3S ART PLAKATI: Razstava plakatov na promenadi

Piran

Portoroška obmorska promenada je te dni pred skladiščem soli Monfort gostila razstavo plakatov. Pripravilo jo je Združenje Obalnih Kreativcev, na umetniških panojih pa so svoje dejavnosti do nedelje štiri dni predstavljale lokalne ustvarjalne skupine: Likovno društvo Solinar, KDLU LIK Izola, Vrtec Morje, Društvo Rosa Klementina, Obalni Vegani, Rdeči Križ  in posamezniki. Sodelujočim so ob podpori Občine Piran ponudili brezplačne slikarske materiale ter mentorsko pomoč, tako da je nastalo več kot 20 unikatnih umetniških predstavitvenih panojev.

Razstavo so poimenovali "3S art plakati", saj gre za poslikane tridelne in 180x120 centimetrov velike lahke sestavljive panoje iz stirodura, ki so izjemno primerni za oglaševanje malih lokalnih kultur. Poleg tega jih lahko s preprostimi likovnimi sredstvi učinkovito ustvari prav vsak.

Združenje Obalnih kreativcev je na promenadi pred skladiščem Monfort že leta 2007 izvedlo likovno razstavo na prostem Art market in tako pokazalo, da je to sila primeren kraj za podobne kulturne prireditve. 

Porjektno povezovanje šteje že 15 let

Kot pravi Jana Kandare, v Združenja Obalnih kreativcev že dobrih 15 let projektno povezujejo ustvarjalce različnih starosti in poklicev iz vseh treh obalnih občin. Slikarji, kiparji, oblikovalci, arhitekti, pedagogi, ljubiteljski ustvarjalci in drugi neprofitno izvajajo družbeno koristne projekte. To so ustvarjalne delavnice, tečaji in razstave, največ pozornosti pa posvečajo predstavljanju lokalnih ustvarjalcev in oživljanju javnih prostorov z umetniškimi akcijami.

Lokalni ustvarjalci lahko znatno izboljšajo podobo svojega prostora

Tako poudarjajo, da lahko lokalni likovni ustvarjalci s svojim znanjem in estetsko občutljivostjo znatno izboljšajo podobo javnega prostora in skozi javno umetnost obiskovalcem sporočajo, da tu živijo ustvarjalni ljudje. Zavzemajo se za to, da bi občine vsaj 10% javnih oglasnih površin namenile promociji lokalnih kultur. Temu dodajajo, da je portoroška obmorska promenada izjemno dragocena, vendar kljub zadnjim preureditvam še vedno slabo izkoriščena.

 

 

Deli novico: