SKORAJ 1700 VOZNIKOV STAREJŠIH OD 80 LET NA NAŠIH CESTAH: 99 letnik povozil pešca na prehodu, pozivi k spremembi sistema (ANKETA)

Slovenija

Pred dnevi smo poročali o prometni nesreči, ki se je zgodila v Postojni. 99-letni voznik avtomobila je na prehodu za pešce trčil v 17-letnika, ki se je poškodoval. Marsikdo je privzdignil obrv, ko je prebral starost voznika. Kot so sporočili iz koprske policijske uprave, so kot ukrep predlagali izredni kontrolni zdravstveni pregled povzročitelja nesreče. Pristojne smo vprašali, koliko stoletnikov ima pravzaprav pri nas vozniško dovoljenje in kako poteka podaljševanje, kakšne preglede morajo opraviti in v katerih primerih jim vozniško dovoljenje odvzamejo. Na območju upravnih enot Koper, Izola, Piran, Postojna in Sežana ima veljavno vozniško dovoljenje 2.552 voznikov, ki so starješi od 80 let. 

Za pojasnila glede zdravniških spričeval, ki jih morajo imetniki vozniških dovoljenj po 70. letu starosti obnavljati, smo se obrnili na Ministrstvo za zdravje. Zdravniške preglede, ki so samoplačniški, vozniki opravijo pri zdravnikih v ambulantah za medicino dela, prometa in športa.

Na vprašanje, kaj takšen zdravniški pregled obsega, kakšne zahteve morajo starejši vozniki izpolnjevati in kakšno dokumentacijo morajo predložiti, na zdravstvenem ministrstvu konkretno niso odgovorili, zapisali so le, da "pravilnik določa vrste, obseg in postopek opravljanja zdravstvenih pregledov, ki jih morajo opraviti kandidati za voznike in vozniki".

So pa na vprašanje, kako pogosto morajo starejši vozniki opraviti zdravniški pregled, navedli, da je to "odvisno od zdravstvenega stanja posameznika oziroma skladno z določbami zakona in pravilnika". Izvajalec zdravstvene dejavnosti je tisti, ki določi obdobje veljavnosti zdravniškega spričevala.

Ministrstvo za infrastrukturo: starejši so pogosto povzročitelji prometnih nesreč s smrtnim izidom

"Starejši vozniki so, žal, pogosto povzročitelji prometnih nesreč s smrtnim izidom. To je povezano s starostno strukturo prebivalstva in številom voznikov v tej starostni skupini," odgovarjajo na Ministrstvu za infrastrukturo. Ker se pričakovana življenjska doba v večini razvitih držav sveta, tudi EU, povečuje, se posledično povečuje tudi število starejših imetnikov vozniškega dovoljenja.

Po 75. letu starosti se občutno poveča tveganje za smrtne poškodbe v prometnih nesrečah. "Verjetnost, da bodo vozniki, starejši od 75 let, umrli v prometni nesreči, je štirikrat večja kot pri voznikih srednjih let, pri voznikih nad 85 let pa do šestkrat večja in to kljub temu, da starejši v povprečju prevozijo manj kilometrov," pojasnjujejo na ministrstvu.

Vozniško dovoljenje v Sloveniji preneha veljati, ko voznik dopolni 70 let, z možnostjo podaljšanja na osnovi zdravniškega spričevala, ki velja do pet let. Potem mora voznik ponovno opraviti zdravniški pregled. "V Sloveniji je še veliko vozniških dovoljenj, pridobljenih pred januarjem 2013, ki veljajo do 80. leta starosti," izpostavljajo na ministrstvu. To so vozniška dovoljenja na roza, kartonastem, tridelnem obrazcu. Zamenjati jih je potrebno do 19. januarja 2033. Koliko takih vozniških dovoljenj je še v obtoku, na ministrstvu nimajo podatka.

Vozniška dovoljenja na roza, kartonastem obrazcu je potrebno zamenjati do leta 2033. 

Več kot tisoč voznikov je starejših od 90 let

V Sloveniji je v starostni skupini od 71 do 80 let trenutno veljavnih 146.059 vozniških dovoljenj, v starostni skupini od 81 do 90 let 31.132 in nad 90 let 1.082 vozniških dovoljenj.

Na območju upravne enote (UE) Koper je trenutno 4399 imetnikov vozniških dovoljenj, ki so starejši od 71 let, in 989 starejših od 80 let. Na območju UE Izola je 1341 imetnikov vozniških dovoljenj, ki so starejši od 71 let, in 277 takih, ki so starejši od 80 let. Na območju UE Piran je imetnikov vozniških dovoljenj, sterejših od 71 let, 1616 in 390 takih, ki so starejši od 80 let.

