SLOVENCI GLEDE FINANC PO EPIDEMIJI PESIMISTIČNI: Več kot polovica jih pričakuje tanjše denarnice

Slovenija

Več kot polovica prebivalcev pričakuje, da bosta finančno stanje in potrošnja po epidemiji koronavirusa slabša oziroma se bosta poslabšala, kaže anketa Valicona. Približno polovica anketiranih odgovarja, da v teh dneh troši manj kot pred epidemijo.

V družbi Valicon so v raziskavi primerjali odgovore anketirancev iz zadnjega konca tedna v marcu, torej le nekaj dni pred zaostritvijo ukrepov vlade za zajezitev širjenja koronavirusa, ter natanko mesec dni kasneje, ko so se ukrepi začeli obširneje sproščati.

Marca je bilo trenutno in pričakovano finančno stanje slabše kot pred pol leta po oceni 18 odstotkov anketirancev, aprila pa je tako odgovorilo 26 odstotkov. Da je njihovo finančno stanje enako, a pričakujejo poslabšanje, je marca odgovorilo 45 odstotkov, aprila pa 34 odstotkov vprašanih. Po drugi strani je le manjši delež vprašanih - šest odstotkov v marcu oziroma štirje odstotki v aprilu - finančno stanje ocenil kot boljše kot pred pol leta.

Marca je 42 odstotkov vprašanih odgovorilo, da trošijo manj, aprila pa je ta delež narasel na 51 odstotkov. Oceno, da bodo v prihodnjih mesecih trošili manj, je marca podalo 34 odstotkov vprašanih, aprila pa le še 21 odstotkov. Delež tistih, ki so trošili enako, pa je bil v obeh mesecih enak - štiri odstotke, je pokazala raziskava.

Ob tem pri Valiconu ugotavljajo tudi, da je bilo po dveh tednih epidemije glede na oceno finančnega stanja in pričakovane potrošnje v populaciji največ tistih, ki jih označujejo kot pozorne, saj pričakujejo poslabšanje finančnega stanja, so ali pričakujejo znižanje obsega potrošnje. Danes pa je že očitno, da se vzpostavlja nova struktura in da prihajajoče gospodarske posledice epidemije ne bodo enake krizi v letih 2009-2014, ko je prevladoval delež prikrajšanih (skoraj polovica jih je poročala o slabšem finančnem stanju in manjši potrošnji), delež preskrbljenih pa je bil bistveno manjši. Po podatkih iz aprila sta namreč deleža prikrajšanih in preskrbljenih podobna, in predstavljata vsak po okoli petino.

V družbi Valicon so anketo opravili po koncu drugega in sedmega tedna epidemije, v obeh primerih je vzorec zajemal tri dneve, njegova velikost pa je bila podobna - 745 oziroma 761 anketirancev. Družba za javnomnenjske in trženjske raziskave in svetovanje raziskavo izvaja v okviru spletnega panela anketirancev Jazvem.si.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Panin |  02 .05. 2020 ob  20: 26
Upokojenci so vsekakor z krizo prisparali dosti vec,prav tako tisti z rednimi dohodki kljub temu da je placa bla manjsa