SLOVENSKA MANJŠINA V ITALIJI: V SSk letos zadovoljni s finančnim zakonom

Trst

Deželni svet Furlanije-Julijske krajine (FJK) je v petek zvečer dokončno potrdil finančni zakon in povezane programsko-proračunske dokumente za prihodnje leto in triletje 2016-2018. Proračun FJK je pomemben tudi za življenje in delo slovenske manjšine v Italiji, ki pa je tokrat, vsaj sodeč po odzivu SSk, z odmerjenim denarjem zadovoljna.

Kot so namreč sporočili iz ene od krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji, Slovenske skupnosti (SSk), je deželni finančni zakon letos za Slovence kar "praznično obarvan". Kot pojasnjujejo, višina dotacij iz zaščitnega zakona za primarne organizacije in ustanove slovenske manjšine ter sklad za delovanje manjših društev ostajajo na lanskem nivoju, finančno gledano pa je najpomembnejša izredna postavka v višini 440.000 evrov, namenjena Športnemu združenju Bor za izvedbo nujnih in neodložljiv vzdrževalnih del na Stadionu 1. maja v Trstu.

Gre namreč za svež denar iz deželnih blagajn, ki ne posega v redne finančne dotacije iz zaščitnega zakona. "S tem prispevkom (...) postavljamo nove temelje zamisli o sodobnem slovenskem središču v Trstu. Stadion se v tem smislu vključuje v načrtovano povezavo s potrebami slovenskih višjih srednjih šol in torej naše mladine, športnega gibanja ter družbeno-kulturne ponudbe," je ob tem poudaril deželni svetnik SSk Igor Gabrovec.

Vključena tudi ustanovitev osrednjega deželnega urada za slovenski jezik

Izpostavlja sicer tudi pomen nekaterih manjših novih finančnih postavk, kot so višje dotacije obema krovnima organizacijama slovenske manjšine, potrjen prispevek Kraškemu pustu in obnovljena manjša dotacija za delovanje koordinacijskega odbora za skupno lastnino v FJK.

V finančni zakon je vključena tudi ustanovitev osrednjega deželnega urada za slovenski jezik, tako kot izhaja iz predloga paritetnega odbora, ki bo pomagal dosledno uvajati vidno dvojezičnost, spoštovati pravico do sporazumevanja v slovenščini z javnimi oblastmi in bo v oporo delu političnih in upravnih organov na območju 32 zaščitenih občin.

Deli novico:

fuzbal stručko |  20 .12. 2015 ob  19: 18


Pravosodje

Polka Bošković ostaja notarka

Tatjana Tanackovič

15. december 2015 15. december 2015 0:00

Pravosodni minister Goran Klemenčič je ustavil postopek razrešitve koprske notarke Polke Bošković. Ugotovil je, da pravne podlage za njeno razrešitev ni, četudi notarska zbornica trdi drugače.

(Foto: Bojan Velikonja)

Postopek zoper koprsko notarko Polko Bošković je ministrstvo za pravosodje uvedlo na predlog notarske zbornice, kjer so trdili, da je sodelovanje notarjev pri delu občinskih organov in odborov v nasprotju z zakonom o notariatu. Že pred leti so pri notarski zbornici zavzeli stališče, da je notariat nezdružljiv z odvetništvom ali katero koli plačano službo oziroma izvršilno politično funkcijo, kamor po mnenju predsednice notarske zbornice Sonje Kralj spada tudi funkcija občinskega svetnika. Ker je Boškovićeva od lanskih lokalnih volitev tudi koprska mestna svetnica, je bil za notarsko zbornico razlog za njeno razrešitev kot na dlani. Vendar je pravosodni minister odločil drugače.

Z ministrstva so sporočili, da je postopek razrešitve ustavljen, saj so ugotovili, da pravne podlage za razrešitev notarke ni. Kot so pojasnili, iz zakona o notariatu izhaja le to, da notar ne sme opravljati plačane službe ali funkcije, ni pa razrešitveni razlog to, če notar opravlja funkcijo, ki ni plačana, kar pa funkcija občinskega svetnika po navedbah ministrstva ni. Na to sta v pravnem mnenju opozorila tudi Ciril Ribičič in Rajko Pirnat. »Vesela sem, da je minister Goran Klemenčič odločil v skladu s stroko in ni podlegel različnim pritiskom,« je z odločitvijo zadovoljna koprska notarka Polka Bošković, ki je ves čas zatrjevala, da je v ozadju koprski župan Boris Popovič. Ker Boškovićeva kot notarka ne opravlja nobenih poslov za Mestno občino Koper, je odpadel tudi ta razrešitveni razlog. Zato Boškovićeva ostaja koprska notarka in koprska občinska svetnica. Pri tem poudarja, da je zdaj jasno, da je notarska zbornica že nekaj let notarjem kratila ustavno pravico sodelovanja na volitvah.
Kopernik |  19 .12. 2015 ob  21: 26
Se pred par dnevi so manjsine jamrale, no, zdaj je pa izgleda Babbo Natale obiskal slovensko manjsino v Italiji. Ko bi Bozicek vsaj se obiskal slovensko vecino v Sloveniji?!