Na območju UE Postojna ima veljavno vozniško dovoljenje 1712 voznikov, ki so starejši od 71 let, in 345 voznikov, ki so starejši od 80 let. Na območju UE Sežana je 2188 imetnikov vozniških dovoljenj, starejših od 71 let, in 551 starejših od 80 let.

Agencija za varnost prometa: lani največji delež umrlih najstarejših udeležencev v prometnih nesrečah

Lani je v prometnih nesrečah umrlo 32 ljudi, ki so bili starejši od 64 let, 189 je bilo huje poškodovanih in 807 lažje. "Delež umrlih najstarejših udeležencev je v lanskem letu znašal 40 odstotkov (36 odstotkov v letu 2022), kar je največ do sedaj. V letošnjem letu, od januarja do avgusta, je bilo udeleženih 416 ljudi starejših od 65 let, trije so umrli, 111 je bilo huje poškodovanih," pojasnjujejo na Agenciji za varnost prometa.

Na območju PU Koper se je v prvih devetih mesecih letošnjega leta zgodilo 268 prometnih nesreč (v lanskem letu 346), v katerih so bili udeleženi vozniki, starejši od 64 let. Od tega so jih več kot polovico povzročili, 140 (v lanskem letu 197). Dve prometni nesreči sta bili s smrtnim izidom, vendar povzročitelj ni bil v nobenem primeru voznik, starejši od 64 let.

V treh (lani štirih) prometnih nesrečah so bili udeleženci huje telesno poškodovani, od tega sta dve nesreči (lani tri) povzročila voznika, starejša od 64 let. V 27 (lani 18) prometnih nesrečah so bili udeleženci lažje poškodovani, od tega so 19 (lani devet) nesreč povzročili vozniki, starejši od 64 let. Vozniki, starejši od 64 let, so bili na območju PU Koper letos udeleženi še v 236 (lani 324) prometnih nesrečah, v katerih nihče ni bil poškodovan. Od tega so jih povzročili 119 (lani 185).

Na območju celotne Slovenije je bilo letos 1615 povzročiteljev prometnih nesreč, starejših od 65 let, lani v celem letu 2751. Največ zaradi napačnega premika vozila, neprilagojene hitrosti, nepravilne strani ali smeri vožnje in neupoštevanja pravil prednosti.

Kateri so najbolj pogosti prometni prekrški, ki jih naredijo starejši vozniki?

Med vzroki vseh prometnih nesreč, ki so jih povzročili udeleženci, starejši od 65 let, izstopajo premiki z vozilom, neprilagojena hitrost, nepravilna stran ali smer vožnje ter neupoštevanje pravil o prednosti, kar prikazuje spodnji graf:

Med vzroki smrtnih ali hudih prometnih nesreč, ki so jih povzročili udeleženci, starejši od 65 let, izstopajo neprilagojena hitrost, nepravilna stran ali smer vožnje ter neupoštevanje pravil o prednosti:

Zanimiv je tudi naslednji graf. Analiza vzrokov hudih ali smrtnih prometnih nesreč, ki so jih povzročili vozniki osebnih vozil, po starostnih razredih, prikaže premike deležev vzrokov glede na starost voznikov:

Povzročitelji vseh prometnih nesreč, po starostnih razredih, relativno glede na število vozniških dovoljenj B kategorije:

Povzročitelji hudih ali smrtnih prometnih nesreč, po starostnih razredih, relativno glede na število vozniških dovoljenj B kategorije:

Poškodbe, ki so jih povzročili vozniki osebnih avtomobilov kot povzročitelji prometih nesreč, po starostnih razredih, 2014-2023:

Kakšno pa je vaše mnenje - bi moralo v Sloveniji po določenem dopolnjenem letu starosti vozniško dovoljenje trajno prenehati veljati, brez možnosti podaljšanja? In, če se s tem strinjate, pri kateri starosti bo moralo trajno prenehati veljati? Odgovorite lahko v spodnji anketi.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
magik |  16 .10. 2024 ob  11: 07
Graf podatkov (starostne skupine) ima veliko pomanjkljivost. Starostnike 80 namreč meče vse v en koš, s tem dobimo podatke, ki niso realni.
Smiselno je skupino 80 razčleniti na 81 - 84, 85 - 90, 91 - 94, 95-100.