnjih letih je prišlo do zares neverjetnega porasta zanimanja za vino, za način uživanja vina, spoznavanje vina, ne le slovenskega, tudi tujega. Vedno več ljudi je, ki jih to zanima, ki obiskujejo someljejske in degustatorske tečaje. Pripravljeni so poizkusiti ne le sorte, ki jih že poznajo, temveč tudi nove, ter si širiti obzorja."

Opaža, da so se vinski kupci naveličali pitja tradicionalnih, internacionalnih sort, kot so chardonnay, modri pinot, merlot, cabernet sauvignon. "Te sorte bodo sicer še naprej najbolj zasajene sorte na svetu z največjim tržnim deležem. Ampak zdi se mi, da pivci vedno bolj iščejo avtohtone, lokalne posebnosti, s katerimi prej niso bili seznanjeni. Slovenija ima velik potencial na tem področju, saj imamo veliko število avtohtonih oziroma lokalnih sort," je menila Šukljetova.

Prihodnost je v modri frankinji, vitovski garganji, pineli in zelenu

Ena od vse bolj priljubljenih sort, ki je v največji meri zasajena v Posavju in za katero nemški znanstveniki trdijo, da naj bi izhajala iz Slovenije, je denimo modra frankinja. Gre za sorto, ki ima po oceni Šukljetove velik potencial.

Z vidika priljubljenosti pa prav tako pridobiva lokalna sorta rebula. "Tako kot se je spremenila tehnologija pridelave rebule iz grozdja za namizno vino v visokokakovosten produkt, enako se dogaja z modro frankinjo in z avtohtonimi sortami, kot so vitovska grganja, pinela in zelen."

V Sloveniji in širše v Evropi je vinogradništvo del tradicije in kulturne dediščine, zato so Slovenci pri pridelavi grozdja in vina zelo tradicionalni. "Veliko se jih s tem ukvarja, ker jim je to všeč, ker to delajo s srcem," je povedala Šukljetova.

Vpliv pomanjkanja vode

"V državah, kot sta Avstralija ali Južna Afrika, pa so s tradicijo neobremenjeni, zato so zelo pripravljeni preizkusiti nove tehnologije, nove sorte, karkoli, za kar menijo, da bi jim lahko pomagalo in dvignilo njihovo profitabilnost."

Najbolj pomembni dejavniki za funkcioniranje oziroma delovanje vinske trte so temperatura, svetloba in voda. Predvsem slednja zaradi podnebnih sprememb postaja vedno bolj pomembna dobrina, je dejala Šukljetova. Raziskovalka se zato v zadnjem času vse bolj usmerja k preučevanju vpliva pomanjkanja vode v različnih klimatskih področjih na odziv vinske trte.

Voda po njenem mnenju predstavlja enega najbolj ključnih problemov v kmetijstvu, ki je eden največjih porabnikov vode v gospodarstvu. Kmetijstvo bo zato po oceni raziskovalke moralo za vodo vse bolj tekmovati z mestnimi skupnostmi.

Med ključnimi izzivi vinogradništva in kmetijstva na sploh so po mnenju Šukljetove reciklaža vode in zmanjšanje potreb po njej z uvedbo novih sort oziroma podlag vinske trte ter spremembo načina kmetovanja.

Šukljetova trenutno kot podoktorska raziskovalka dela na evropskem projektu EnVIRo EnVIRoS. V projektu preučujejo vpliv vodnega stresa oziroma zmanjšanje vpliva vodnega stresa na vinsko trto s pomočjo novih podlag in sort vinske trte, novih pristopov, zmanjšanja zasoljenosti tal in reciklaže že uporabljene vode.

Pri tem transnacionalnem projektu bodo uporabili nove sorte vinske trte, odporne na nekatere glivične bolezni in nove podlage, odporne na vodni stres in zasoljenost tal, ter jih primerjali s klasičnimi sortami in podlagami.

V projekt sta poleg mednarodnih partnerjev vključena tudi Nacionalni inštitut za biologijo in Univerza v Novi Gorici.

Deli novico:

LDS ... |  14 .12. 2017 ob  14: 54
Kdo je ta Katja Šuklje? žena od bivšega policajskega ministra?
vazeljin |  14 .12. 2017 ob  12: 40
No, o tem katera trta je najstarejša, bi lahko razpravljali v nedogled. Sicer pa sem imel priložnost piti vino iz podtaknjencev trte, katero so na obalo prinesli Rimljani, vsaj tako nam je bilo predstavljeno. Mogoče je bilo za časa Rimljanov to vino dobro, ampak, ni se ga dalo piti.
marjanca racman |  14 .12. 2017 ob  10: 45
najtabulše vinu rase na Krasi
Satir |  14 .12. 2017 ob  09: 55
Pa še to bom povedal.... edini zapis o sorti je v kmečkih novicah avstroogrske iz leta 1874 v slovenščini seveda, kjer priporočajo to sorto za Vremsko dolino, ker da dobro obrodi in in se da iz nje narediti dobro vino... imenovana je dolgorepka. No trsničar iz vipave, ki je letos iz materiala naredil trse... pa to sorto pozna...
Satir |  14 .12. 2017 ob  09: 42
Ta doktorica naj bo kar tiho.... sem ji pred leti poslal dopis v zvezi z menda najstarejšo trto na svetu, pa ne tisto v mariboru ampak v brkinih... sorta je pozabljena, trta pa baje stara več kot 500 let... njena mlajša sestra ima certifikat za več kot 210 let pa je pol tanjša.... na žalost je potem nekdo prišel nepooblaščeno vzet vzorec in je trta crknila... še dobro da je bil še pravočasno odvzet material in laično zasajen vinograd iz potaknjencev...ki pa je edini te sorte na svetu..

Gospa iz gorice pa niti odgovorila ni na mail... še dobro da sem našel pravega vinogradnika ki bo poizkušal kaj narediti iz tega..
Rebus |  14 .12. 2017 ob  09: 30
Kakšna je razlika med ljubiteji vina in pijanci?