RAZSEŽNOSTI POŽARA V KEMISU: Prve analize kažejo na onesnaženost vode

Slovenija

Vzrok požara, ki je v ponedeljek zvečer izbruhnil v vrhniški tovarni Kemis, še ni znan. Kot so pristojni pojasnili na današnji novinarski konferenci, razsežnost nesreče še ugotavljajo. Čakajo na analizo državne enote ELME, ki bo ocenila ogroženost okolice in predvsem vode v bližini, je pojasnil poveljnik štaba Civilne zaščite Vrhnika Viktor Razdrh. Na NIJZ opozarjajo, da lahko snovi, ki nastanejo pri požaru, škodljivo vplivajo na zdravje.

Državna enota ELME je na kraj dogodka prispela nekaj po 7. uri zjutraj in pričela z vzorčenjem. "Prvi izmerjeni rezultati vode v potoku v neposredni bližini podjetja kažejo na manjše onesnaženje in prisotnost nekaterih kemikalij, vendar pa je širjenje uspešno omejeno s pivniki," je pojasnil Razdrh in dodal, da bodo uradni rezultati znani tekom dneva. So pa v enoti ELME zagotovili, da večjih posledic ne pričakujejo.

"Takrat bomo tudi obvestili občane o prekinitvi ali nadaljevanju preventivnih ukrepov," je še dejal Razdrh. Okoliške prebivalce so namreč pozvali, naj omejijo gibanje na prostem, še posebej v bližini tovarne, in naj se zadržujejo v zaprtih prostorih. Kot je pojasnil Peter Rodič iz Civilne zaščite Vrhnika, so v zraku snovi, ki nastajajo pri nepopolnem gorenju, in dodal, da je proizvodnja nekaterih podjetij v bližini Kemisa zaustavljena, v šolah pa pouk poteka normalno. Večjih težav z dihali prebivalci naj ne bi imeli, v zraku je le neprijeten vonj.

V gašenju požara, ki je izbruhnil zvečer malo pred 20. uro, je po trditvah Civilne zaščite Vrhnika do njegove lokalizacije sodelovalo 323 oseb. Med njimi so bili gasilci iz Vrhnike, Logatca, Cerknice, Brezovice, Ljubljane in Kranja, enote nujne medicinske pomoči, policisti, štab civilne zaščite in predstavniki Rdečega križa. Porabili so 950 kubičnih metrov vode, 500 litrov penila in 70 litrov sredstev za dekontaminacijo.

Nekaj po polnoči je bil požar pod nadzorom, na kraju dogodka je vse do jutra vztrajala požarna straža. V Civilni zaščiti Vrhnika so pojasnili, da je šlo za zahtevno gašenje zaradi velike količine vnetljivih snovi in visokih temperatur, zaradi česar je prišlo tudi do eksplozijČeprav so požar uspešno obvladali, je trenutno na samem kraju dogodka še vedno več deset gasilcev, ki "hladijo lokalna žarišča, ki se še prebujajo", je pojasnil Razdrh.

Direktor Kemisa Emil Nanut je pojasnil, da je zagorelo v delu tovarne, kjer skladiščijo trdne odpadke, kot so embalaže nevarnih snovi, olja, odpadne barve, zdravila, baterije, sijalke, spreji, laki in barve. O oceni škode ni želel govoriti, je pa zagotovil, da bo Kemis po tem, ko bodo po kriminalistični preiskavi ugotovili, kaj je treba obnoviti, lahko naprej normalno deloval. Podjetje Kemis, ki deluje že 30 let, danes zaposluje 43 ljudi.

V intervenciji nihče ni bil resneje poškodovan. Kot je dejala predstavnica štaba za nujno medicinsko pomoč ZD Vrhnika Špela Rot, so aktivirali več ekip in pri avtocentru Bajs vzpostavili varno območje z osnovno primarno triažo. "Tam je bilo dekontaminiranih in pregledanih 39 gasilcev, nato pa smo na varnem območju oskrbeli še 73 gasilcev," je dodala. Le dva sta se lažje poškodovala, eden od njiju je še v zdravniški oskrbi zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom.

Vdihavanje visokih koncentracij delcev in drugih onesnaževal lahko povzroča takojšnje draženje dihalnih poti, prizadene pa lahko tudi druge organske sisteme. Telo se v takšnih primerih odzove z vnetjem sluznic, ki ima za posledico solzenje oči in izcedek iz nosa, kašljanje in oteženo dihanje, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Težave bolnikov z obstoječimi akutnimi in kroničnimi boleznimi dihal, kot sta na primer astma ali kronična obstruktivna pljučna bolezen, se lahko povečajo. Stanje bolezni se lahko poslabša tudi pri bolnikih z boleznimi srca in ožilja, poveča se tudi možnost za nastanek srčne kapi. Kot opozarjajo na NIJZ, so še posebej ogroženi dojenčki in otroci, nosečnice, starejši ljudje, ljudje z boleznimi srca in ožilja, ljudje z boleznimi dihal ter sladkorni bolniki.

Strokovnjaki NIJZ poudarjajo, da se je onesnaženemu zraku mogoče izogniti le z umikom v manj onesnaženo okolje.

Na vrhniški civilni zaščiti so občanom že zjutraj priporočili, na se danes izognejo dolgotrajnejšim aktivnostim na prostem. Poudarili so, da je voda pitna, priporočili pa so prekuhavanje za podtalnice in vodnjake.

Prebivalcem so tudi svetovali, naj povrtnine pred uporabo operejo. Kot poudarjajo na NIJZ, lahko s hrano zaužijemo tudi delce onesnaženosti, ki se posedajo na sadje in zelenjavo ter na rastline, ki so krma za živali. Strokovnjaki NIJZ sicer ljudem priporočajo, da s sajami in drugače onesnažene vrtnine in kmetijske pridelke, ki bi glede na razvoj že bili primerni za uporabo, raje zavržejo. Pričakujejo namreč, da so saje mastne in zato učinkovito pranje ni možno.

Prebivalcem tako na NIJZ svetujejo, naj se izogibajo prizadetih območij, dokler pristojni ne sporočijo, da je gibanje spet varno. Če je v okolici pogorišča še vedno izrazit vonj, smrad po požaru, priporočajo zadrževanje izven območja ali v zaprtih prostorih. Poudarjajo sicer, da je zadrževanje v zaprtih prostorih začasna rešitev, saj se koncentracije onesnaževal v zraku v notranjih prostorih tudi pri zaprtih oknih in vratih počasi izenačijo s koncentracijami zunaj.

Deli novico:

Sun |  16 .05. 2017 ob  14: 27
No pa je šla domača posejana zelenjava in zdaj nastopi Židan. Kaj je bila tam prvo tovarna postavljena ali stanovanjske hiše? Taka tovarna pa ne sodi v okolje, kjer se sadi in pije voda.